Lezzetli Bir Çay İçin İpuçları

lezzetli-cay

Çay demlemek bir sanattır. Sabah kahvaltılarının, ofiste öğlen molalarının, akşam sohbetlerinin en bağlayıcı noktasıdır. Öyle ki günlük görüşmelerimizde arkadaşlarımızı çay içmeye davet eder, en önemli işlerimizle ilgilenirken dahi yanımızdan bir bardak çayı eksik etmeyiz. Peki hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutan çayı en iyi demleme metotları nelerdir?

Ofiste demlemede dikkat edilecek ilk nokta aslında demliğin kalitesidir. Ofis malzemeleri temin ederken buna özen gösterilmelidir. Uzmanların da söylediği gibi çay, tadını en iyi porselen, bakır ve alüminyum demliklerde verir. Kaliteli malzemelerden imal edilmemiş demlikler acı bir tat verir ve içim kalitesini bozar.

Tabi demleme metotları kadar kullandığınız ürününde kalitesi de önemlidir. Gıda ve mutfak ürünlerinin temeli olan çayların kalitesizleri, gıda boyaları nedeniyle alacağınız lezzeti düşürür. Çaykur, Lipton, Doğuş, Doğadan, Karali, Sümer gibi kalitesini ispatlamış büyük markalar her zaman içime enfes bir tat katarlar. Ofiste kahvaltı ederken ya da en koyu öğle sohbetleriniz sırasında midenizi rahatsız eden, ağzınızın tadını bozan bir bardak çay, bütün keyfinizi kaçıracaktır.

Uzun Süre Bekletmeyin

Çay Demleme metotları birden fazladır. Demlerken koyulacak miktar önemlidir. Demli çay tercihinize göre arttırabilirsiniz bu oranı ama en ideal olanı bardak başına bir yarım tatlı kaşığı dem atmaktır. Çaydanlığa kaynatmak için su koyarken demliğe de kuru çayı koymalısınız. Üstteki kuru çay, çaydanlıkta kaynayan suyun buharıyla yumuşayacaktır. Su iyice kaynadıktan sonra ateşten alınarak demliğe dökülmelidir. Burada isterseniz acılığını almak için yarım bardak soğuk su da ekleyebilirsiniz. Ardından altı kısılarak demlenmeye bırakılır ve ortalama 15 dakikada aromasını verir.

Bu klasik demleme metodunun dışında bir diğer yol da su kaynadıktan sonra çayı üzerine dökmektir. Önce çaydanlıkta kaynamış olan suyu demliğe alın. Sonra çayı kaynar suyun üzerine dökün ve demliği çaydanlığın üzerine koyun. 15-20 dakika boyunca buharın etkisiyle ağır ağır dibe çökerek aromasını verir. Bu metotta da eğer acı tadı azaltmak istiyorsanız demliğe bir tane kesme şeker atabilirsiniz. Eğer aceleniz varsa 2-3 dakikada hazır olacak bardak poşet çaylarını tercih edebilirsiniz. Ofis hayatının kurtarıcılarından biridir pratik içecekler. Hızlıca içeceğinizi alıp toplantıya koşabilirsiniz. Demlik poşetleri ise sizi demlik temizleme derdinden kurtaran diğer bir pratik çözümdür.

Yapılan son araştırmalarda dünyada tüketiminde lider olduğumuz açıklandı. Kişi başına ortalama 3 kilo tükettiğimiz düşünülürse hayatımızdaki yeri kolayca anlaşılır. Çaykur, Doğuş, Lipton, Doğadan, Karali gibi dünyaca ünlü markalarımız ve ustalaşmış demleme metotlarımız ile mükemmelliğe ulaştığımız ortada. Çeşitli aşamalarla özenle demlediğimiz bu içeceğin en lezzetli tüketim zamanı ise ilk yarım saattir. Çünkü daha uzun süre beklerse aromasını ve lezzetini kaybetmeye başlar.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Neriman Güler dedi ki:

    Bir tavsiye de ben vereyim 🙂 Demliğin ağzını bir kağıt parçasıyla kapayın. Böylelikle demlediğiniz çayın kokusunu ve lezzetini muhafaza etmiş olursunuz. Deneyin mutlaka lezzetinde fark edeceksiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir