Toplam 29 sonuç

Makas, Falçata, Maket Bıçağı

Ofislerde en çok kullanılan kırtasiye malzemeleri ürünlerinden biridir makas ve maket bıçağı. Makaslar, ofis içerisinde çeşitli dosya ve evrakları istenen boyuta ve düzene getirmede, maket bıçakları (falçata) ise makaslara göre daha sert zeminde gerçekleşecek kesme işlemlerinde kullanılır. Özellikle tasarım ofislerinde çokça ihtiyaç duyulur.

Kullanım Alanları

Genel olarak makas; sertleştirilmiş çelikten yapılan ve kestiği nesneye göre çok çeşitli şekillerde bulabileceğiniz bir alet. Makaslarda kullanılan çelik, kalitesine göre değişen miktarda karbon içerir. Bugün tıbbi uygulamalarda, kumaş, kağıt, saç kesiminde kullanılan makaslar paslanmaz çelik kullanılarak üretiliyor. Piyasada çok ucuz ve çok pahalı makaslar bulunduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni bazı makaslarda daha yumuşak çelik kullanılıp üzerine soğuk baskı tekniği kullanılmasıdır. Makas modeli seçerken kullanacağınız alana yönelik daha sert malzemeden veya daha yumuşak çelikten yapılanları tercih edebilirsiniz.

Yine kesici bir alet olan falçata veya maket bıçağı da benzer görevi görüyor. Maket bıçağı, bir kilitleme mekanizması ile sabitlenip ileri geri oynatılabilen, tek tarafı keskin olan bir alet. Maket bıçağı modelleri kullanıldığı alanlara göre çok çeşitleniyor; daha çok fabrikalarda, depolarda, inşaat projelerinde, okul ödevlerinde kullanılıyor. Kelime olarak İtalyanca falcetto’dan dilimize gelmiş olan falçata önceleri sadece ayakkabı imalathanelerinde deri, kösele ve kauçuk kesmek için kullanılırken, bugün ofis ve kırtasiye ortamında plastik yapıda ve bıçağı değişebilen şekliyle kullanılıyor. Maket bıçağı yedeği sayesinde kırılan veya eskiyen bıçakları istediğiniz zaman kolaylıkla değiştirerek maket bıçağını uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makas ve maket bıçağı (falçata) fiyatları kullanıldığı malzemenin kalitesine ve markasına göre değişiyor. Makas veya maket bıçağı alırken dikkat etmeniz gereken; keseceğiniz karton veya mukavvanın kalınlığına göre, uygun büyüklükte maket bıçağı veya makas almanız. Bir de satın alırken bıçağının istenmeyen anlarda kırılmasını engellemek için kaliteli çelikten yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Makas ve maket bıçağı modelleri ve fiyatlarına bu kategoriden ulaşabilirsiniz.

Makaslar ve Maket Bıçakları kategorisinde ihtiyacınızı karşılayacak ürünler ofis ve kırtasiye malzemelerinde lider alışveriş sitesi Avansas.com üzerinden online ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 1 iş gününde teslimat ve kargo bedava avantajıyla siparişlerinizi verebilirsiniz. En popüler ürünleri en uygun fiyatlarla satın alın!