Kartuşlar

Özellikle ofislerde ve iş yerlerinde sık sık kullandığınız yazıcılar iş hayatının olmazsa olmazıdır. Programları, planları, şemaları, raporları, veri analizlerini, sunumları hazırlar ve yazıcıları kullanarak renkli ya da siyah-beyaz baskılarını alabilirsiniz. Yazıcıları her çeşit çıktı almak için kullanabilirsiniz. Yazıcıdan aldığınız renkli ya da siyah-beyaz baskıları toplantılarınızın, iş görüşmelerinizin, ortak çalışmalarınızın kurtarıcılarıdır. Ancak yazıcılarınızın da belli ömürleri vardır ve bu durumun belirleyicilerinden biri de kullandığınız yazıcının kartuşudur. Kaliteli ve doğru mürekkep kartuşu seçimi, aldığınız baskıların kalitesini ve baskı sayısını arttıracaktır. İhtiyacınız olan kartuş mürekkepleriyle ilgili her şeyi bu kategoride uygun fiyatlarıyla bulabilirsiniz.

Kartuş Çeşitleri Nelerdir?

Kartuşlar, içerdikleri ham maddeye göre mürekkep kartuşu ve toner kartuşu olarak iki temel sınıfa ayrılır. Mürekkep kartuşları içerisinde sıvı halde, siyah veya renkli mürekkep bulunur.

Kartuş Hangi Yazıcılarda Kullanılır?

Mürekkep kartuşları, mürekkep püskürtmeli yazıcı çeşitlerinde kullanılır. Tek renk, siyah yazıcı kartuşu kullanan yazıcı modelleri, standart evrak çıktısı işlemlerinde tercih edilir. Renkli kartuş çeşitleri ise tasarım işleri, analiz raporları gibi renkli çıktı ihtiyacının olduğu alanlarda kullanılır. Nokta vuruşlu yazıcılar ile birlikte kullanılan şerit kartuşlar ise perfore kağıt üzerine alınan, fatura, irsaliye, resmi defter gibi çıktı alımlarında kullanılır.

Kartuş Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazıcı kartuşu satın alırken orijinal ürünler almaya dikkat etmek gerekir:

  • Kartuşlar, yazıcı markasına ait orjinal ürünler arasından ve doğru ürün kodları ile seçilmelidir.
  • Muadil ürünler ekonomik açıdan daha düşük fiyatlı seçenekler sunabilir. HP muadil kartuş ve Canon muadil kartuş kategorilerimizden bu ürünlere ulaşabilirsiniz.
  • Yoğun kullanımlar için tonerli yazıcılar tercih edebilir, ev kullanımı için yazıcı maliyetini de göz önüne alarak mürekkep püskürtmeli yazıcı tercih edebilirsiniz.
  • İşyerlerinde özel sunum çıktıları alacaksanız daha kaliteli baskı için mürekkep karuşlu yazıcısı tercih etmelisiniz. Kaliteli sunum çıktıları için kağıt seçimi de önemlidir. Gramajlı fotokopi kağıdı almayı da unutmamalısınız.