Boş CD ve DVD'ler

Toplam 10 sonuç

CD ve DVD Çeşitleri

Bilgisayar ve internet teknolojilerinin günden güne ve hesaplanamayan bir hızla ilerlemesi, bu teknolojilerden faydalanan bizleri de bu hıza uyum sağlamaya itmektedir. Satın alınan her donanımın, kullanılan her programın, bunlara entegre çalışan iletişim ve bilişim sistemlerinin birkaç yıl sonra geçerliliğini kaybetmesi ve yeni gelen teknolojiler ile yer değiştirmesi, durdurulamayan bu akış içindeki insanı da değişime karşı koymaya değil bütünlük sağlamaya yöneltmiştir.

Veri Depolama Teknolojisindeki Dönüm Noktaları


Punch Kart (Delikli Kart):

İlk defa 1730’lu yılların başlarında bir dokuma tezgahının çalıştırılması için geliştirilen bu depolama türü, 1800’lü yılların sonunda ABD’de yapılan nüfus sayımlarının kontrolünü sağlamak için kullanılmıştır. Bir kartın üzerine açılan deliklerin altında yer alan cıva kaplarıyla koordineli çalışmaya ayarlanmış elektromekanik bir sistem kurgusu olan Punch Kartlar, bu deliklerin içinden geçen metal iğnelerin cıvaya değerek elektromekanik sistemi tamamlaması mantığıyla çalışmaktaydı. Yakın tarihe kadar fabrikalar tarafından personel giriş-çıkış kayıtlarını tutmak için kullanılan eski toprak Punch Kartlar, veri depolama tarihinin Homo Saphiens’i olarak da tanımlanabilir.

Floppy Disk (Disket Sürücü):

Punch Kart teknolojisinin yetersizliğinden ve ilerlemeye kapalı olan genetiği, bu alanda faaliyet gösteren geliştiricileri de yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu bağlamda, veri depolama teknolojisinde gelinen son nokta olan Floppy Disk’ler bu alanda devrim yaratmıştır. İlk defa 1960’lı yıllarda adını duymaya başladığımız disketlerin ticari amaçla kullanılması ise 1971 yılında IBM tarafından gerçekleştirilmiştir. 3.5 inçlik boyutu ve 1.44 mb’lık devasa depolama kapasitesiyle -devasa tabiri gülünç gelebilir ama bundan 20 yıl önce muazzam rakamlar mb’lar ile ifade edilmekteydi- çığır açan floppy diskler 2013 yılına kadar Sony tarafından üretilmiş ve yerini CD teknolojisine bırakarak emekliye ayrılmıştır. Üretiminin durdurulmasına rağmen henüz son nefesini vermeyen floppy disk’ler; eski tip kasalarda, koleksiyon meraklılarının evlerinde ve bu teknolojinin hala geçerliliğini yitirmediğine inanan bazı kamu kurumlarında aynı heyecan ve yoğunlukta kullanılmaya devam edilmektedir.

CD / Compact Disk (Yoğun/Yoğunlaştırılmış Disk):

Floppy Disk’ler ile veri depolama alanının rönesansını yaşayan ve küçük bir levha üzerinde 1.44 mb’lık verileri taşımayı öğrenen insanoğlu, daha yüksek verilerin de pratik bir şekilde taşınabileceği gerçeğini anlamış oldu. Bu aydınlanmaya rağmen güdülen tek amaç hala daha yüksek veriyi daha pratik bir şekilde taşımanın yollarını aramaktan geçiyordu fakat CD denilen plak şeklindeki depolama araçlarının günlük hayata girmesi veri depolama anlayışını kökten değiştirmiş oldu. Veri transferinde bambaşka bir dönem başlatan CD’ler, bambaşka bir miladı da bizlerine önüne getirmiş oldu. Binlerce yıl önce tüketebildiğinden fazlasını ürettiği için sonunda ticaret yapmayı keşfeden insan; yepyeni bir gerçekle daha yüz yüze kalıp veri depolamanın temel ihtiyaçları karşılamadan daha öte bir şey olduğunu anlamış oldu. Taşınabilecek veri kapasitesini 700 mb’ye çıkartan CD’ler; ilk zamanlarında günlük 200 adet üretilse de bu teknolojiyi tanıyan ve uyum sağlayabilen yan teknolojilerin de gelişimiyle (cd çalar, cd okuyucu vb.) bu rakam 2007 yılında 200 milyar adete kadar ulaşmıştır. 1.2 mm kalınlığında bir polikarbonat plastikten yapılmış bir levha üzerine müzik dosyalarından video dosyalarına, fotoğraflardan her nevi belgenin kopyalanıp taşınmasını sağlayan CD’ler, veri depolama tabirindeki ‘depolama’ kelimesinin yanına veri depolama/taşıma/kullanma alanlarını da katarak insanlığa yeni ufuklar açmıştır. Üretilen CD’lerin; Blu-ray, CD-ROM, CD-RW, DVD gibi türleri de bulunmaktadır.

DVD / Digital Versatile Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk):

Elbette ki veri depolama dünyasındaki gelişmeler bununlar sınırlı kalmayacaktı. Daha çok veriyi, daha küçük boyutlara sığdırabilmek için uğraşan geliştiriciler; sinema, video ve oyun sektörlerindeki hızlı ilerlemeye ve ihtiyaca cevap verilmek için CD teknolojisine alternatif daha kullanılabilir bir teknoloji arayışına girdiler. CD’lerin yapısından ilham alan ve aslında video sektöründe hizmet veren VCD’lere (video compact disk) alternatif olması amacıyla üretilen DVD’ler temelde şu prensipler üzerine geliştirilen yeni nesil CD’ler olarak günlük hayatımızdaki yerini aldı.

-Çift katman polikarbonat plastik (Üst üste konulmuş iki CD gibi düşünülebilir.)

-Daha fazla ve hızlı veri depolama (Tabaka kalınlıklarının 0.6 mm olması, bu tabakaları işleyen lazer teknolojisinin de daha küçük alanlara girerek daha yoğun veriyi tek alana sıkıştırmasına olanak sağlamıştır. )

Veri Depolama Araçlarının Çalışma Mantığı


Punch Kartların kullanılmaya başlamasından bu yana veri depolama araçlarının temel çalışma mantığında bir değişiklik olduğu söylenemez. Teknolojinin temelinde yatan tekniğin değiştirilmediğini aksine günden güne geliştirildiğini söylememiz bu açıdan hiç de zor olmayacaktır. Temel çalışma mantıkları ise şu şekilde ilerlemektedir;
Bilindiği üzere Punch Kartlar; civanın elektromekanik levhaya bir kart vasıtasıyla işlenmesi mantığıyla çalışıyordu. Bundan sonra çıkan Floppy Disk ve CD’lerde de durum pek değişmedi. Floppy Disklerde ise kartın yerini plastik filmler aldı. CD’lerin kullanılmaya başlanması ile de zemin olarak kullanılan levhalar polikarbonat plastikler oldu ve bu plastiklerin üzerine lazer işlemesi yapılarak veriler levhaların üzerine kaydedilmeye başlandı.
Bilgisayarımızdaki herhangi bir dosyayı CD’ye aktarırken aslında bilgisayarın tanımladığı bir kod dizilimini, lazer yardımıyla bu levhaların üzerine bilgisayarların anlayabileceği bir dille kazıtarak kaydetmiş oluyoruz. Bu CD’ler ise farklı bir bilgisayara takıldığında, yakılan yani bir nevi işaretlenen bu imgeleri tekrar anlamlandırarak işliyorlar. CD ve DVD’lerin temelinde yatan bu lazer ile işaretleme mantığı şu an taşınabilir hard disk’ler de dahil tüm yığın depolama araçlarında kullanılmaktadır. Elbette ki bu kategoriye usb bellek ve SSD tarzı flash memory prensibiyle çalışan aygıtlar dahil edilmemelidir. Ofisinizde ve evinizde kullanabileceğiniz, dosyalarınızı güvenle saklayabileceğiniz Philips, Princo ve Verbatim markalı CD ve DVD’ler Avansas.com ile bir tık uzağınızda. İhtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçebilir ve gerisini Avansas.com’a bırakabilirsiniz.