Tonerler

Toner

Toner, teknolojinin gelişmesi ile birlikte klasik yazıcıların yerini alan lazer yazıcılardaki mürekkebin muhafaza edildiği, toz formunda olan ve kâğıt üzerinde baskı oluşmasını sağlayan madde olarak tanımlanabilir. Lazer yazıcılarda yazı ya da görüntü oluşumu, toner tozu sayesinde sağlanır. Lazer yazıcının içindeki mekanizma içinde ısıtılan toner tozları kağıt üzerine işlenerek baskı oluşturulur.

Toner Nedir, Nasıl Üretilir?

Toner, 1932 yılında icat edilmiştir. İlk ortaya çıktığı dönemlerde doğrudan karbon tozu ile oluşturulan toner tozu çeşidinin, ilerleyen zamanlarda farklılaşarak polimer katkılı hale getirildiği görülür. Ancak çalışma prensibinde bir değişiklik olmamıştır. Tonere tarihsel açıdan yaklaşıldığında önce karbon tozlu bir teknolojinin, sonrasında ise karma formüllerin uygulandığı söylenebilir. Toner tozu ya da toner partikülleri olarak tanımlanabilecek toz parçacıklar fırın adı verilen mekanizmada ısıtıldıktan sonra kâğıt üzerine işlenir; lazer yazıcının çalışma prensibi bu şekildedir. 180 ile 200 derece arasında ısıtılan ve yaklaşık 10 mikrometre boyutunda olan tozlardan oluşan tonerler, ortalama 2000 sayfa baskısı oluşturabilir. Kartuş kullanılan yazıcı türünde ise ortalama sayfa baskı sayısı 300 civarındadır. Temelde orjinal siyah ve renkli toner şeklinde iki farklı türden oluşan toner modelleri yazıcı tipi ve modeli ile bağlantılı olarak değişiklik gösterir. Oluşturulan baskının kalitesi gibi etkenler de toner fiyatı üzerinde etkilidir. Toner konusunda oldukça geniş bir ürün çeşitliliği bulunur. Toner modelleri arasında seçim yaparken istenilen baskı sayısı, baskı kalitesi, garanti süresi, renk skalası ve yazıcı ile uygunluğun göz önünde bulundurulması gerekir. Toner fiyatları bu kriterler ile de doğru orantılıdır. Orjinal siyah ve renkli toner miktarı azaldığında ya da tamamen bittiğinde toner dolumu yapılması gerekir. Lazer yazıcıya toner dolumu yapmak oldukça basit olsa da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Dolum aşamaları toner modelleri arasında değişiklik gösterse de temelde benzerdir.

Toner Dolumu Nasıl Yapılır?

 • Toner dolumu yapılmadan önce olası kazaların önüne geçmek adına uygun ortam oluşturulmalı ve uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Dolum işlemi yapılmadan önce temizlik yapılması gerekir çünkü toner dolumu yaparken dökülme durumlarında zorluk yaşanabilir.
 • Toner tankının sol kısmında bulunan vida sökülerek kapağı açılır. Tankın içerisindeki manyetik merdane ve merdanenin üzerindeki bıçak temizlenir.
 • Bıçak temizlendikten sonra tekrar yerine takılır. Toner tankının sağındaki toner kapağı açılır, toner tozu dökülür.
 • Toner tozu döküldükten sonra şu ana kadarki tüm işlemlerin tersi yapılır, yani parçalar yeniden birleştirilir.
 • Sonrasında ise toner tankı ile atık haznesi birleştirilir. Bu işlemde parçaların doğru yerleştirilmesi gerekir.
 • Birleştirilen parçaların kenarlarında yer alan pimler kullanılarak parçaların bütünleşmesi sağlanır ve işlem tamamlanır. Tüm vida ve pimlerin uygun bir şekilde yerleştirildiği ve doğru takıldığı kontrol edilmelidir.

Toner Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Toner ile baskı alan lazer yazıcılar, klasik modellere göre daha hızlı baskı alır. Toner kullanımı baskı hızını oldukça etkiler.
 • Kartuş kullanılarak alınacak baskı sayısı ile toner kullanılarak alınacak baskı sayısı arasında epey fark vardır. Kartuş ile ortalama 300 sayfa baskı alabilirken; toner kullanımında bu sayı 2000’e çıkar.
 • Ekonomik anlamda bakıldığında tonerin kartuştan daha avantajlı olduğu görülür. Kartuş fiyatları ile toner fiyatları arasında fark bulunur.
 • Kullanılan tonerin orjinalliği ve yazıcının modeli ile bağlantılı olmak üzere toner ile alınan baskıların kalitesi kartuşa nazaran daha yüksektir. 

Sizin İçin En İyi Toner Hangisi? 

 • Toner tercihi yapılırken; orjinal siyah ve renkli toner ile muadil toner arasında farklılık bulunduğu bilinmelidir. Muadil tonerler garanti kapsamında değildir, baskı kalitesi daha düşüktür. Ancak yine de ekonomik olması bakımından avantajlı sayılır. Orjinal siyah ve renkli toner ise istenilen baskı kalitesine, güvenceye ve garantiye sahiptir. Kaliteli muadil toner de baskı için en az orjinal siyah renkli toner kadar yeterli olacaktır.
 • Toner seçimi yaparken baskı sayısına bakılmalıdır. Ofis ortamı gibi gün içerisinde oldukça sık kullanım yapılacaksa baskı sayısının fazla olduğu tonerler tercih edilmelidir.
 • Seçim sırasında bir başka dikkat edilmesi gereken unsur baskı kalitesidir. Modeller arasındaki kalite farklılık gösterir, toner fiyatı da bu farklılıktan etkilenir.
 • Baskı sırasında istenilen renkler ile toner renklerinin eşleşmesine de bakılmalıdır. Tonerler yalnızca siyah ya da yalnızca renkli seçenekleri sunmakla birlikte hem siyah hem de renkli baskı da yapılabilir.
 • Sizin için en iyi toner seçimi yaparken garanti süresini de kontrol edebilirsiniz. Avansas’taki tonerler uzun süreli garanti sunmakla birlikte garanti süresi modelden modele değişiklik gösterir.
 • Toner markası ile yazıcı markasının aynılığını baskı kalitesini ve çalışma uyumunu arttıracaktır. Ancak elbette farklı markaların kullanımında da baskı alınabilir.

Avantajlı Toner Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas 

Avansas, toner alışverişi yapacak müşteriler için oldukça geniş bir ürün alternatifi sergiliyor. Kalitesini ve uzmanlığını kanıtlamış birbirinden önemli markaların sunulduğu Avansas’ta sizin için en iyi toneri kolaylıkla bulabilirsiniz. Brother, Canon, HP, Lexmark, Oki, Samsung ve Xerox marka tonerlere Avansas ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz.

Avansas, müşterilerine oldukça kolay ve pratik bir alışveriş deneyimi vadeder. Ürün çeşitliliği ile kolaylık sağlayan Avansas, ödeme seçenekleriyle de avantajlı hale gelir. Satış öncesinde ve satış sonrasında profesyonel hizmet sürdürülür, iade ve değişim kolay bir şekilde yapılır. Stoklu çalışma yaptığı için teslimatı da hızlandıran Avansas, 1 iş gününde teslimat ve ücretsiz teslimat özellikleri ile müşterilerine ayrıcalık tanır.