Şarj ve Data Kablosu

Toplam 12 sonuç

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda çok daha fazla yer tutan elektronik aletler, şarj ve data transfer ihtiyacı giderek artan elektronik cihazlar arasındadır. Halen kablolu şarj ve veri transferinin yaygın olduğu düşünülürse, pek çok teknolojik cihaz için bu tür kabloların önemli olduğu söylenebilir.

Şarj ve data kablosu, akıllı cihaz ile diğer elektronik cihazlar arasında veri aktarımı yapan ve batarya doldurmak üzere elektrik enerjisinin transfer edilmesini sağlayan yardımcı ürünlerdir. Bu tür kablolar akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve hatta MP3 çalarlar, yazıcılar ya da ses ve görüntü sistemleri gibi cihazlar ile diğer elektronik cihazların eş zamanlı olarak birbirleri arasında veri transferi yapmasını sağlar.


Şarj ve Data Kablosu Çeşitleri Nelerdir?


Şarj ve data kablosu ürünleri bağlantı tipine göre şu çeşitlere sahiptir: 

 • Micro USB (Akıllı telefonlar, tablet, notebook)
 • Type C (Yüksek kalitedeki taşınabilir bilgisayarlar)
 • Lightning (Apple markasına ait olan lisanslı şarj ve data kablosu)
 • HDMI (Televizyonlar)

Şarj ve data kablosu şarj edebilme sürelerine göre ikiye ayrılır:

 • Normal süre sınırları içerisinde şarj edebilen kablolar
 • Çeşitli dönüştürücüler ile USB veya micro USB çıkışı kullanılarak hızlı şarj edebilen kablolar

Şarj ve Data Kablosu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


 • Kullanılan akıllı cihaza uygun, kaliteli ve orijinal şarj ve data kablosu kullanmak son derece önemlidir. Akıllı cihazın kullanım süresini artırmak ve elektrik açısından güvenli kullanım yaratmak için orijinal kablolardan yararlanılmalıdır. Örneğin, Apple marka akıllı telefonlar, tablet veya dizüstü bilgisayarlar için Lightning lisanslı şarj ve data kablosu kullanmak gerekir.
 • Özellikle seyahatlerde ya da iş toplantılarınızda yedek şarj ve data kablosu bulundurmanız herhangi bir aksilik durumunda cihazlarınızı hız kesmeden kullanmaya devam etmenizi sağlar. 
 • Hem şarj imkânı tanıyan hem de data aktarabilen bu kablolar ile dilediğiniz teknolojik ürün ile veri alışverişi yapabilir ve aynı anda bataryanızı şarj edebilirsiniz. Özellikle bir ucu USB-A, diğer ucu Type-C olarak adlandırılan kablolar, özel tasarım adaptörler veya portatif şarj cihazları ile aynı zamanda kısa sürede hızlı şarj olanağı sağladığından pratik bir kullanım sunar.
 • Akıllı telefonlar ile birlikte gelen şarj kabloları ortalama 1 ila 1,5 metre uzunluğa sahiptir. Ancak ergonomik kullanım ve kablonun bükülmelere karşı daha dayanıklı olması açısından, daha uzun şarj ve data kabloları pratik kullanım sunar. Son zamanlarda 3 metreye kadar uzunluk gösteren şarj ve data kabloları, bükülme ve eğme testine tabi tutulmaları ile dayanıklı yapılarını ispatlamıştır.

Kullanım Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Şarj ve data kablolarının kullanımı sırasında veri transferi yapılacak olan cihaz ile uyumlu olmasına, orijinal bir ürün olmasına, ekstra portatif cihazlar ile uyumlu çalışabilmesine, hızlı şarj özelliği sunan özel dönüştürücüler ile teknik özelliklerinin uyumlu çalışmasına dikkat edilmesi gereklidir.


Şarj ve Data Kablosu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


 • Kullanacağınız cihazların hangi bağlantı tipine sahip olduğu değerlendirilmelidir. Her elektronik cihazın birbirinden farklı özelliklere sahip bağlantı özellikleri olabilir.
 • Kablo uzunluğu konusunda beklentilerinize cevap verebilmesi gereklidir. Özel kullanım gerekliliklerine göre 3 metre ve daha uzun kablolar tercih edilebilir.
 • Normal şarj edebilme özelliğinin yanı sıra hızlı şarj imkânı için uygun dönüştürücüler ile uyumlu çalışabilme özelliği olup olmadığı denetlenmelidir. Özellikle seyahatlerde ya da iş toplantılarında hızlı şarj imkânı zamandan büyük tasarruf sağlar. 
 • Kablo üretim malzemelerinin ve kablo içi metalin, koruyucu bir katman ile sarılmış olması gereklidir. Bu durum hem sizin, hem de sevdiklerinizin güvenliği açısından son derece önemlidir.
 • Aşırı ısınma ya da kolay yıpranma sorunları oluşturmayan kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gereklidir. Böylece şarj ve data kablosu uzun yıllar güvenle kullanılabilme olanağı sunar.