Toplam 16 sonuç

Mürekkep Püskürtmeli (Kartuşlu) Yazıcı Modelleri ve Fiyatları

Piyasada daha çok "inkjet yazıcı" adıyla bilinen mürekkep püskürtmeli yazıcı, özellikle küçük ticari işletmelerde ve evlerde kullanılan yazıcı tipidir. Genellikle muhasebe departmanlarında devamlı kağıtlarla kullanılan nokta vuruşlu yazıcılara göre çok daha sessiz ve hızlı çalışan bu yazıcılar renkli kartuş kullanılmaları halinde bire bir renklerle baskı yapma özelliğine de sahiptir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılara kartuşlu yazıcı da denmesinin sebebi ise yazıcının çalışma özelliğinden kaynaklanır. Yazıcının kafası üzerinden bulunan siyah veya renkli mürekkep tanklarının içinde bulunan sıvı mürekkep, yazıcı kafası kağıdın her bir satırını taradıktan sonra hafızadan kağıt üzerine püskürtülür ve yazma işlemi böylece gerçekleşmiş olur. Mürekkepli yazıcılarda kullanacağınız kağıt türleri fotokopi kağıtları ve gramajlı fotokopi kağıtları olacaktır. Fotoğraf gibi renk yoğunluğu yüksek baskı işlerinizde ise fotoğraf kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte hızı ve baskı kalitesi lazer yazıcılara yaklaşan mürekkep püskürtmeli yazıcı fotoğraf basma özelliğinin yanı sıra faks, fotokopi ve tarama gibi birçok özelliği de bir arada bulundurabilir. Ayrıca mürekkep püskürtmeli yazıcıların kablosuz (WiFi) çalışan modelleri de mevcuttur. Bazı modellerinde siyah kartuş ve kırmızı, sarı, yeşil renkten oluşan renkli kartuş olarak sadece 2 kartuş kullanılabilirken, bazı modellerinde 4 ayrı kartuş kullanılabilir. Bu sayede hangi renk azaldıysa sadece o renkte kartuşun değiştirilmesi yeterli olur. Mürekkep tanklı yazıcı modellerinde kullanılan mürekkep tankı sistemi ise maliyetlerin düşmesinde önemlidir. Sayfa başına maliyeti düşünmeden çok uzun süre ve hep aynı kalitede baskı alabileceğiniz bu sistemde yazıcının markasına göre 8000 sayfaya kadar tek bir tank ile baskı alınabilir. Bu kartuşlar, orijinal mürekkep ile tekrar tekrar da doldurulabilir.

Fotoğraf baskısı almak için ise daha ağır, mürekkebi dağıtmayan ve kaliteli kağıtların kullanılması gerekir. Ayrıca inkjet yazıcıların uzun ömürlü çalışabilmesi için mutlaka tavsiye edilen orijinal kartuşun kullanılması gerekir.

Inkjet yazıcı alırken yazıcının uyumlu kartuşlarına mutlaka bakmalısınız. Ayda ortalama alacağınız çıktı sayısına göre bir kartuşun ortalama olarak ne zaman biteceğini planlayarak yedek kartuşlarınızı da satın almalısınız. Mürekkep tanklı yazıcı alırken kartuş fiyatlarını inceleyerek alacağınız yazıcıyı seçmelisiniz. Fiyat ve performans oranı yüksek bir model tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar arasında; Canon, HP, Brother ve Epson öne çıkan markalardır. Sadece renkli veya siyah beyaz baskı özelliği olan modeller, en düşük fiyatlı modellerdir. Kablosuz bağlantı (WiFi) özelliği olan yazıcılar ortalama bir fiyata sahip olurken, tüm markalarda tarayıcı, faks ve fotokopi özelliği eklenen çok fonksiyonlu yazıcı modeller ise daha yüksek fiyata sahip mürekkep püskürtmeli yazıcılar arasındadır.