Kaşe ve Gereçleri

Toplam 24 sonuç

Bir çeşit damga olarak tanımlanabilecek kaşe, resmi belgelerin yanı sıra yazışmaların yapıldığı evrak ve benzeri kağıtların altına atılabilecek imza ya da kimlik şeklinde de ifade edilebilir. Onay aşamasındaki resmi belgelerin yanı sıra öğretmen kaşeleri, doktor kaşeleri ya da kişisel kaşeler gibi kaşe çeşitleri de mevcuttur.


Kaşe Nedir, Ne İşe Yarar?

Kaşe kelimesinin kökeni Fransızca “cachet” kelimesine dayanır. Tarihin her döneminde kaşe ya da mühür kullanımının yaygın olduğu görülür. Geçmişte genellikle ahşap mühürler kullanılırken günümüzde online baskı kullanılır. Kullanımının önemi hakkında istatistiksel bir veri olmasa da isteğe bağlı olarak kullanılan kaşelerin eğitim alanında motivasyonu, şirketsel anlamda da kurumsal kimlik oluşumunu sağladığı bilinir. Mühürler daha çok resmi makamlar tarafından kullanılırken kaşenin resmi bir önemi yoktur, kullanımı isteğe bağlı olarak da tercih edilebilir. Kağıt üzerine imza ya da kimlik atılması amacıyla kullanılır, satırlardan oluşur. Kaşe çeşitleri arasında değişiklik göstermekle birlikte 1 satırdan 6 satıra kadar farklı boyutları bulunan kaşe için birtakım gereçlerde kullanılır. Kaşe fiyatları farklı kaşe örnekleri arasında değişiklik gösterir. Kaşe çeşitleri arasından en uygun kaşeyi seçmeniz için birtakım kriterler bulunur. Bu kriterlerden bazıları satır sayısı, ebatı, rengi ya da sağladığı karakter sayısıdır. Kaşe fiyatı bu kriterler doğrultusunda da belirlenir. Kaşenin satırlarındaki yazı ya da şekillerin mürekkeplenmesi için kullanılan gerece ise ıstampa adı verilir. Istampaya dahil edilecek mürekkepler de ayrı olarak satılmaktadır. Bunların yanı sıra imprint ya da numaratör gibi farklı gereçler de bulunur.


Kaşe Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Kaşenin kullanımı yazışma, evrak ya da raporlar üzerindeki onay işlemi için gerekli kabul edilir. Kaşe basılan bir evrak “onaylanmış” olarak görülür.
  • Kaşenin kullanımı bir vakıf, dernek ya da şirket için kurumsallaşmanın bir işaretidir. Özel olarak tasarlanmış kaşeler, imaj yönetimi açısından da avantaj sağlar. Kurumsal kimlik, kaşelerin yanı sıra antetli kağıt gibi araçlarla da oluşturulabilir. Antetli kağıt fiyatları da kurumsal kimliğin basit bir şekilde oluşturulmasına imkan verir.
  • Resmi işlemlerin dışında özel istek ya da ihtiyaçlar için de kaşeler kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak kullanılan kaşe örnekleri özellikle öğretmenler tarafından sıkça tercih edilir.
  • Kaşeyi kullanan kişi, tek bir hamle ile ismini, unvanını ya da iletişim bilgilerini kâğıda aktarabilir. Bu aktarma işlemi kaşenin kullanılmadığı durumlarda oldukça zor olacaktır.
  • Özellikle eğitim alanında öğretmenler tarafından kullanılan kaşeler ile öğrencinin motivasyon seviyesi arttırılabilir. Olumlu pekiştirme, kaşeler yardımıyla kolaylıkla sağlanabilir.
  • Kişisel zevk ve istek için hazırlanacak kaşeler ile kütüphanede bulunan tüm kitaplara damga vurulabilir. Böylelikle kitap okuma ve kütüphane oluşturma konusunda güdülenme yaratılacaktır.

Sizin İçin En İyi Kaşe Hangisi?

  • İsim uzunluğu ya da unvan, kurum bilgisi gibi kaşeye basılacak kelime ve uzunluğu, seçimde dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Kaşeye basılacak kelimeler ile bağlantılı olarak satır sayısı fazla, sağladığı karakter sayısı çok olan kaşeler tercih etmelisiniz.
  • Kullanım alanıyla doğru orantılı olarak kaşenin ebatını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Kâğıt üzerinde kullanılacak alanın büyük olmasını istiyorsanız büyük ebatlı kaşeler seçebilirsiniz.
  • Kaşelerin birden fazla renk alternatifi bulunur. Tamamen isteğinize bağlı olarak dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz.
  • Ebatları ve satır sayısına ilişkin dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta karakter sayısıdır. Ebat büyüklüğü ya da satır fazlalığı karakter sayısı ile bağlantılı değildir. Bundan dolayı karakter sayısını göz ardı etmemelisiniz.

Öğretmenler için Kaşe

Resmi evrakların dışında kaşelerin bir diğer kullanım alanı öğretmenlere yöneliktir. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için olumlu pekiştirme önemlidir. Öğretmenler de üzerinde “aferin, tebrikler, başarılı” gibi ifadelerin yer aldığı kaşeleri kullanarak olumlu pekiştirme yapabilir. Öğretmen kaşeleri isteğe bağlı olan kaşe örnekleri arasında yer alır.

Doktorlar için Kaşe

Öğretmen kaşeleri gibi en sık kullanılan kaşe örnekleri arasında doktor kaşeleri de bulunur. Doktorların kullandığı kaşelerde ünvan, isim ve uzmanlığın olduğu tıp alanı yazılır. Ayrıca doktorun sicil numarası da kaşelere dahil edilebilir.

Hukuk Sektörü için Kaşe

Hukuk sektörü içerisinde de kaşeler yoğun olarak kullanılır. Özellikle avukatlar tarafından kullanılan kaşeler, unvan ve isim içerir.

Vakıf ve Dernekler için Kaşe

Vakıf ve dernekler, resmi evrakların yanı sıra bağış gibi işlemlerde de kaşeler kullanır. Genel bilgilerin yer aldığı kaşeler, vergi, bağış gibi tüm resmi evrakların altına basılır. 

Şirketler için Kaşe

Resmi evrakların dışında imaj yönetimi ve kurumsal kimlik adına kaşeleri kullanan şirketler, ciddi bir imaj ya da kimlik yaratabilir. Bunun yanı sıra elbette resmi işlemlerde de onay mahiyetinde kullanılabilir.

Kişisel Kullanımlar için Kaşe

Tamamen kişisel zevk, istek ve ihtiyaç doğrultusunda da kullanılabilen kaşeler, kişisel kullanım için özel olarak tasarlanabilir. Kaşelerin üzerine hayal gücünün sınırları doğrultusunda her şey yazılabilir. Yazı ve şekil ağırlıklı kaşeler ile isteğe bağlı olarak her yere imza atabilirsiniz.


Avantajlı Kaşe Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Gerek satış öncesi ve satış sırasında gerekse satış sonrasında profesyonel hizmet sağlayan Avansas, kolay ve pratik bir alışveriş imkânı sunmasının yanı sıra avantajlı ödeme seçenekleri de yöneltir. Avansas’daki kaşe fiyatları oldukça avantajlıdır ve tüketiciye ayrıcalık sunar. 1 günde teslimat ve ücretsiz teslimat gibi özellikleri ile ön plana çıkan ve stoklu çalışma gerçekleştiren Avansas, iade ve değişimde de kolaylık sağlar. Avansas, her üründe olduğu gibi kaşelerde de uygun kaşe fiyatı ile tüketicinin yanındadır. Avansas, kurumsal kimlik ya da resmi zorunluluk adına profesyonel bir tasarım için Avansas güvenceli baskı çözümleri vadeder.