Ticari Defter ve Evraklar

Toplam 31 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Aradığınız Ürünü Bulamadınız mı?

Ticari Defter Nedir?

Kurumsal dünyada ve çeşitli sektörlerde kullanımı büyük bir önem taşıyan ticari defter nedir?

Ticaretle uğraşan kişilerin tutması gereken ve içerisinde iş yerlerine ait mali kayıtların bulunduğu defterlere ticari defter adı verilmektedir. İşletmenin kurulduğu günden itibaren tutulması gerekli olan ticari defterler, kanuna göre tutulması önemli ve zorunlu olan defter türüdür.

Diğer adıyla tüccar defteri olarak da bilinen ticari defter ve belgeler, hukuki bir niteliğe de sahiptir. Noter tarafından onaylanan ve işletmenin ıslak imzasının bulunduğu bu defterlere Avansas üzerinden uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Ticari Defterler Nelerdir?

Gider pusulası, tahsilat makbuzu ya da kasa defteri olarak farklı çeşitlere sahip olan ticari defterler, sahip oldukları özelliklere ve kullanım amaçlarına göre ayrılmaktadır. Ekonomik konularda ve faaliyet gösterilen alanlarda tüm detayların işlendiği bu defterlerin nasıl ve kimler tarafından kullanılacağı da kanunda ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Peki, ticari defterler nelerdir?

Gider Pusulası

İşletmelerin giderlerini takip etmelerine ve daha birçok durumda kullanımı gerekli olan gider pusulası nedir?

Gider pusulası, kişilerden alınan malların ya da hizmetlerin uygun yöntemlerle belgelendirilmesinde ihtiyaç duyulan belgedir. Aynı zamanda, iade işlemlerinde de düzenlenen ve kullanımı gerekli olan belge niteliği taşımaktadır. Fatura hükmüne geçen ve kanuni bir belge olan gider pusulaları, fatura vermek ya da almak mecburiyetinde olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Gider pusulası içinde; ürünün cinsi, ürün adedi, ürün fiyatı, veri miktarı ve ürünü satan/satın alan kişilerin kişisel bilgileri bulunmalıdır. İki nüsha olarak düzenlenmesi gereken gider pusulaları, iki adetten az olarak bulundurulursa ya da eksik bilgi taşırsa hiç düzenlenmemiş kabul edilecektir. İlk nüsha işletme ya da ürün sahibinde, ikinci nüsha da karşı taraf tarafından saklanmalıdır.

Tahsilat Makbuzu

İşletmelerde bulunması oldukça önemli olan ticari defterlerden biri de tahsilat makbuzlarıdır. Tahsilat makbuzu nedir?

Müşterilere satılan mal ya da hizmetler için tahsilat işlemi gerçekleştirildiğinde düzenlenmesi gereken belgelere, tahsilat makbuzu adı verilmektedir. Tahsilat makbuzu kısaca, firmanızın alacağı paranın tahsil edildiği ya da yatırıldığı anlamını taşımaktadır. Bu makbuzun orijinal hali müşteride kalırken sureti işletmelerde kalmaktadır. Şirket içerisinde para girişi ya da para çıkışı olduğu durumlarda tahsilat makbuzu kullanılmaktadır.

Makbuz üzerinde temel bilgiler olarak; makbuzu düzenleyen kişinin adı ve soyadı, unvanı ve makbuzun kesildiği tarih bulunmalıdır. Ayrıca, ödemeyi yapanın kişisel bilgileri de makbuz üzerinde ad-soyad, yatırılan para miktarı ya da çek numarası şeklinde bulunmalıdır. En önemli nokta ise makbuzda yer alan bilgilerin doğruluğunu onaylayan imzanın yer almasıdır.

Kasa Defteri

İşletmelerin günlük olarak yapmış olduğu ödemelerin kayıt altına alındığı defterlere kasa defteri adı verilmektedir. Gün içinde yapılan ödemeler ve bir önceki günden devredilen tutarlar olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu defterlerin kullanımındaki asıl amaç, işletmenin kasasına giren ya da çıkan paraların takibini ve kontrolünü sağlamaktır. Dilerseniz kasa defteri kullanarak dilerseniz de dijital ortamda geliştirilmiş çeşitli yazılımlarla kasa defteri tutabilirsiniz.

Dijital ortamda kasa defteri tutmanın birçok avantajı olmakla beraber, verilerin aniden silinmesi gibi problemler de işletmeler için büyük sorunlar teşkil etmektedir.

Defter tutma zorunluluğuna sahip olan işletmeler, gelir ve gider takibi için kasa defteri kullanmalıdır. Maliye Bakanlığı tarafından defter tutma zorunluluğuna sahip bir işletme değilseniz kasa defterine sahip olmanız gerekmemektedir.

Ticari Defterlerin Özellikleri Nelerdir?

Ticari defterler kanun önünde zorunlu ve hukuki nitelik taşıyan defterler olduğu için çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özelliklere sahip olmayan ticari defterler, doğruluğunu ve güvenilirliğini kanun karşısında koruyamayabilir. Bu nedenle uygun koşulları sağlayan ticari defterleri tercih etmek büyük bir önem taşımaktadır.

Ticari defterlerin özellikleri, çeşitli kurumlarca belirlenmiş olup bazı standartlara sahiptir. Muhasebe ticari defter ve belgeler seçilirken bu konuda hassasiyet göstermek gerekmektedir.

  • Ticari defterlerde alım ve satım gibi her türlü mali işlemin ayrıntılı geçmişi bulunmalıdır.
  • Bu defterler Maliye Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan her işletme tarafından kullanılmalıdır.
  • Hukuki belge niteliği taşıdığı için davalarda öne sürülebilecek bir delil niteliğine sahiptir. Bunun nedeni ise defter içerisinde noter mührü ve defteri kullanan işletmenin ıslak imzasının bulunmasıdır.
  • İşletmeler; bu defterleri valilikler ya da belediyeler tarafından yapılan denetlemeler sırasında ibraz etmelidir. Aksi takdirde çeşitli cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.
  • Yevmiye defteri, ortaklar pay defteri, yönetim kurulu karar defteri, kasa defteri, tahsilat makbuzu ya da gider pusulası gibi birçok çeşide sahiptir.
  • Muhasebe kayıtları için büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle işletmelere zorunlu tutulmasa bile kullanımı büyük kolaylık sağlayacaktır.
  • Tutulması zorunlu kılınan defterlerin 10 yıl kadar saklanması önerilmektedir.
  • Satın alınan defterlerin noterlerde onaylatılması gerekmektedir. Noter tarafından onaylanan defterleri işletmeniz için kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Hem Ticaret Kanunu’nda hem de Vergi Kanunu’nda bu defterlere ilişkin bilgiler yer almaktadır.

En Kaliteli Ticari Defterler Nereden Temin Edilir?

Ticari defter tedariki oldukça önemli olduğu için mutlaka uzun ömürlü ve dayanıklı olanları tercih edilmelidir. Peki, ticari defterler nereden temin edilir?

Müşterilerine her anlamda uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleri sunan Avansas, ticari defterler kategorisinde de oldukça hassas ve özverili bir tutum sergilemektedir. Noter tarafından onaylatılması gereken ve hukuki bir delil özelliği taşıyan ticari defterler Avansas’ta en uygun standartlarda bulunmaktadır.

İşletmenizin gelir/gider bilgilerini kolaylıkla tutmasına yarayan bu defterler birçok kişi tarafından Avansas’tan satın alınmaktadır. Gider pusulası, özlük dosyası, para makbuzu, dava dosyası, tahsilat makbuzu, izin defteri, evrak kayıt defteri, senet, ziyaretçi defteri, sipariş fişi ve daha birçok ticari defter ya da belgeye Avansas üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ticari defterler ve evraklar konusunda oldukça popüler bir marka olan UK markasına ait dayanıklı ve uzun ömürlü ürün çeşitlerini kolayca temin edebilirsiniz. Avansas, Alemdar, Dilman ve Bayındır gibi daha birçok markanın özel tasarlanan ürünlerini işletmelerinizde ve ofislerinizde tercih edebilirsiniz.

Uygun fiyatlı, uzun ömürlü ve kaliteli ürünler için Avansas oldukça büyük bir yardımcıdır. Toptan alışveriş seçenekleri ile de bu ürünleri birden fazla adette tercih edebilir ve stok yapabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti ve kurumsal çözümler konusunda büyük hizmet gösteren Avansas; ofisleriniz, evleriniz ve iş yerleriniz için en etkili yöntemlere sahiptir.

Siz de bloknot, defter, fotokopi kağıdı, temizlik ürünleri ya da ofis mobilyaları gibi geniş ürün portföyünün sağlamış olduğu avantajlardan ve hızlı teslimat imkanlarından faydalanmak istiyorsanız şimdi siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Ticari Defter Fiyatları Ne Kadardır?

Ticari defter fiyatları ürünün çeşidine, sayfa sayısına, kağıt kalitesine ve markasına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Avansas’ın belirlemiş olduğu uygun fiyat ilkesi doğrultusunda en uygun fiyatlı ticari defter ve belgelere sahip olabilirsiniz. Üstelik güvenilir alışveriş ve hızlı teslimat fırsatlarıyla da alışverişinizi memnun bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Avansas, eğer hızlı teslimat bölgesinde bulunuyorsanız siparişlerinizi 1 iş gününde sizlere güvenilir bir şekilde teslim etmektedir. Banka ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmayan firmamız, kişi güvenliğinizi de oldukça önemsemektedir. Siz de güvenli ve kaliteli bir alışveriş deneyimi için Avansas’ı tercih edebilirsiniz.