Fotokopi Kağıdı Nasıl Alınır?

fotokopi-kagidi

Kâğıt, çoğu işletme için büyük bir giderdir. Ancak kâğıdın maliyetinden daha önemli olan şey ise kağıt üretimde kullanılan ağaçlardır. İşletmeler kağıt kullanırken savurgan olabiliyorlar. Bu durum hem işletme açısından hem de gezegenimiz açısından büyük bir sorundur. Bunun için işletmelerinizde kâğıt kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor.

Bir tonluk kâğıt hamuru için iki ton ağaca ihtiyaç duyuluyor ve bunun için de yaklaşık yirmi ağaç kesiliyor. Bir ağaç ise günde üç insanın tükettiği oksijeni üretmektedir. Bunun için geri dönüştürülebilecek kâğıtlarla hem çevrenizi daha temiz tutabilir, hem de yüksek oranda su ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

İşletmelerde pek çok fotokopi kağıdı kullanılmaktadır. Bunların ayrımını ise ebatlarına ve gramajlarına göre yapabilirsiniz. İşletmelerde en çok kullanılan kâğıt ebatları A4, A3 ve A5 ebatlarıdır. Bunun yanı sıra çeşitli ihtiyaçlara göre farklı kâğıt ebatları bulunmakta ve kullanılmaktadır. Kullanım amacına göre fotokopi kâğıtlarının gramajları da değişmektedir. Genellikle işletmelerde kullandığınız kâğıtlar A4 ve A3 fotokopi kâğıtlarıdır ve bunlar 70 ile 80 gram arası değişir.

Türkiye de ise ağırlıklı olarak 80 gramlık fotokopi kâğıtları kullanılıyor. Fotokopi kâğıtlarında, özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. 80 gramın altındaki fotokopi kâğıtlarının ambalajlarının üzerinde gramaj bilgisi bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda elinizdeki fotokopi kâğıdının 80 gramın altında olduğunu unutmayınız. Aldığınız baskı kalitesi de ona göre olacaktır. Bunların haricinde daha sık kullanılan 250 grama kadar çeşitli kâğıtlar bulunmaktadır. Genellikle 200 gram civarı olan kâğıtları, renkli ve kaliteli baskılar için kullanabilirsiniz. İnşaat firmaları bitmiş projelerinin modellerini bu kâğıtlara basarken, sağlık kuruluşları ise yüksek kalite medikal görüntüleri bu kâğıtlara basarlar.

İşletmenizde kullanacağınız kâğıdın kalitesi, alacağınız baskının kalitesini doğrudan etkileyecektir. Ekonomik kâğıtlarda, standart kalitede siyah tek taraflı baskı alınabilirken daha kaliteli kâğıtlarda siyah ve renkli, çift taraflı yüksek kalite baskı alabilirsiniz. Ayrıca kırtasiye malzemeleri ile dosyalanan bu kâğıtlar, uzun yıllar arşivlenebileceğinden işletmenize büyük yarar sağlayacaktır.

Elinizdeki kâğıtları uzun süre kullanabilmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunların başında kâğıtlara en çok zararı veren, ısı ve nem değişkenliği geliyor. Bunun içi kâğıtlarınızı 18 ile 22 derece arasında ve %44 ile 55 nem aralığında saklamalısınız. Özellikle işletmelerde kâğıtları düz zemin üzerinde saklamalısınız. Yere temas halinde ve paketi açık bir şekilde saklamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Kâğıdın doğrudan yere temas etmesi, kâğıdın bozulmasına sebep olacaktır. Ayrıca dik konumda sakladığınız kâğıtlar zamanla deforme olacağından, kâğıtlarınızı yatay bir konumda saklamalısınız.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Kemal Tunç dedi ki:

    Fotokopi kağıtlarını alırken ihtiyaç kadar alınmalı. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin anlamsızca koli koli fotokopi kağıdı almasına anlam veremiyorum. Kağıtları hem kaliteli ortamda saklamıyorlar hemde ihtiyaç fazlası kağıtlar çöpe gidiyor. Geri dönüşüm işlemi malesef yeteri kadar önemsenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir