Teknik Çizim Kalemleri

Toplam 33 sonuç

Teknik Çizim Kalemlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Teknik çizim kalemleri genel olarak uçları ve boyama malzemesine göre ayrılır. Kurşun kalemlerde dikkat edilmesi gereken kısım sertliktir. 4H, 5H, 6H, 7H, 8H ve 9H en sert kalem uçlarıdır. H, 2H, 3H, 4H, HB ve B uçlular orta sertliktedir. 2B, 3B, 4B, 5B, 6B ve 7B ise yumuşak uçlu kalemlerdir. Bunların dışında özellikle tekstil çizimleri için yüksek ısıya çıkabilen ya da kalıcı mürekkebe sahip mürekkepli kalemler satılır. Burada da çizimin ne kadar ince işçilik gerektirdiğine bağlı olarak kalem uçları farklılık gösterir.

Teknik Çizim Kalemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknik çizim kalemleri profesyonel iş alanları ve hobilerde kullanılır. Mimari çizimler, grafik çalışmaları, makine çizimleri, inşaat çizimleri, madeni levhalar, taşlar, kroki, serbest çizim ve tekstil boyama teknik çizimlerin en sık kullanıldığı alanlardır. Özel yüzeylerde kalıcı ya da belli şartlar altında uçucu çizimler yapmak isteyenler bu yüzeyler için özel olarak üretilmiş olan teknik çizim kalemlerinden sıkça yararlanır.

Teknik Çizim Kalemi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknik çizim kalemi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çizim yüzeyinin ve çalışma alanının yüzeyidir. Teknik çizim kalemleri çalışma alanlarına göre özel olarak üretilir. Bu yüzden çalışmalarınıza uygun olmayan bir teknik çizim kalemi hem çalışma yüzeyinde yıpranmalara yol açar hem de istediğiniz verimi almanızı engeller. Çalışmalarınız için uç sertliği ve mürekkep kalitesi en uygun kalemi tercih etmelisiniz. Ayrıca mürekkebin hangi şartlarda uçucu olmasını istediğiniz de çalışmalarınızın kalıcılığını belirler.