Çekirdek Kahveler

Toplam 9 sonuç

Çekirdek kahve, dünyada yalnızca ekvatoral iklimlerin hüküm sürdüğü bölgelerde yetişen Coffea ağacından elde edilir. Kavrulmuş ancak henüz öğütülmemiş kahve çekirdeği, kahvenin aromasını ve lezzetini daha yoğun olarak hissetmek isteyen kahve tutkunları tarafından çokça tercih edilir.

Çekirdek Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada en yaygın olarak yetiştirilen kahve çekirdekleri, Arabica (Coffea arabica) ve Robusta (Coffea canephora) cinsi kahve çekirdekleridir. Arabica, Güney Amerika başta olmak üzere kahve üretimi yapan tüm ülkelerde, Robusta ise genelde Güney Asya ve Afrika'da üretilir.

Arabica kahve çekirdeğindeki kafein oranı %1-2 civarındadır ve yetiştiği bölgeye bağlı olarak meyve, çikolata, çiçek gibi aromalar içerir. Az asidik, aroması yüksek, içimi rahat kahve çekirdekleridir. Robusta kahve çekirdekleri ise Arabica kahve çekirdeklerine göre %2-5 oranında daha fazla kafein içerir. Aroması düşük, daha asidik, acımtırak, bitter ve karamelize aromalara sahiptir.

Çekirdek Kahve Tercih Etmenin Avantajları Nelerdir?

  • Kahvenin kokusunu ve tadını muhafaza edersiniz.
  • Kahve, hassas bir yapıya sahiptir. Çekirdek olarak bozulmalara karşı daha iyi muhafaza edilir.
  • Kahvenizin içeriğinden emin olursunuz.
  • Kahvenizi, kullanacağınız kahve demleme metoduna göre istediğiniz incelikte öğüttürebilirsiniz.
  • İhtiyacınız olduğu kadar çekirdeği öğütebilirsiniz. Böylece kahvenizi en taze haliyle tüketirsiniz.
  • Kahvenizi nemden, kontaminasyondan ve oksijenle etkilenmesinden koruyabilirsiniz.

Çekirdek Kahve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kahve çekirdeği alırken; kavrulma derecesine ve demleme ekipmanlarınıza uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yeni kavrulmuş kahve çekirdekleri daha yoğun aromalıdır. Çekirdeklerin rengine bakarak kavrulma derecesini anlayabilir ve damak tadınıza uygun oranda kavrulmuş çekirdekler alabilirsiniz.