Kablosuz Şarj Cihazı

Toplam 2 sonuç

Pek çok kullanıcı, teknolojinin gelişmesine paralel olarak akıllı telefonlarını çok daha hızlı ve pratik şekilde şarj etme imkanına sahip oluyor. Gittikçe yaygınlaşan ve birçok akıllı cihaz ile uyumlu hale gelen kablosuz şarj cihazları artık daha yaygın kullanılıyor. Teknik özellikleri, tasarımları, uyumluluk ve güçleri ile farklı özellikler sunan kablosuz şarj cihazları için öncelikle cihazınız ile uyumlu olan modele, sonra da bütçe ve beklentilerinize göre seçim yapmanız gerekiyor.


Kablosuz Şarj Cihazı Çeşitleri Nelerdir?


Kablosuz şarj cihazı teknolojisi, kablo kullanmaya gerek duymayan indüksiyon ile şarj etme işlemidir. İndüksiyon bobini ile donatılan cihaz, kabloya ihtiyaç duymadan manyetik alan oluşturan bir istasyon konumundadır. Enerjiyi kablo olmadan ileten istasyon, yüksek manyetik alan ve elektrik gücü yaratarak, alıcı cihaz üzerindeki entegre devre bobinlerine elektrik üretir. Süreç sonunda da kablosuz şarj etme işlemi oluşur. Günümüzde en çok kullanılan kablosuz şarj cihazı çeşitleri hızlı kablosuz şarj cihazı ve araç içi kablosuz şarj cihazlarıdır.

Kablosuz Şarj Cihazı Kullanım Alanları Nelerdir?

Kablo derdinden sizi kurtaran kablosuz şarj cihazını kullanabileceğiniz teknolojik aletler başta akıllı telefonlar olmak üzere, tablet, navigasyon cihazı, akıllı saatler ve hatta şarjlı diş fırçalarıdır.


Kablosuz Şarj Cihazının Standart Şarja Göre Avantajları Nelerdir?


Kablosuz şarj cihazı, standart şarja göre çeşitli avantajlar sağlar. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Şarj edeceğiniz cihazınızı herhangi bir yere kablo ile sabitlemek zorunda kalmazsınız.
  • Cihazınızı şarj edeceğinizde kablo aramak zorunda kalmadan, sadece şarj pedinin üzerine bırakabilirsiniz.
  • Zamanla bozulan şarj kabloları için bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız.
  • Son çıkan akıllı cep telefonlarında kulaklık ve şarj cihazı girişi aynı olduğundan, telefonunuzu şarj ederken de kulaklığınızı takabilir ve müzik keyfinizi devam ettirebilirsiniz.

Kullanım Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?


Kablosuz şarj cihazı kullanırken, oluşan manyetik alana karşı telefon kılıfınız içerisinde ulaşım kartı ya da banka/kredi kartı gibi kartların olmamasına özen göstermelisiniz. Bazı kılıfların arkasında metal aparat ya da mıknatıs olabildiğinden, şarj etme esnasında kılıf çıkarılmalıdır. Hatta bazı telefon kılıfları çok kalın olduğundan, bobin ile yüzey arası bağlantı tam sağlanamayabilir.

Kablosuz şarj cihazı kullanırken yapılan bir diğer hata da şarj etme esnasında akıllı cihazı başka bir kablolu bir şarj cihazına bağlamaktır. Böyle durumlarda kablosuz şarj cihazı devre dışı kalır. Diğer bir deyişle bu yöntem size ekstra hızlı şarj avantajı sağlamaz.

Bunların dışında kablosuz şarj cihazınızı kullanmadığınız zamanlar da elektrik prizinde sürekli tutmanız gerekmez. Ayrıca şarj pedini yerleştirdiğiniz alandan darbe almamasına ve güvenli bir alanda olmasına da özen gösterilmelidir. Böylece hem akıllı telefonunuzun hem de kablosuz şarj cihazınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.


Kablosuz Şarj Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


  • Kablosuz şarj cihazı seçerken, öncelikle cihazın Qi sertifikasına sahip olduğundan emin olunmalıdır. Bu sertifikaya sahip olan tüm cihazlar, akıllı telefonunuzu kolayca şarj etmenizi sağlar. Qi sertifikası, kablosuz iletim sistemlerinde standart özelliklere sahip olunduğunu gösteriyor. Kablosuz Güç Konsorsiyumu tarafından sağlanan bu sertifika, Bluetooth veya USB standartları için veri iletiminin doğru şekilde yapıldığını gösteriyor.
  • Kablosuz şarj cihazı seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da cihazın ısınma problemini ortadan kaldıran watt gücü oluyor. Bu konuda Qi sertifikasına sahip olan tüm kablosuz şarj cihazları, 0 ila 30 watt aralığında çalıştıklarından hem güvenlik hem de uyumluluk sağlıyor. Örneğin, IPhone cihazlarda bu sınır 7,5 watt iken, Android cihazlarda 15 watt'a kadar çıkabiliyor. Bu konuda kendi cihazınızı değerlendirip ona göre kablosuz şarj cihazı satın almanızda fayda var. Aksi halde bu durum kullanmayacağınız ekstra bir özelliğe fazla para ödemeniz anlamına geliyor.
  • Bunların dışında tercih edeceğiniz kablosuz şarj cihazının yüksek akıma, voltaja ve ısıya karşı korumasının olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekiyor. Bazı modellerde aşırı ısınmayı önleyen fan kullanıyor. Böylece hem sizin hem de sevdiklerinizin güvenliği için bu özellik önem arz ediyor.
  • Kablosuz şarj cihazının USB portuna bağlanma özelliği de size ekstra bir özellik olması bakımından tavsiye ediliyor.
  • Tercih edilecek kablosuz şarj cihazında yabancı cisim algılama teknolojisinin de olması gerekiyor. Böylece akıllı cihazınız dışında yabancı bir cihaz kullanımı engellenebiliyor.
  • LED ışığı ile şarj göstergesi de önem arz eden seçim kriterleri arasında yer alıyor. Bu sayede kablosuz şarj cihazının aktif olarak çalıştığı, elektrik prizine ya da güç ünitesine bağlı olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor.