Kalemler

Kalem

Yazı yazma, resim çizme ya da boyama işlemlerinde kullanılan kalemler; kurşun, tükenmez, dolma ve pilot gibi türleri ile dikkat çeker. Söz konusu araçlar, hayatımızın her döneminde sıklıkla kullandığımız önemli nesnelerden bir tanesidir.

Kalem Nedir, Nasıl Yapılır?

Genellikle yazı yazmak ya da bir şeyler çizmek için kullanılan araçların tarihi, yazının bulunduğu dönemden öncesine denk gelir. İlk insanlar birbirleri ile iletişim kurabilmek için çakmak taşlarını sivriltip kullanarak; hayvan kemiklerinin üzerine resimler çizerdi. Yazının bulunması ile resim çizmek yerine harfleri kazımak için kullanılan kalemler, zaman geçtikçe format değiştirdi. Ürün; çividen sonra kamış fırçalar, fildişi, şimşir, metal levha, kuş tüyleri gibi evrelerden geçti. Son olarak ise günümüzde kullandığımız mürekkepli, tükenmez ve kurşun formatlarına büründü.

M.Ö. 2697’de ise gaz yağı, misk ve eşek derisinden yapışkan bir mürekkep elde edildi. Elde edilen bu madde ile yazı yazmaya ve resim çizmeye yarayan bu araç mürekkepli bir yapıya büründü. İlk mürekkepler kamışların içerisine doldurulup kullanıldı. Daha sonra bu mürekkepler kaz tüyü ile birlikte kullanılmaya başlandı. 1000 yıldan fazla kullanılan kaz tüyü 18.yüzyılın sonlarına doğru etkisini kaybedince mürekkep ile çelik buluştu. Tükenmez formatında üretimin yapılması ise 1935 yılında bir gazetecinin gazete sayfalarında yazıların çok çabuk kuruduğunu fark etmesi ile ortaya çıktı. Gazeteci; yaptığı çeşitli çalışmalar ile kalem çeşitleri içerisinde en sık kullandığımız tükenmez formatı oluşturmayı başardı. Bu olayın neticesinde günümüzde farklı kalem çeşitleri üretilmeye başlandı ve birbirinden farklı kalem markaları ortaya çıktı. Bu kalem markaları ise renkli, tükenmez, kurşun gibi çeşitlendirdikleri ürünlerden kalem seti ortaya çıkardı. Özellikle okul çağındaki çocuklar için sık sık tercih edilen ve kalem fiyatı özelliğine göre değişkenlik gösteren bu kalem seti içerdiği çeşitli ürünler sayesinde hayat kurtarır niteliktedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde yazı yazmak için çok eski yıllardan beri kullanılan kalemlerin pazar payının yaklaşık 11 milyar dolar olduğu belirtilmiştir. Teknolojinin gelişmesi ve alınan notların, hatırlatmaların dijital ortamda yapılmaya başlanması bu oranı düşürmeye başlıyor. Ancak Asya’da istatistikler dünya geneline göre biraz farklı. WTO tarafından yapılan araştırmaya göre Avrupa genelinde kalem çeşitleri kullanımında herhangi bir yükseliş bulunmazken; Asya’da %4’lük bir artış söz konusudur. Bu da yaklaşık 2,7 milyar dolara denk geliyor. Araştırmacılar gün geçtikçe Asya’da bu oranın yükseleceğini ve bu rakamın 8,5 milyar doların üzerine çıkacağını düşünüyor.

Kalem Nasıl Tutulur?

 • Yazma aracını tutma davranışı ne kadar doğal bir davranış gibi gözükse de aslında öyle değildir. Bu davranışı öğrenmedeki en pratik yöntem ise paket lastiği yöntemidir.
 • Paket lastiği yöntemi çeşitli hareketlerden oluşuyor. Bu hareketlerden ilki ellerinizi kapatıp açmak. Öncelikle kollarınızı öne uzatarak sağ elinizi, giderek hızlanacak şekilde açıp kapatın. Bu hareketin aynısını sol elinize de uygulayın.
 • Lastiği elinize alın, baş ve işaret parmağınızdan tutarak çekin.
 • Lastiği çekip bıraktıktan sonra baş parmağınızı serbest bırakıp diğer parmaklarınızı birbirine yapıştırın.
 • Ellerinizi göğüs hizanızda kaldırın ve baş parmağınızı sırasıyla diğer parmaklarınıza dokundurarak çekin.
 • Bu adımları izleyerek parmak kaslarınızı geliştirecek ve yazı yazmaya hazır olacaksınız. Tabi bu uygulamaları yeni okuma yazma öğrenen çocuklarınıza da rahatça yaptırabilirsiniz.

Sizin İçin En İyi Kalem Hangisi?

 • Yazı yazarken ya da resim çizerken kullanılan bu nesneler kullanıldığı alana göre farklı özelliklere ve çeşitlere sahiptir. Evde günlük ihtiyaçlar için ve iş yerinde kurumsal işleriniz için kullanacağınız bu yazı araçları farklılık gösterebilir.
 • Eğer evinizde çeşitli notları kâğıda dökmek için kullanacaksanız ince ya da kalın uçlu, uzun süre dayanıklı, mürekkebi kaliteli ve akmayan yapıya sahip nesneleri kullanmalısınız. Sık sık kullanılmayacak olması mürekkebin akmasına ya da kurumasına yol açabilir. Bu nedenle mürekkebine ve kullanım ömrüne mutlaka dikkat etmelisiniz.
 • İşyerinizde ya da okulda kullandığınız kalemlerin ise kolay yazılabilir, suya ve ışığa karşı dayanıklı ve ergonomik bir tasarıma sahip olması gerekir.
 • Özellikle işyerinde imza yetkisine sahipseniz; sizin için en uygun imza aracı 1 mm çelik uca sahip olanlardır. İmzalarda kırmızı renk uygun olmadığı için tercihinizi siyah ve mavi tonlarından yana kullanmalısınız. İhtiyacınıza yönelik ürünü en uygun fiyatlar ile bulmak için tükenmez kalem fiyatları ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.
 • Eğer resim çiziyor ya da çeşitli boyamalar yapıyorsanız kalın uçlu kalemler sizin için uygundur. Çeşitli renklerden ve modellerden oluşan kalem seti de sizin için uygun ürünler arasındadır.

Avantajlı Kalem Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas 

Avansas’ın müşterilerine sunduğu avantajlardan yararlanarak en uygun kalem fiyatı ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve ürününüze ulaşabilirsiniz. Avansas, kalemler konusunda müşterilerine sunduğu ürün çeşitliliği ile e-ticaret alanında ön plana çıkıyor. Portföyünde yer alan birbirinden farklı desen, renk ve özelliğe sahip ürünler ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Ayrıca Avansas’ta sipariş vermek de oldukça basittir. Beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyerek; Avansas’ın sunduğu kolay ödeme seçenekleri ile 2 adımda sipariş verebilirsiniz. Avansas’ın stoklu çalışma prensibi doğrultusunda ürününüzün tedarik edilmesini beklemez ve 1 iş günü içerisine ürününüze ücretsiz teslimat ile ulaşabilirsiniz. İnternetten alışveriş sırasında tüketicilerin en korktuğu konu iade ve değişim konularıdır. Ancak Avansas’tan yapacağınız kalem alışverişleriniz esnasında bu tip bir korkuya kapılmaya kesinlikle gerek yok. Avansas ile satın aldığınız ürünü 30 iş günü içerisinde kolaylıkla değiştirebilir ya da iade edebilirsiniz. Sizler de Avansas’ın kırtasiye ürünleri kategorisini inceleyerek kalem markaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya başlayın.