Toplam 17 sonuç

Kurşun Kalemler

Kurşun kalem, bir şeyler yazmak veya çizmek amacıyla üretilen kenarlarında koruyucu bir katman bulunan kalem çeşididir. Kurşun kalem çeşitleri, fiziksel aşınma sayesinde kağıt veya diğer yüzeyler üzerinde iz bırakarak yazı yazılmasına olanak tanır. Kurşun kalemlerde mürekkep saklamak için herhangi bir bölme yer almaz. Bu özellikleri ile tükenmez kalemlerden ayrılırlar.

 

Kurşun Kalem Nedir? Nasıl Üretilir?

Kurşun kalem çeşitleri üretilirken grafit tozuyla karıştırılmış kil kullanılır. Kil ve grafit tozu karışımındaki kil miktarı, üretilen kurşun kalemin de sertliğini belirler. Bu maddeden üretilen kurşun kalemlerin bıraktığı izler kolaylıkla silinebilir fakat nem, kimyasallar ve UV ışını gibi faktörlere karşı oldukça dayanıklıdır. Bazı kurşun kalemlerin çekirdek kısmında kömür kullanılır. Kömürden yapılan bir çekirdeğe sahip kurşun kalemler, çizimler için sıklıkla tercih edilir. Üstelik kömür çekirdekli kurşun kalem fiyatları da son derece uygundur. Yazı yazmak için kullanılan standart kalemlere HB kalem de denir. Öte yandan renkli kalemler de okullarda öğretmenler tarafından sıklıkla kullanılır.

Kurşun kalemlerin bilinen ilk versiyonları 1500’lerde ortaya çıkmıştır. 1600’lerde kurşun kalemlerin seri üretimine geçilebilmiştir. 1662 yılında Almanya’nın Nuremberg şehrinde grafit, sülfür ve antimon karışımından kurşun kalemler üretilmeye başlanmıştır. 30 Mart 1858 tarihinde ise silgili kurşun kalemin patenti, Hyman Lipman tarafından alınmıştır. ABD’li NPD Grubu’nun yaptığı araştırmalara göre dünyada tükenmez kalem kullanımı, yıllık yüzde 6.8 artış gösteriyor. Ünlü kalem üreticisi Dixon Ticonderoga’nın açıklamasına göre yıllık yaklaşık 1,5 milyon adet kurşun kalem üretiliyor.

 

HB Kalem Çeşitleri 

 • Kurşun kalem çeşitleri arasında en bilinenleri, klasik yazı yazma veya çizim yapma amacıyla kullanılan grafitten üretilen kurşun kalemlerdir. Grafit ve kil karışımından üretilen kurşun kalemler; açık gri, gri ve siyah renklerinde olabilirler. Öte yandan grafit kurşun kalem fiyatı bakımından da en makul kurşun kalem çeşididir.
 • Katı grafit kurşun kalem, katı grafit ve kil karışımından üretilen ve hiçbir ahşap katmanı bulunmayan kurşun kalem çeşididir. Düz grafit kurşun kalemlere katmansız kurşun kalem de denmektedir. Söz konusu kurşun kalem çeşidi, geniş alanlarda yazı yazmak ve çizim yapmak için sıklıkla tercih edilir.
 • Sıvı grafit kurşun kalem, tıpkı bir tükenmez kalem gibi yazı yazabilen kurşun kalem cinsidir. Bu teknoloji ilk olarak 1955 yılında Scripto ve Parker Pens tarafından icat edilmiştir.
 • Kurşun kalem çeşitleri arasında kömürden üretilen modeller de bulunur. Bu modeller, tam siyah bir renk vermek için kullanılır fakat grafitten yapılan kurşun kalemlere göre daha çok aşındırıcı özelliği vardır.
 • enkli kalem çeşitlerinin çekirdeğinde balmumuna benzer özel bir malzeme kullanılır. Böylelikle kurşun kalemler rahatlıkla renklendirilebilir.
 • Metal, cam ve fotoğraf kağıdı gibi farklı yüzeylerin üzerinde gres kalemler kullanılabilir. Gres kalemlerde genellikle kağıt katman kullanılır fakat ahşap katmanda sıklıkla tercih edilir.

