Teknik Çizim Kalemleri

Toplam 10 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Aradığınız Ürünü Bulamadınız mı?

Teknik Çizim Kalemi Nedir?

Birçok ustaca çizim, grafik veya şablon yapan çalışanların yakından bildiği bir şeydir teknik çizim. Peki, teknik çizim kalemi nedir? Teknik çizim kalemi ise bir nesnenin, ürünün boyutunu, özelliklerini ve biçimini göstermek için yapılan çalışmalarda kullanılan özel kalemlerdir diyebiliriz.

Çizim kalemleri ürünlerin ne şekilde imal edildiğini tanıtan ve anlatan çizimleri yaparlar. Mesleki gruplara göre teknik çizimler ve onların çizim kalemleri de değişmektedir. Teknik çizim yapan biri iseniz sizin çizim yapmanızı kolaylaştıracak ve rahatlatacak özellikte uygun kalemi bulmalısınız. Doğru çizim kalemi ile çizim tekniğinizi profesyonelce gerçekleştirebilirsiniz.

Profesyonel çizim yapan çalışanların çizim masasından eksik etmediği masaüstü gereçleri arasında hem silinmeyen tükenmez kalem hem de çizime uygun olan silinebilir kurşun kalem çeşitleri mutlaka yer almaktadır. Yapacağınız farklı teknikte çizimler için farklı özellikte kalemler satın almanız gerekecektir. Bunun için öncelikle teknik çizim yapan kalemleri yakından tanımak ve hangi alanlarda kullanıldıklarını bilmek önemlidir.

Teknik Çizim Kaleminin Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknik çizim alanında kullanılan bu özel kalemlerin kullanımları çalışılan ürüne göre değişmektedir. Çizim kalemleri sanat, tasarım, mühendislik ve inşaat gibi farklı disiplinlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Profesyonel iş hayatında kullanılan kalemleri ise genellikle mimari çizimlerde, grafik çalışmalarında, makine çizimlerinde, inşaat çizimlerinde, madeni levhalarda, taşlarda, krokide, serbest çizimlerde ve tekstil boyamada yaygın bir şekilde görmekteyiz.

Kaliteli Bir Teknik Çizim Kaleminde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Birçok farklı uzmanlık alanında kullanılabilen teknik çizim kalemlerinin özelliklerini bilmek oldukça önemlidir. Teknik çizim için kalem seçerken önemli olan nokta ilk olarak nasıl bir

yüzeye çizim uygulanacağı ve hangi türde çizimler yapılacağıdır. Doğru kalem seçtiğiniz takdirde başarılı sonuçlar almanız mümkün olacaktır.

Teknik çizim kalemleri sahip oldukları uca ve boyama malzemesine göre değişmektedir. Tükenmez çizim kalemleri ince-kalın uçlu olarak ve farklı mürekkep çeşidine göre farklılaşırken, kurşun kalem çeşitleri ise sertlik, yumuşaklık, koyuluk veya solukluğa göre farklılaşmaktadır.

Kaleminizin özelliğini üst kısımda yazan harf ve rakamlar sayesinde anlayabilirsiniz. Örneğin, H (Hard) sert uçlu ve açık renk kalemleri temsil etmekteyken B (Black) olan kalemler koyu renk ve yumuşak uçlu çizim kalemlerini, F (Fine) ise normal yani ne sert ne yumuşak kalemleri temsil etmektedir.

Kaleminizde kullanılan malzemelerin kaliteli ve doğru bileşenlerden oluşması gerekir. Bu bakımdan kalemlerin mine ve lata kalitesinin yüksek olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, çizim kalemlerinin kolay açılması, kırılmaması ve renginin canlı olması diğer kaliteyi gösteren değişkenlerdendir.

En İyi Teknik Resim Çizim Kalemi Markaları Hangileridir?

Piyasada çok sayıda markanın farklı özellikte teknik çizime uygun kalemi bulunmaktadır. Teknik çizimle ilgilenen veya bundan para kazanan biriyseniz kaliteli markalara yönelinmesinde fayda vardır. Alışverişiniz sırasında ilk olarak güvenilir ve bilindik markaların ürünlerini deneyebilirsiniz. Denediğiniz ürünün kalitesi sizi memnun ettiyse, o markanın ürünleriyle devam ederek riskten kaçabilirsiniz.

Kaliteli markaları seçmek fiyat olarak piyasadaki diğer ürünlerden daha pahalıya kaçabilir ama bu ürünler size daha profesyonel çizimler sağlayacaktır. Piyasada farklı özellikte en iyi teknik çizim kalemi üreten markalar arasında başlıca Faber Castell ve Rotring bulunmaktadır.

Faber Castell Teknik Çizim Kalemi

Yılların eskitemediği, çocukluğumuzun bir parçası olan Faber Castell, ürettiği kalemleriyle her zaman en çok tercih edilen markalardan biri olmuştur. Çok farklı kategoride teknik resim çizim kalemi bulunan marka profesyonel çizim yapanlara hitap etmektedir. Markanın kalemleri teknik çizimlerin yanında yazım ve eskiz çalışmaları için de kullanıma uygundur.

Tasarlanan kalemlerde uç kırılmasını önlemek adına direnci artıran özel yapıştırma sistemi vardır. Bu kalemler hem kolay açılır ve kırılmaz hem de ardında iz bırakmadan silinebilir. Faber Castell Portmin türündeki çizim kalemleri ise ergonomik tasarımlarıyla uzun yıllar yedek uç takarak kullanabileceğiniz bir kalemdir. Bu özelliği uzun vadede maddi açıdan size avantaj sağlamaktadır.

Markaya ait farklı türlerde Faber Castell teknik çizim kalemi seti bulunmaktadır. Kalemlerinin türleri farklı numara ve harflerle ayrıştırılmıştır. H türündeki kalemlerin önündeki rakam büyüdükçe ve 9H’a doğru yaklaştıkça kalemlerin ucu daha da sertleşir ve soluklaşır. B türünde ise 9B’ye doğru rakam yükseldikçe kalemin ucunun yumuşaklığı ve koyuluğu artar. Capcanlı siyah rengiyle çizimlerinizde aradığınız koyuluğu size sunar.

En iyi çizim kalemini bulabileceğiniz Faber Castell’de kaliteli üretim sayesinde kalem uçlarında herhangi bir sorun yaşanmaz. Mürekkebinin çabuk bitmesi, ucunun körelmesi, kırılması veya kalem yapısının deforme olması gibi durumlar görülmez, renkler capcanlı kalır. Çalışma yüzeyinize uygun olan kalemi, Faber Castell farkıyla bulabilirsiniz.

Rotring Teknik Çizim Kalemi

Çizim kalemleri denilince akla gelen bir diğer kaliteli marka da Rotring’dir. Alman kalitesiyle üretilen Rotring kalemler tüm dünyaya ilham veren ürünlerdir. Farklı türde yüzeylere çizim yapmayı mümkün kılan çeşitleriyle yaratıcı bir iş çıkarmanıza yardımcı olurlar.

Teknik çizimleriniz için ihtiyacınız olan Rotring teknik çizim kalemini tercih edebilirsiniz. ArtPen kaligrafi kalemi, Isograph kalemi ve Rapidograph kalemi çeşitleri ile marka teknik çizimle ilgilenenleri desteklemektedir.

Oldukça popüler olan Isograph mürekkepli kalemleri, 13 farklı değişen ucuyla çizim tahtası, aydınger kağıdı veya parşömen çizim kağıdı gibi yüzeylerde detaylı ve ince çalışmanızı sağlar. 0.1 mm ile 1 mm arasında değişen bu kalemlerin ince uçları kromla kaplı olduklarından dolayı aşınmaya karşı dayanıklıdır. Kırılma ve ucunda mürekkep toplanması gibi sorunlar yaşanmaz.

Ayrıca, mürekkep haznesi tekrar doldurulabilir özelliğe sahiptir. Sürekli çizim yapan biriyseniz sizin için maddi olarak oldukça ideal bir seçimdir. Rotring, canlı solmayan renkte mürekkebiyle ve ürünlerin ergonomik tasarımlarıyla çizimlerinizin performansını arttırmayı amaçlar.

Avansas’ta Satılan Teknik Çizim Kalemleri Ergonomik midir?

Avansas satışa sunduğu birbirinden farklı özellikte ve farklı fiyat aralığında teknik çizim kalemlerini alıcıların beğenisine sunmaktadır. Mürekkepli ince uçlu kalemlerden, yumuşak siyah uçlu kurşun kalemlere kadar farklı yüzeylere uygulanabilen ergonomik çizim kalemlerini rahatlıkla avansas.com’dan bulabilirsiniz.

Aradığınız özellikte kalemler işinizi kolaylaştıracak şekilde işlevsellik ön plana çıkarılarak tasarlanmıştır. Sert yüzeylerde çalışmaya uygun olan kalemlerin uçları oldukça dayanıklıdır. Mürekkep ve kurşun ucla yazan bazı çizim kalemleri ise kolayca tekrar doldurulabilir ve takılabilir özellikte bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma kullanıcılar tarafından rahatça çıkarılıp tekrar bir araya getirilebilir.

Bunlara ek olarak, çoğu özel çizim kalemlerinin saatlerce parmakları acıtmadan tutmaya elverişli ve parmak tutuşuna uyum sağlayan tasarımları da mevcuttur.

Teknik Çizim Kalemleri Çabuk Deforme Olur mu?

Teknik çizime özel kalemlerin kaliteli ve güvenilir marka tercih edilmesi tavsiye edilir çünkü çalışılan yüzeye göre kullanılan kalemin sahip olması gereken özellikler değişmektedir. Bu kalemlerle uzun saatler çalışıldığı için sağlam mekanizma ve malzemeden yapılıp deformelere karşı dayanıklı olmaları gerekir. Hangi yüzey için olursa olsun tasarlanan çizim kalemleri aşınmaya karşı dirençli olmalıdır. Örneğin, Faber Castell ve Rotring markalı kalemler sağlam yapıları ve uzun ömürleriyle tüm kullanıcıların ilgisini çekmektedirler.

Teknik Çizim Kalemi Fiyatları Ne Kadardır?

Profesyonel iş hayatında kullanılan teknik çizime uygun kalemler kaliteleriyle ve işlevsellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Fiyat değerleri, kalemlerin sahip oldukları farklı teknik özelliklere göre değişmektedir.

Yaptığınız çizimlerde teknik sıkıntılar yaşamamak ve kaleminizden tam verim almak için kalitesinden emin olduğunuz markalara yönelmelisiniz. Bunu yaparken fiyat odaklı alışverişten ziyade kalite ve performans odaklı bir alışveriş yapmalısınız Yani, teknik çizim söz konusu ise fiyatı değil, kaliteyi ve performansı göz önünde bulundurmalısınız.

Teknik çizime uygun olan kalemlerin fiyatları diğer kalem çeşitlerinden daha yüksek olabilmektedir. Düşük fiyatlı, ismi duyulmamış bir markanın kalemi ise size istediğiniz verimi ve rahatlığı sağlama olasılığı düşüktür.

Bu yüzden gereksiz harcamalardan kaçınmak ve zaman kaybetmemek için performansına güvendiğiniz şık ve ergonomik tasarımları olan bir markanın kalemini Avansas’tan hızlıca sahip olabilirsiniz. Bu ürünler uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışabileceği için size maddi açıdan kolaylık da sağlayacaktır.