Çayın Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

19. yüzyılın sonlarında tanıştığımız çayı ülke olarak çok sevdiğimiz bir gerçek. Öyle ki 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünyada yaklaşık 3 kilogramlık ortalamayla en çok tüketen ülke konumundayız. Her gittiğimiz yerde günün her diliminde mutlaka çay içen bir toplumuz ve bu alışkanlığımızı ofislere de taşıyoruz. İşyerlerinde Gıda ve mutfak ürünlerinin en başında içecek ve şekerler gelir; kısacası çay gelir. Çayın kalitesini anlamak da biraz dikkat ister. Birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederek ofiste çay keyfini zirveye çıkarabilirsiniz.

1800’lü yılların son çeyreğine kadar ülkemizde en çok tüketilen içecek kahveydi. Evlerde, atölyelerde, kıraathanelerde herkesçe tüketilen kahve, 20. yüzyıla girilirken yerini çaya bırakmaya başladı. Yurt dışından ithal edilen hemen sevilip alışkanlık halini alınca bizim topraklarımızda yetiştirilmesine karar verildi ve Cumhuriyet’le birlikte üretimine başlandı. Yerli malın kalitesi de bu alışkanlığın perçinlenmesini sağladı. Günümüzde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Türkiye; Çaykur, Doğuş, Doğadan, Karali gibi büyük firmaların kalitesiyle de adından söz ettiriyor. Peki kaliteli olduğu nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız birkaç küçük ayrıntıyı bilmeniz gerekiyor.

Kalitesi Keyfi Belirler

Ofisinize aldığınız ürünün kalitesini anlamak için paketi açar açmaz yapacağınız ilk şey kokusunu içinize çekmek olmalıdır. Çünkü kaliteli kuru çayın kokusu çok hafif olur ve rahatsız etmez. Paketi açtığınızda burnunuza sert ya da yakıcı bir koku geliyorsa kalitesinden şüphe duymalısınız. Paketteki çayın parçacıklarının boyu aynı olmalı ve rengi de koyu olmalıdır. İçerisinde ip parçaları, toz ya da başka şeyler olmaması gerektiği gibi ve yapraklarının da düz olmaması gerekir.  Çünkü en iyi kalitedeki çayların yaprakları bükük, kıvrımlı ve parlaktır. Bir peçeteye döktüğünüz rengi koyu, boyutları aynı, görünüşü parlak ve yaprakları kıvrımlıysa kalitelidir. Ayrıca kalitesini anlamak için bir bardak suya biraz atmayı da deneyebilirsiniz. Suyun rengi yavaş yavaş sararmalıdır. Hızla değişen su rengi, boyalı olduğu anlamına gelir.

Çayın kalitesi verdiği keyfi belirler. Ofiste çay keyfinizi riske atmamak için kaliteli markalardan şaşmamanız gerekir. Çaykur Filiz , Tiryaki , Rize Turist , Doğuş Filiz ve Karadeniz, Doğadan Geleneksel Karadeniz ya da Karali Tiryaki Çay hem kalite hem de standart olarak en iyi ürünlerdir. Tercihinizi demlik ya da bardak poşeti çaylarından yana kullanıyorsanız da Lipton sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6 Yorum

 1. Asuman Yağvuran dedi ki:

  Paketin ilk açılışındaki çayın verdiği koku ve tanelerinin iri olması zaten kalitesini belli ediyor. Tabi kaliteli çay da kaliteli koşullarla yapılırsa lezzetli, keyifli çay olur. Kaliteden kastım bu konuda özellikle demlik ve çayı demleme şekli önemlidir.

  • Gürol dedi ki:

   Bizim ülkemizin çayları iri taneli değil,o Zaman kalitesiz mi oluyor?Yani sonuç olarak Seylan çayları en kaliteli çaylar mıdır?

   • Avansas dedi ki:

    Paketteki çayın parçacıklarının boyu aynı olmalı ve rengi de koyu olmalıdır. İçerisinde ip parçaları, toz ya da başka şeyler olmaması gerektiği gibi ve yapraklarının da düz olmaması gerekir. Çünkü en iyi kalitedeki çayların yaprakları bükük, kıvrımlı ve parlaktır.

 2. Gürol dedi ki:

  Çaykur’un organik sayını aldım,eşim beğenmedi,devamlı Seylan çayı alıyorduk,yeni aldığım çay çok küçük parçacıklı,böyle olması çayın kalitesiz olduğu anlamına mı gelir?Bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

 3. Galip dedi ki:

  Arkadaşlar ülkemizde ilk olan, filiz oranı yüksek ve tozsuz olarak üretilen, toplu tüketim yerleri için çok avantajlı olan AYBER ÇAY ı duydunuz mu, denemenizi tavsiye ederim.

 4. metin dedi ki:

  cerem çayı deneyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir