Hayatınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz ofislerinizde en dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de sağlık olmalıdır. Çoğu zaman işiniz için, arkadaşlarınızdan, ailelerinizden, özel zamanlarınızdan fedakarlık ediyorsunuz. İş için feda edemeyeceğiniz tek şey sağlığınız olmalıdır. Ortalama olarak tüm ofis çalışanları, günde en az 8 saati masa başında oturarak geçiriyor. Mesaileri hesaba katmıyoruz bile. İlk başta kulağa hoş gelen masa başı işler, aslında insan doğası ile tamamen çatışmaktadır. İnsan yaradılışı gereği hareketli bir yapıya sahiptir. Hareketsiz geçen ve vücudunuzu dinlendirdiğimiz saatler uyku saatleriniz olmalıdır.  Bu sebep ile siz masa başı işlerde çalışan beyaz yakalılar, mutlaka günde en az 30 dakikanızı spora ayırmalısınız.

Düzenli bir spor hayatı olmayan ofis çalışanlarında kilo problemi, duruş bozuklukları, ileride daha büyük sağlık problemleri oluşturabilecek boyun ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Gün içerisinde hareketlilik kan dolaşımınızı hızlandıracağından öğle aralarınızda ya da ofise giriş çıkış zamanlarınızda 10’ar dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu kısa yürüyüşler vücudunuzu zinde tutacak ve daha dinamik hissetmenizi sağlayacak. Asansör yerine merdiven kullanmak, işe yakın mesafelerden yürüyerek gelip gitmek yardımcı olabilir. Gün içerisinde daha hareketsiz bir yaşama sahip olduğunuz için yemeklerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde en az 2 litre su tüketmeyi de unutmuyoruz.

Masa başı işlerin en büyük problemlerinden bir tanesi de ortopedik sorunlardır. Ortopedik sorunları en aza indirgemek için öncelikle rahat bir koltuk ve ortopedik olarak boyunuz ile orantılı şekilde hazırlanmış bir çalışma masası edinmelisiniz. Daha sonra bilgisayar ekranınızın göz hizasında olmasını sağlamalısınız. Gün içerisinde oturarak yapabileceğiniz pek çok esneme hareketi ve egzersiz de mevcut.

Soğuk kış aylarında grip salgınlarına da mutlaka dikkat etmek gerekir. Ofiste birkaç kişinin aynı anda hasta olması işlerde ciddi aksamalara sebep olabilir. Hem kendi sağlığınız hem de iş sağlığı açısından grip salgınlarından korunmaya çalışın. Ofisi mutlaka düzenli olarak havalandırın, sık sık ellerinizi yıkayın ve doğal vitamin meyvelerden elinizden geldiğince tüketmeye çalışın. Sağlıklı bir işleyiş için beden sağlığına gereken özeni ofis olarak göstermelisiniz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster