Toplam 10 sonuç

Lazer (Tonerli) Yazıcı Modelleri ve Fiyatları

Lazer yazıcılar tek bir toner (toz mürekkebi barındıran ünite) ile binlerce sayfa kaliteli baskı yapılmasını sağlayan cihazlardır. Lazer yazıcıların en temel görevi; dijital ortamdaki belgelerin, resimlerin kağıtlara aktarılmasıdır. Basım maliyetini düşürmesi, sessiz ve hızlı çalışması ile son yıllarda iş yerleri dışında evlerde de sıklıkta tercih edilmeye başlanan laser yazıcı türü, içinde bulunan toner tozunun statik elektrik ile kağıda yapıştırılıp çıkışta iki yüz santigrat derece ısıtılarak kağıtta eritilmesi prensibiyle çalışmaktadır. Hafızaya alınan bir sayfanın kağıda aktarılması farklı bir işlemciye bağlıdır. Bu işlemci baskının hızını ve yazıcının baskı yapmak için gerekli olan sıcaklığa ulaşmasını sağlamaktadır. İki tür lazer yazıcı vardır: Mono (siyah – beyaz baskı) ve renkli lazer yazıcılar.

Tonerli yazıcı da denilen lazer yazıcılar fiyat olarak mürekkepli yazıcılara göre daha yüksek fiyatlı olsalar da sayfa başına düşen maliyet ile fazla baskı yapmak durumda olan kişi ve işletmelere büyük kolaylık sağlamaktadır. Yüksek sayıda çıktı alıyorsanız mürekkep püskürtmeli yazıcı yerine tonerli lazer yazıcı seçmeniz daha doğru olacaktır. Üstelik yüksek hızda ve kalitede baskı yapan bu cihazların, kablosuz bağlantı, dubleks baskı gibi farklı seçeneklere sahip seçeneklerinde hem sadece siyah-beyaz, hem de renkli baskı yapabilen türleri bulunabilmektedir.

Lazer Yazıcı Fiyatları


Lazer yazıcıların fiyatları teknik özelliklerine göre değişiklik gösterir. Dakikada basabildiği sayfa sayısı, ilk sayfa baskı hızı, baskı çözünürlüğü, aylık sayfa çıktı alma kapasitesi, baskı kalitesi, çift taraflı baskı yeteneği gibi özellikler yazıcının fiyatının değişmesinde önemli etkenlerden biridir.

Lazer yazıcı alırken nelere dikkat etmelisiniz?


Lazer yazıcı satın alırken özellikle dikkat edilmesi gereken özellik ilk sayfanın basım hızıdır. Bu tipteki yazıcılar, baskıyı yapabilmek için ısı kullandığı için makinenin yazma komutundan itibaren belli bir süre ısınmaya ve ilk sayfayı vermek için belli bir süreye ihtiyaç duymaktadır. Yazıcının ne kadar sürede ısındığı, komut verildiği andan itibaren basılacak olan ilk sayfanın ne kadar sürede başarı ile çıkarıldığı önem gösterilmesi gereken konulardandır. Bu hız yazıcıdan yazıcıya göre değişmektedir.

Yazıcı alırken yazıcıyı ne amaçla ve ne sıklıkta kullanacağınız, yazıcı seçiminizde kritik bir önemdedir. Hem renkli hem siyah beyaz baskı yapmak aynı zamanda faks çekip, fotokopi özelliğinden yararlanmak istiyorsanız ona göre bir yazıcı tercih etmelisiniz. Renkli lazer yazıcı modelleri, siyah beyaz lazer yazıcı modellerine göre daha yüksek fiyatlı olsa da daha geniş baskı seçenekleri sunmaktadır.

Yazıcının tarayıcı, faks, fotokopi gibi özellikleri sizin için gerekli ise tercihinizi çok fonksiyonlu lazer yazıcılardan yana kullanabilirsiniz. Tercih yaparken şu soruların cevabını araştırmanızı tavsiye ederiz.
  • Toneri kaç sayfa çıktı alıyor?
  • Dolum toner kullanılabiliyor mu?
  • Toneri chipli mi?
  • Orijinal toner ve muadil toner fiyatı ne kadar?