Barkod Okuyucular

Toplam 7 sonuç

Barkod okuyucu, basılı barkodları okumak için kullanılan bir tür elektronik cihazdır. Nesnelerin barkodlar üzerinden tanımlanabilmesine olanak tanıyan barkod okuyucu; optik görüntüleri dönüştüren bir dizi ışık sensöründen oluşur. Eklendikleri nesneyle ilgili bilgileri optik olarak tanımlayabilen barkod okuyucular, sensör tarafından alınan verileri hızlıca analiz eder ve bilgisayara aktarır.


Barkod Okuyucu Çeşitleri Nelerdir?

Barkod okuyucular, hassas optik sensörleri sayesinde çizgi ve boşluk olarak yansıtılan ışığı, anında kullanılmak üzere dijital veri halinde bilgisayara aktarabilir. Kullanım alanına ve yerine uygun olarak tercih edilebilecek çok sayıda elektronik barkod okuyucu modeli vardır. Bunlar;

  • Karekod barkod okuyucular
  • Lazer barkod okuyucular
  • Çok yönlü barkod okuyucular
  • Görsel barkod okuyucular
  • CCD barkod okuyucular
  • Kablosuz barkod okuyucular

Barkod Okuyucu Nerelerde Kullanılır?

Ürün tanımlamalarını evrensel hale getiren ve ödeme sistemlerini otomatikleştiren barkod okuyucular, barkod bilgisi tanımlama ve veri yakalama (AIDC) sistemlerinin olduğu yerlerde rahatlıkla tercih edilebilir. Süpermarketler, kitapçılar, perakende satış yapan mağazalar, toptan ürün satışı yapan firmalar, depolar, kütüphaneler, arşivler ve kamu kurumları gibi barkod altyapısı kullanılan her yerde barkod okuyucular da rahatlıkla kullanılabilir.

Barkod Okuyucu Kullanmanın Avantajları Neler?

Veri okuma, sınıflandırma ve tanımlama işlemlerini saliseler içinde gerçekleştirebilen barkod okuyucu cihazlar, firmalara ve kurumlara çok sayıda avantaj sağlar. Verileri çok kısa sürelerde okuyabilen ve kolayca dijital ortama taşıyabilen yeni nesil barkod cihazları; arşivleme, endüstriyel depolama, fiyatlandırma, lojistik yönetimi ve ürün tanımlama gibi karmaşık işlemlerin, uluslararası barkod standartlarına uygun olarak geçekleştirilebilmesine olanak tanır.

Barkod Okuyucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Barkodlu takip sistemlerinde, ürünlerin tanımlı olduğu barkod çizgi değerlerinin cihaz ve yazılım ile tam uyumlu olması gerekir. Barkod altyapısının sisteme entegrasyonu ve kullanım alanına uygun cihaz seçimi, barkod okuyucu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasında yer alır. Siz de ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun barkod okuyuculara Avansas ayrıcalıklarıyla ulaşabilir, cazip ödeme seçenekleriyle alışveriş yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.