 

Kurşun Kalem Markaları 

 • Ünlü kırtasiye markası Faber-Castell, birçok kurşun kalem modeliyle biliniyor. HB kalem ve silgili kurşun kalemler, markanın en çok tercih edilen kurşun kalemleri arasında yer alıyor.
 • Bic markası, gayet uygun kurşun kalem fiyatları ile tüketicilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Dar bütçeli kişiler ve kurumlar, Bic’in ürettiği modelleri tercih edebilir.
 • Bir diğer ünlü kurşun kalem markası Adel ise oldukça dayanıklı kurşun kalem modelleri ile biliniyor ve bu sayede her yaştan kullanıcı tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

 

Kurşun Kalem Kullanmanın Avantajları

 • HB kalem çeşitlerinin uçları genellikle kısadır. Böylelikle kalemler, en ince detayların bile kolaylıkla çizilmesine olanak sağlar.
 • Kurşun kalem modelleri, başta kağıt yüzeyler olmak üzere birçok farklı yüzeyde kullanılabilirler.
 • Kurşun kalemle yazılan yazılar, bir silgi aracılığıyla çok kolay bir şekilde silinebilir.
 • Diğer kalem çeşitlerinin aksine kurşun kalem modelleri, geri dönüşüm için son derece uygun bir yapıya sahiptir.
 • Kurşun kalemlerin içerisinde mürekkep bulunmaz. İşte bu yüzden kurşun kalemle yazılan yazıların kuruması için beklemek gerekmez.
 • Kurşun kalemler, diğer kalemlere göre daha uzun raf ömrüne sahiptir.
 • Öte yandan kurşun kalem fiyatı da diğer kalemlerin fiyatlarına göre son derece uygundur.

 

Sizin İçin En İyi Kurşun Kalem Hangisi?

 • Ofis ortamında çalışan biriyseniz, standart HB kurşun kalemler fazlasıyla işinizi görecektir.
 • Eğer büyük alanlarda yazı yazacaksanız veya çizim yapacaksanız, katı grafit kurşun kalemleri tercih etmelisiniz.
 • Eğer öğrenciyseniz veya okulda çalışan bir öğretmenseniz, renkli kalemlerini tercih etmek sizin için daha doğru olacaktır.
 • Siyah rengin belirgin olarak gözükmesini istiyorsanız, kömür çekirdekli kurşun kalemleri satın almalısınız.
 • Metal, cam ve fotoğraf kağıdı gibi yüzeylere yazı yazmanız gerekiyorsa, gres kalemler işinizi görecektir.
 • Faber-Castell ve Bic gibi bilinen markaların ürettiği kurşun kalemleri her daim alabilirsiniz.

 

Avantajlı Kurşun Kalem Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Kurşun kalem ve kalemtıraş çeşitleri için ilk olarak bakmanız gereken yerlerin başında Avansas geliyor. Üstelik Avansas sayesinde birçok kırtasiye ürününü de uygun fiyata bulabilirsiniz. Örneğin kalem, kalemtıraş ve silgi fiyatları bakımından Avansas son derece uygun fırsatlar sunuyor. Öte yandan Avansas markalı diğer ürünler sayesinde kullanıcılar, kaliteye uygun fiyatlarla ulaşabiliyor. Kolay sipariş aşamaları sayesinde Avansas’tan siz de sipariş verebilir ve siparişinizi ücretsiz kargo ile teslim alabilirsiniz. Öte yandan kolay iade ve değişim özelliği sayesinde satın aldığınız ürünü kolaylıkla değiştirebilir veya iade edebilirsiniz. Üstelik Avansas’tan aldığınız ürünler, 1 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilir.