Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Toplam 19 sonuç

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?

Geçmişte yazıcılar sadece belli başlı büyük iş yerlerinde olurken şimdilerde yazıcının olmadığı ev ya da iş yeri neredeyse yoktur. Sıklıkla çıktı alma ihtiyacı bu kullanım yaygınlığının sebebidir.

Belgeler, çizelgeler, toplantı notları, görsel şablonlar ya da fotoğrafların çıktılarını almak için bir yazıcıya ihtiyaç duyarız. Yazıcılar kendi içinde 3’e ayrılır. Bunlar; mürekkep püskürtmeli yazıcılar (Inkjet), lazer yazıcılar ve nokta vuruşlu yazıcılardır. Nokta vuruşlu yazıcılar en eski teknoloji ile üretilmiş olandır. Renk ve kalite yönünden mürekkep püskürtmeli ile lazer yazıcıya oranla daha zayıftır. Lazer yazıcısının ise maliyeti yüksektir ve toner ile baskı alınmasına yardımcı olurlar. Son olarak ise mürekkep püskürtmeli yazıcılar vardır. Bu yazıcılar ile genellikle fotoğraf ya da renkli çıktı alınır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcının özellikleri şu şekildedir:

 • Bu yazıcılar mürekkep ile çalıştıkları için mürekkebin kalitesine göre baskı kalitesi değişecektir.
 • Diğer yazıcılara göre baskı yapma kapasitesi her zaman daha fazladır.
 • Yazıcıdan aldığınız baskılarda lekeler, dalgalanmalar ya da dağılmalar olmaz. Kaliteli ve kusursuz baskılar alırsınız.
 • Fiyatı en uygun yazıcı çeşitlerinden biridir.
 • Çıktı almasına yardımcı olan ürün tonerdir. Biten kartuşu dakikalar içinde yenisi ile pratik bir şekilde değiştirebilirsiniz.
 • Kapladığı alan diğer yazıcılara oranla daha azdır.
 • Yazıcının ısınmasını beklemeden anında kaliteli baskılar alabilirsiniz. Yazılı belgeler dışında fotoğraf ya da renkli çıktı almak için gayet uygun bir makinedir. Fotoğraf ya da renkli çıktı aldığınızda renkler birebir aynıdır. Canlı ve net bir baskı alırsınız.
 • İş yeri ve evde kullanıma gayet uygundur.
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcınızın verimini artırmak için yazıcı ile tonerinizin markasının aynı olması önemli bir konudur. Aynı olduğunda yazıcınızın ömrü artar ve daha kaliteli baskılar almanız kolaylaşır.
 • Baskı yaparken ses çıkarma olasılığı diğer yazıcılara oranla daha azdır. Hatta en sessiz çalışan yazıcıdır.
 • Kopyalama, tarama, fakslama ve yazdırma işlemlerini seri bir şekilde gerçekleştirir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcıların Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılardan baskı alırken küçük küçük noktalardan mürekkep damlacıkları kağıt üzerine aktarılır. Cihaz saniyede yaklaşık 250 karakter hızında püskürtme yapar. Püskürtme yapıldıktan sonra noktalar çok küçük olduğu için kağıdın üzerinde anında kurur. Bu şekilde kusursuz bir baskı alırsınız. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların avantajları ve dezavantajları vardır:

 • Daha az yer kaplarlar. Evinizde ya da iş yerinizde küçük bir alanda kaliteli baskılar alabilirsiniz.
 • Baskı alabilmesini sağlayan malzeme çeşitli tonerlerdir. Yazıcınızda toner bittiğinde baskılarınıza kaldığınız yerden devam edebilmek için toneri kısa bir süre içinde takıp baskılarınıza devam edebilirsiniz.
 • Yazıcının maliyeti oldukça düşüktür. Ayrıca diğer yazıcılara oranla sesi fazla çıkmaz.
 • Hızlıdır. Saniyeler içinde baskınızı alabilirsiniz.
 • Fotoğraf baskıları net ve canlı renklere sahiptir. Bundan dolayı fotoğrafçılar tarafından sıklıkla kullanılır.
 • Birden fazla işlevi vardır. Bunlar; faks çekme, baskı alma, tarama yapma ve fotokopi çekmektir. Boyutunun küçük olmasına rağmen çoğu yazıcıdan üstün özelliklere sahiptir.

Yukarıda, mürekkep püskürtmeli yazıcı kullandığınızda hangi avantajlara sahip olacağınızdan bahsettik. Şimdi bütün cihazların sahip olduğu dezavantajlar gibi mürekkep püskürtmeli yazıcının da dezavantajlarından maddeler halinde belirtelim:

 • Yazıcının maliyetinin düşük olmasına rağmen maalesef toner fiyatları yüksektir. Düzenli bir şekilde çıktı alan bir iş yeri için maliyet oldukça yüksek olur. Doldurma ya da orijinal olmayan tonerler kullanıldığı zaman baskı kalitesi düşebilir. Ayrıca yazıcınızın ömrü de kısalabilir.
 • Yazıcı mürekkep ile baskı aldığı için uzun süre kullanılmadığı zaman mürekkepte donma ya da kurumalar meydana gelebilir. Bu tarz bir olayın başınıza gelmesini önlemek için arada sırada kullanarak mürekkebin aktif kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Tonerin içindeki mürekkep ile baskı alınan yazıcılarda bazen mürekkepte akıtma ihtimali olabilir. Bu durumda hem yazıcınızın içi hem de kağıt üzerinde mürekkep lekeleri meydana gelebilir. Kağıt üzerinde kalan mürekkep lekelerinden kurtulmak için özel üretilmiş parlak fotoğraf kağıtları kullanılır. Ama buradaki dezavantaj; bu fotoğraf kağıtlarının oldukça yüksek maliyetli olmasıdır.

Yazıcının avantajları ve dezavantajlarından olabildiğince ayrıntılı bahsettik. Avansas’tan bir mürekkep püskürtmeli yazıcı alırken yukarıdaki maddeleri tek tek inceleyip kendinize en uygun yazıcı markasını seçebilirsiniz.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı ve diğer yazıcı modellerine, ayrıca toner ve kartuşlara Avansas’tan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kırtasiyeden gıdaya diğer ofis ihtiyaçlarınız binlerce farklı seçenekle sizlere sunulmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün fotoğrafçılarda ve reklam ajanslarında yaygın olarak mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri kullanılır. Bunun sebebi söz konusu cihazın seri ve renkli baskı almasıdır. Sizler de seri baskılar almak için bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun yazıcıyı Avansas’tan seçebilirsiniz. Avansas’tan yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. Bunlar:

 • Yazıcı alırken önce ihtiyacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, evde arada sırada kullanacağınız bir yazıcı için profesyonel baskılar alan bir yazıcı gereksiz olabilir. Hem maddi olarak hem de işlevsellik açısından doğru bir tercih olmayabilir. Bunun dışında daha az maliyetli standart bir mürekkep püskürtmeli yazıcı tercih edebilirsiniz.
 • İş yerinizde bir gün içinde yüzlerce baskı alıyorsanız yazıcı seçiminiz en hızlı olanını tercih etmek olmalıdır.
 • Genellikle hangi kağıt boyutunda çıktı aldığınızı tespit etmelisiniz. Bu şekilde gereğinden fazla boyut baskı alabilen bir yazıcı almanıza gerek kalmaz. Örneğin, sadece A4 kağıt baskısı alıyorsanız A3 boyutundaki baskıyı desteklemesine gerek yoktur. Boyutlar çoğaldıkça ürün fiyatı da ona göre değişir.
 • Alacağınız yazıcı ile bilgisayarınızın bağlantısının %100 uyumlu olması şarttır. Eğer uyumlu bir başlığa sahip değilse ürünün kullanamayabilirsiniz. Bu sebeple konunun iyi araştırılması şarttır.
 • İnç başına düşen mürekkep nokta sayısı çok önemlidir. Bu dpi (dots per inch) değeri ile kolay bir şekilde ölçüm sağlanır. Dpi değeri en yüksek yazıyı tercih etmelisiniz. Sebebi ise dpi değeri yükseldikçe baskıdaki çözünürlüğün otomatik olarak artmasıdır.
 • Yazıcılar hem kablolu hem de kablosuz olabilir. Eğer sizler kablolu tercih etmek istemiyorsanız kablosuz yazıcı satın alabilirsiniz. Bu şekilde kablo dağınıklığından kurtulmuş olursunuz.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı İle Lazer Yazıcı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mükemmel baskılar almak için kaliteli yazıcılar kullanmak önemlidir. Yazıcılarda en çok tercih edilen iki tür yazıcı vardır. Bunlar; mürekkep püskürtmeli yazıcı ve lazer yazıcıdır. İkisinin de farklı kullanıcıları vardır. Çünkü iki türün birbirinden farklı özellikleri vardır.

İki yazıcı arasındaki farkları inceleyelim.

Öncelikle lazer yazıcılar baskıyı kağıdın üzerine matematiksel değerlerle geometrik şekiller halinde verir. Ama mürekkep püskürtmeli yazıcılar baskıyı küçük noktalar halinde verir. Bir diğer farklılık ise mürekkep püskürtmeli yazıcılarda baskı alınırken kağıdın mürekkebi emme ihtimalidir. Bundan kaynaklı olarak baskı kalitesi düşebilir. Ama lazer yazıcılarda böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Lazer yazıcılar ciddi anlamda pahalıdır. Fakat mürekkepli yazıcıların maliyeti diğer yazıcılara oranla çok daha ekonomiktir.

En çok hangi baskı çeşidini aldığınızı belirlemelisiniz. Yani siyah-beyaz baskı mı yoksa renkli baskı mı alıyorsunuz bunu belirlemek gerekmektedir. Çünkü sadece siyah-beyaz baskı alıyorsanız sizin için en uygun ürün lazer yazıcıdır. Ama genellikle renkli baskı alıyorsanız mürekkep püskürtmeli yazıcıyı tercih etmelisiniz. Sizler de ekonomik ve kaliteli mürekkep püskürtmeli yazıcılardan sipariş vermek istiyorsanız, Avansas’tan güvenli bir şekilde sipariş oluşturabilirsiniz.

İş yerlerinde sıklıkla kullanılan yazıcıların tam bir performans göstermesi ve daha hızlı baskılar elde edebilmesi için donanımında yer alan ürünlerin kaliteli yapıda olması gerekir. Türlerine göre yazıcılar; lazer, ısıl, mürekkep püskürtmeli ve nokta vuruşlu olarak sınıflandırılır. Yazdırma işlemi için kullanılacak ürünler de yazıcı türüne göre farklılaşarak kartuş, toner, muadil toner ve şerit olarak sınıflandırılır.

Nokta vuruşlu yazıcılar; sürekli form, kantar fişi gibi farklı kağıtlara baskı yapabilmesi nedeniyle muhasebe büroları, bankalar gibi fatura ve makbuz kesen her iş yerinde hayatı kolaylaştırır. Kullanım alanı kısıtlı olsa da oldukça dayanıklı ve kullanışlı yapıda olan nokta vuruşlu yazıcılar, her ne kadar A4 kağıtlarına baskı yapabilse de genellikle muhasebe işlemlerinde kullanılır.

Nokta vuruşlu yazıcıların donanımı, diğer yazıcı türlerine göre farklıdır. Diğer yazıcılar, kartuşta yer alan mürekkebi ya da tonerde yer alan tozu doğrudan kağıdın üzerine uygular. Nokta vuruşlu yazıcılar ise yazma kafasının üzerinde yer alan iğneler ile yapılan vuruşlar sayesinde yazdırma işlemini gerçekleştirir. Bu nedenle, bu tip yazıcılarda kağıt ve mürekkebin dışında bir parça daha bulunur. Şerit olarak adlandırılan bu parça, bir bez ve üzerinde bulunan mürekkepten meydana gelir. İğneler bezin üzerine bilgisayardan gelen talimatlara göre vuruşlar yapar.

Şeritler, rulo şerit ve ok şerit olmak üzere ikiye ayrılır. Rulo tipinde olan şeritler; genellikle etiket yazdırma, barkod yazdırma makinelerinde kullanılır. Nokta vuruşlu yazıcılarda her iki tür şerit kullanılabilir. Fakat, ok şeklinde olanların kullanımı daha yaygındır.

En sık kullanılan şerit markaları Printpen şerit ve Refill şerittir. Refill şeritler, bir adet kartuş ve içerisinde yer alan bezle birlikte iki kısımdan meydana gelir. Yazıcıya hatasız bir şekilde takıldıktan sonra şerit dönmeye başlar. Her dönme sırasında, iğnelerin hareketiyle yazdırma işlemi gerçekleştirilir. İğnelerin sorunsuz hareket edebilmesi için Refill şeridin gergin bir yapıda olması gerekir.

Şeritlerin kalitesiz yapıda ve yazıcının modeli ile uyumsuz olması, iğnelerin yanı sıra yazıcının diğer teknik donanımında sorunlar meydana getirir. Bunu önlemenin en iyi yolu, Refill şeritleri kullanmaktır.

Bazı Refill şerit modelleri, şerit kartuşunu değiştirmeden sadece bez değişimi yapmanızı mümkün kılar. Bu sayede, maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Bu modeller orijinal yapıda olduğu için baskı kalitesini artıran bir yapıya sahiptir. Faturalarda, makbuz gibi evraklarda yer alan bilgilerin net, anlaşılır yapıda olmasını sağlar.

Refill şeritler farklı renklerde de olabilir. Genelde siyah modelleri bulunan bu şeritlerin kırmızı, mor modelleri de vardır. Bu sayede; şirket logosu, grafik gibi farklı şekillerin de net olarak kağıda aktarılmasını sağlar.

Refill Şerit Hangi Yazıcı Modelleri ile Uyumludur?

Şerit deyince ilk akla gelen isimlerden olan Refill şeritler, farklı marka ve model yazıcılarla uyumlu olarak çalışır. Bu yazıcı modellerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Oki ML-3320/3321/320/321
 • OKI ML-1120/ML-1190
 • Epson LX-350
 • Oki ML-5520/5521/5590/5591
 • Panasonic KX-P115i/KX-P1150
 • Epson LQ-800/LX-300
 • Epson ERC-23

Refill şerit modelleri uyumlu olduğu yazıcı türüne göre isimlendirilir. Bu nedenle, nokta vuruşlu yazıcıya uyumlu olan ürünleri, sayfamızdan kolay bir şekilde bulabilmeniz mümkündür. Eğer farklı bir nokta vuruşlu yazıcı modeliniz varsa, sayfamızda yer alan diğer şerit modellerini inceleyerek en uygun modele karar verebilirsiniz.

Refill Şerit Modellerinde Tıkanma Problemi Meydana Gelir mi?

Yazdırma işleminin uzun süre devam etmesi ve yazılarda herhangi bir dağılma meydana gelmemesi için kullanılan şeritlerin kaliteli yapıda olması gerekir. Şeritte herhangi bir tıkanma problemi olması halinde, yazdırma işlemi gerçekleşmeyeceği için gereksiz yere zaman kaybı yaşanabilir. Bunun yanı sıra yazıcılarda meydana gelen arızaların en önemli nedeni de mürekkepten dolayı meydana gelen tıkanmalardır.

Refill şerit modelleri hem beziyle hem de mürekkebiyle kaliteli yapıda olduğu için herhangi bir tıkanma sorununa yol açmaz. Bezin üzerinde bulunan mürekkep, iğnelerin hareketine bağlı olarak, her defasında en kaliteli yazıları ortaya çıkarır. Mürekkep, iğnelerden herhangi bir hareket gelmediği sürece, bezden ayrılmaz. Bu nedenle, Refill şeritler kartuşun tıkanmasına yol açmadan üstün bir performans sergiler.

Refill Şerit Yazıcı İçine Akıtma Yapar mı?

Refill şeridin sorunsuz şekilde kullanılabilmesi için uyumlu yazıcı modeline doğru şekilde takılması gerekir. Yazıcının parçalarından olan yazdırma kafası ittirilerek, kartuşun yerine tam olarak yerleşmesi sağlanmalıdır. Fakat, bu işlemi yapmadan önce yazdırma kafasının sıcak olmadığından emin olmanız gerekir.

Yazdırma işlemi sırasında kafa kısmı, harekete bağlı olarak yüksek bir seviyede ısı oluşturur. Bu nedenle, soğumasını beklemeden yazıcıya elle temas etmeniz halinde elinizin yaralanmasına yol açabilirsiniz. Diğer dikkat edilmesi gereken bir nokta ise yazıcının güç kaynağından ayrılmasıdır. Eğer; elektriğe bağlıyken, Refill şerit değiştirme işlemini gerçekleştirirseniz, yazıcınızda arıza meydana gelebilir.

Refill şerit değişimi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar, yazıcınızla beraber verilen kullanma talimatlarında yer alır. Bu talimatları okumadan, şerit değişimini yapmamanız önerilir.

Hatalı yapılan değişim işlemleri, akıtma sorununa da yol açabilir. Mürekkebin yazıcının içerisine akması halinde, kağıtta lekelenmeler ortaya çıkar. Akıtan şeritler nedeniyle, daha sık şerit değişimi yapmanız gerekir. Bu durum hem bakım-onarım maliyetlerini hem de sarf malzemeleri maliyetlerini artırır.

Şeritlerin akıtma yapması halinde fatura, makbuz gibi önemli evraklarda lekelenmeler ya da hatalı okuma gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu tarz evrakların hatalı okunması, iş süreçlerinde aksamalar yaşanmasına ya da hesaplamaların hatalı yapılmasına sebep olur. Bu nedenle; firmanıza olan güvenin sarsılması, karşılıklı ilişkilerin zarar görmesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Mali bir değeri belirten evrakların hatalı basılması noktasında, verginin yanlış hesaplanması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Sonuç olarak; kalitesiz ve akıtan bir şerit, sizin idari para cezalarıyla karşılaşmanıza bile yol açabilir. Kaliteli yapıda olan Refill şeritlerde herhangi bir akıtma sorunu meydana gelmeden yazıcınızı kullanmanız mümkündür.

Refill Şerit Mürekkebi Ekonomik midir?

Daktiloların çalışma prensibine benzer bir yapıda çalışan nokta vuruşlu yazıcıların kullanımı, diğer yazıcılara göre daha az maliyetlere sahiptir. Bunun yanı sıra yazıcınızla beraber kullanacağınız Refill şerit ile de daha uzun ömürlü bir kullanım olanağı elde edebilirsiniz. Kartuş ve tonerlerle kıyaslandığında uzun ömürlü yapıda olmaları sebebiyle, Refill şeritler sık değişim gerektirmez.

Refill şeritlerin kullanımının daha uzun ömürlü olması, bezin uzunluğu ile de alakalıdır. İğnelerin beze olan darbeleri sonucunda, mürekkep zamanla azalır. Kalitesiz yapıda olan şeritlerin mürekkebi daha kısa sürede biter. Bu nedenle orijinal yapıda olan Refill şeritler, muadil ürünlere göre daha uzun ömürlüdür.

Avansas’ta Satılan Refill Şerit Modelleri Kaliteli ve Orijinal midir?

Her zaman en iyi ve en kaliteli ürünleri size sunan avansas.com’da yer alan Refill şerit modelleri de son derece kaliteli bir yapıdadır. Bu nedenle, sorunsuz bir kullanım için bu modelleri tercih edebilirsiniz. Yazıcınızın donanımıyla uyumlu yapıda olan orijinal ürünler ile baskı kapasitesini artırmanız mümkündür.

Refill Şerit Fiyatları Ne Kadardır?

Her şeridin yazdırma kapasitesi ve uyumlu olduğu modeller farklılık gösterir. Bu nedenle, Refill şerit fiyatları; model, baskı kapasitesi, uzunluk gibi unsurlara göre farklılık gösterir. Ürün fiyatları kartuş, toner fiyatlarına göre daha uygun seviyedir.