Toplam 4 sonuç

Vantilatör

Vantilatör, içindeki gaz veya sıvı madde yardımıyla hava akımı yaratmak için kullanılır. Cihaz, havayı kesmek için kullanılan bıçaklardan veya kanatlardan oluşur. Elektrikli vantilatör çeşitleri, genellikle yazları serinlemek amacıyla sıklıkla kullanılan cihazlar olarak bilinir.


Vantilatör Nedir? Nasıl Kullanılır?


Bilinen ilk vantilatör, M.Ö. 500 yılında Hindistan’da icat edildi. Bu ilkel araç, bambu şeritleri ve bu bambu şeritlerini birbirine bağlayan liflerden ibaretti. Vantilatörün serinletme amacıyla kullanılması ise Çin’in Tang Hanedanlığı döneminde başladı. Buhar gücünün vantilatör çeşitleri ile kullanılmasıyla beraber etkili bir havalandırma ve serinletme sağlandı. 1882 yılına gelindiğinde ise Schuyler Wheeler, ilk elektrikli vantilatörü icat etti. 1920’lerden itibaren vantilatörlerin kullanımında önemli artışlar görüldü. 1960’lara gelindiğinde ise inverter klima modellerinin ve diğer soğutma sistemlerinin icadı vantilatörlerin kullanımında önemli azalmalar görülmesine neden oldu.

ADAGER araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre vantilatörler, genellikle sabah ve öğlen saatlerinde sıklıkla kullanılıyor ve bir defada 3-4 saat boyunca açık kalıyor. Araştırmaya katılan kişilerin % 54’ü vantilatörleri pratik ve kolay kullanım özelliklerinden dolayı tercih ediyor. Öte yandan % 27’si ise oldukça ekonomik olduğu, geriye kalan % 19’u ise çevreye saygısı olduğu için vantilatörleri kullanmayı seçiyor.


Vantilatör Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


 • Vantilatör çeşitleri, yaz aylarında serinlemek için kullanılabilecek ideal cihazlar arasında yer alıyor.
 • Elektrikli vantilatörleri çalıştırmak için hiçbir şekilde montaj ve kurulum yapılması gerekmiyor. Ayrıca vantilatörler, istenilen yere çok kolay bir şekilde taşınabiliyor.
 • Vantilatörleri temizlemek için herhangi bir zahmete girmeye gerek yok. Bir parça ıslak bez yardımıyla vantilatörleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz
 • Tıpkı kurulum esnasında olduğu gibi kullanım esnasında vantilatörler önemli kolaylıklar sağlıyor. Bu özelliklerin arasında en önemlisi vantilatörlerin çalışma hızıdır.
 • Ürettiği vantilatörler ile ünlü Raks gibi vantilatör markaları sayesinde aldığınız modeller, oldukça düşük enerji tüketir ve böylelikle cebinizi de düşünür.
 • Vantilatör fiyatı ve taşınabilir olması bakımından diğer soğutma sistemlerine göre daha avantajlıdır. Tüm nedenler göz önüne alındığında vantilatörleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Vantilatör mü Klima mı?


 • Klimaların kurulumu biraz uzun ve zahmetli bir süreçtir. Öte yandan Raks gibi vantilatör markaları aracılığıyla alacağınız vantilatörlerin büyük çoğunluğunu direkt olarak fişe takıp çalıştırabilirsiniz. Klimaların monte edilmesi işlemi için mutlaka yetkili servislerin yapması gerekir. Oysa vantilatörlerin kurulum ve monte işlemleri kullanıcı tarafından rahatlıkla yapılabilir. 
 • Klimalar, dışarıdaki havayı alır ve soğutarak evinizin içine bırakır. Öte yandan vantilatörler ise evinizin içerisindeki havayı kullanarak etkili bir rüzgâr gücü yaratır ve sizi serinletmeyi başarır. Vantilatörlerin temel amacı havayı hareket halinde tutmak ve havasızlığı önlemektir. Klimanın aksine, vantilatörler evinizdeki hava akışını daha iyi hale getirir.
 • Klimalar ve vantilatörler, yüksek enerji tüketen cihazlar olarak bilinir. Vantilatörler, klimalara göre oldukça küçük motorlara sahiptirler. Küçük motorları sayesinde klimalara oranla daha az enerji tüketir.
 • Klimalar, düzenli temizlik gerektiren ve periyodik olarak bakımı yapılması gereken soğutma sistemleridir. Öte yandan vantilatörler için düzenli bakım yapılması gerekmez. Üstelik vantilatörlerin temizliği de oldukça rahat bir şekilde yapılabilir.
 • Sıcak yaz aylarında sıklıkla kullanılan klimalar, alerji problemi yaşayanlarda ve astımlı olan kişilerde hastalıklara neden olabiliyor. Kaliteli vantilatör markaları tarafından üretilen vantilatör modelleri ise sağlık sorunlarının en aza inmesine olanak tanıyor fakat yine vantilatörler de direkt olarak kişiye dönük olacak şekilde kullanılmamalıdır.
 • Vantilatör fiyatları, klimaların ve diğer soğutma sistemlerinin fiyatlarına göre oldukça uygundur. Düşük maliyetli bir soğutma sistemi isteyen herkes, vantilatörleri kullanabilir.

Sizin İçin En İyi Vantilatör Hangisi?


 • Ofisiniz için bir vantilatör almayı düşünüyorsanız, masaüstü küçük bir vantilatör olarak ofisinizi veya iş yerinizdeki odanızı rahatlıkla serinletebilirsiniz. Böylelikle enerji maliyetinden de önemli tasarruflar yapabilirsiniz.
 • Evinizde kullanmak üzere bir vantilatör almayı düşünüyorsanız, ayaklı ve uzun vantilatör modellerini tercih etmelisiniz. Böylelikle vantilatörü evinizin salonunda, yatak odanızda ve evin diğer birçok bölgesinde sorunsuz bir şekilde kullanabilir ve evinizin bu kısımlarını rahatlıkla serinletebilirsiniz.
 • Geniş bir salona veya büyük bir lokantaya sahipseniz, tavana asılan vantilatörleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha etkili bir serinletme elde edebilir ve alanın tamamını rahatlıkla serinletebilirsiniz.
 • Öte yandan doğrudan yüzünüzü serinletmek istiyorsanız, buharlı vantilatörleri tercih etmelisiniz. Diğer vantilatörleri, direkt olarak yüzünüze tutmak önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.
 • Vantilatör seçerken bir diğer önemli konuda vantilatörün dakikada verdiği hava miktarıdır. Örneğin 4 bıçaklı vantilatörler, dakikada 1500 cfm hava akımı verir ve bu da bilinen en düşük güce sahip vantilatörlerdir. Bu sistem sıklıkla ofiste kullanılan vantilatörlerde görülür.
 • Daha fazla elektrik gücü tüketen bir vantilatör, daha fazla hava akımı sağlayarak daha çok serinlik yaratır.
 • Vantilatör fiyatı da vantilatör alımında dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Avantajlı Vantilatör Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas


Vantilatör fiyatı ve modelleri bakımından Avansas oldukça uygun bir markadır. Avansas’ın müşterilerine özel olarak sunduğu kolay sipariş aşamaları sayesinde istediğiniz vantilatörü kolaylıkla satın alabilirsiniz. Üstelik Avansas’tan alacağınız ürünler 1 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilir ve belirli miktarın üzerindeki alışverişlerinizde kargo ücreti de ödemezsiniz. Ayrıca Avansas başta kredi kartı olmak üzere birçok ödeme seçeneği ile kullanıcılarına ödeme konusunda da önemli kolaylıklar sağlar. Avansas; geniş ürün yelpazesi, uygun fiyatları ve satış sonrası desteği ile birçok kişinin öncelikli tercihidir.