Araç Şarjı

Toplam 5 sonuç

Şarj edilebilir elektronik ürünler hayatın her alanında kullanılıyor. Bu tür ürünler evde ya da ofiste şarj edilebilme imkanına sahipken, özel tasarımlı şarj cihazları ile uzun süreli yolculuklarda iletişim halinde kalabilmek için araç şarj cihazı gerekiyor. Araç şarjı çeşitleri, küçük boyutları ve farklı otomobillere uyum sağlayan yapıları ile uygun girişe sahip tüm akıllı telefonları ve elektronik cihazları şarj edebiliyor.


Araç Şarjı Çeşitleri Nelerdir?


 • Mikro USB kablolu araç şarjı
 • Bluetooth bağlantısı sunan araç şarjı
 • Hızlı araç şarjı
 • Lightning kablolu araç şarjı
 • Ultra hızlı araç şarjı

Araç Şarjı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


 • Araç şarjı kullanmanın avantajları olarak ilk etapta çakmaklık bölgesine uyum sağlayabilen küçük boyutta olmaları söylenebilir. Ayrıca araç şarjları, düşük enerji harcaması yapan gelişmiş yapıları sayesinde otomobil akülerinin de daha verimli olarak kullanılmasını sağlar.
 • Şarj cihazının aktif olarak enerji akışı sağladığını gösteren LED ışık göstergesi işlevsel bir kullanım sunar. Ayrıca LED ışık göstergesinin gece yolculuklarında da rahat şarj imkânı sağladığı bilinir.
 • Araç şarj cihazlarının USB portuna sahip olması fonksiyonel kullanım sunar. Böylece pek çok şarj kablosu ile uyum sağlayan modeller, her türlü elektronik cihazı şarj etme olanağına sahiptir. Küçük boyutları ve dayanıklı yapıları ile kullanım kolaylığı sunan araç şarj cihazları, çantada ve cepte taşınabilir. Hatta ürünleri sürekli araçta bulundurabilir, torpido gibi küçük alanlarda muhafaza edebilirsiniz.
 • Farklı renk seçenekleri ve sağlam yapılara sahip olan araç şarj cihazları uzun yıllar güvenle kullanılabilecek ürünler arasındadır. Teknik donanımları ve iç aksamları üretim aşamasında pek çok kontrolden geçtiği için otomobil yapılarına zarar vermez.
 • Birçok araç şarj cihazı; yüksek akım, aşırı ısınma, akım dalgalanması, yüksek gerilim ya da kısa devre gibi problemlere karşı korumalı olarak üretilir. Hatta bazı yüksek donanımlı ürünlerde; kullanılmadığı durumlarda uyku moduna geçebilme, pil koruma ve akım çıkış sabitleyici gibi özellikler de mevcuttur.
 • Son yıllarda maksimum enerji sağlayan ve yüksek akım desteği ile çalışabilen araç şarjlarında hızlı şarj edebilme özelliği de mevcuttur. USB 3.0 bağlantı hızı teknolojisini kullanan bu tür modeller, hem akıllı telefonlar hem de tablet gibi cihazları dakikalar içerisinde şarj edebilir.

Kullanım Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Araç şarjı kullanılırken tercih edilen marka ve modelin araç watt ve amper değerleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca araç aküsünün sağlıklı çalışabilmesi için kullanılmadığı zamanlarda çakmaklıktan çıkarılması gerekir. Bazı otomobillerde marş basarken araç çakmaklıktaki elektriği kesebilir. Bu nedenle otomobilinizi çalıştırırken araç şarjını yerinden çıkarmanız, aracınızı çalıştırdıktan sonra ve seyir halinde iken şarj etmeniz gerekir.


Araç Şarjı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


 • Araç şarjı alırken dikkat edilmesi gereken ilk kriter, araç şarj cihazının otomobil ile uyumlu olmasıdır. Bunun için yeni nesil ya da eski nesil cihazların değerlendirilmesi ve ona göre seçim yapılması gerekir.
 • Araç şarj cihazının sahip olduğu watt ve amper değerleri de yine otomobile göre değerlendirilmelidir. Pek çok evrensel araç şarj cihazı sıklıkla 5V ve 8V arasında çalışır. Amper çıkış desteği olarak 2A ve 4A değerler sunar. Böylece araç şarj cihazının sunduğu voltaj ve amper değerleri ile otomobillerdeki seviyelerin eşit olması gerekir.
 • Bazı yolculuklarda aileniz ya da iş arkadaşınız size eşlik edebilir. Dolayısıyla sadece bir girişe sahip şarj aleti yeterli olmayabilir. Böyle durumlar için çoklu USB girişine sahip olan araç şarj cihazı kullanmanız önerilir. Çoklu giriş imkânı sunan modeller genellikle 48W portlara sahip oldukları için aynı zamanda hızlı şarj özelliği de sunar.
 • Araç şarj cihazının sahip olduğu ekstra özelliklerin beklentinizi karşılayıp karşılamadığı konusunda değerlendirilmesi gerekir. Bazı gelişmiş modeller şarj esnasında iletişimden uzak kalmak istemeyenler için özel tasarıma sahiptir. Böylece SD kart girişi, Bluetooth 4.0 desteği ve hatta AUX çıkışı gibi özelliklere sahip araç şarj cihazlarında hands-free modu bulunduğu için pratik kullanım sağlar.
 • Farklı marka ve modeldeki teknolojik ürünleri güvenle şarj etme imkânı sağlayan araç şarj cihazları verimli bir kullanım sunar. Bazı modellerde kutu içeriğinde kendi şarj kablosu yer alır. Ancak çoklu kullanımlarda tek bir şarj kablosu yetersiz geleceği için Avansas'ın şarj kabloları arasından ekstra şarj kabloları edinmeniz tavsiye edilir. Hatta esneyen veya daha uzun boya sahip kablolar, vites bölgesine yakın kullanım sunan araç şarj cihazları için daha güvenli bir sürüş konforuna sahiptir.