Elektrikli Süpürgelerin Çalışma Prensibi Nedir?

Evlerin olmazsa olmazı elektrikli süpürge, günümüzde kullanılan en verimli elektronik ev aletlerinden biridir. Basit ve etkili tasarıma sahip elektrik süpürgeleri; yüzey, halı ve koltuklardaki kiri, tozu ve diğer küçük parçacıkları kolayca temizler. Ev temizliğinin daha verimli ve oldukça hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Basit bir tanımla tozu içine çeken süpürge, bu kiri sahip olduğu toz torbasına ya da bir hazneye hapseder.

Çoğunlukla 500 ile 1000 Watt arasında bir güce sahip olan elektrik motoru, havayı sıkıştırmak veya hareket ettirmek için kavisli kanatlara sahip bir türbini veya çarkı döndürür. Bu, sistemin bir bölümünde düşük basınç yaratır. Yaratılan düşük basıncın etkisi ile bir denge sağlamaya çalışmak için daha fazla havanın emilmesi gerekir. Emilen hava, torba zarından dışarı atılır. Torba filtre görevi görerek havayı bırakırken tozu ve küçük parçaları haznede tutar. Söz konusu torbanın boşaltımı ise manuel olarak yapılır ya da tek kullanımlık torba kullanmak suretiyle boşaltım yerine değişim yapılır.

elektrikli süpürge

Kaliteli Bir Elektrikli Süpürge Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli bir süpürge; farklı zeminlerde yüksek performans sağlayan, yeterli emiş gücüne sahip, kullanıma göre değişiklik gösterebilecek farklı başlıklarının olması gibi birçok fonksiyonu kullanıcıya sunmalıdır.

Süpürgenin kalite kriteri, alıcı ihtiyaçlarına göre de değişkenlik gösterir. Dolayısıyla en iyi elektrikli süpürgeyi seçebilmek için üründen beklenen özellikler dikkate alınmalıdır. Örneğin, ev tipi elektrik süpürgesi modelleri günlük kullanım için idealdir. Evin ortalamadan daha büyük ya da dubleks, tripleks gibi merdivenlere sahip olduğu düşünüldüğünde ise kaliteyi ürünün ağırlığında aramak gerekir.

Süpürgenin performansından beklentiyi düşürerek gürültü konusunda beklentiyi yükseltmek ise kalite anlayışını da değiştirir. Bu durumda kaliteyi, sessiz elektrik süpürgesi seçenekleri arasında aramak doğru olur.

 

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Öncelikle göz ardı edilmemesi gereken nokta, ürünün nerede ve ne şartlarda kullanılacağıdır. Ev için kullanılacaksa evin büyüklüğü, iş yeri için kullanılacaksa o iş yerinde nasıl bir işin icra edildiği oldukça önemlidir. İhtiyaçlara göre en kullanışlı elektrik süpürgesini seçmek en doğru tercihtir.

 

Emiş Gücü

Elektrikli süpürge, temizlik yapılan mekânda zamandan tasarruf etmeyi sağlar. Temizlik işlerinin hızlı bir şekilde bitirilebilmesine imkân tanıyan elektrik süpürgeleri, uygulandığı alanda kir olarak kabul edilen maddeleri kolayca çekebilmelidir. Bunun için de yeterli bir emiş gücüne ve bu emiş gücünü sağlayan kaliteli bir motora sahip olmalıdır.

 

Yüzey Uyumluluğu

Elektrikli süpürgenin kullanılacağı mekânda çok sayıda farklı zemin, kaplama materyali ya da halı olabilir. Bu da yüzey çeşitliliği anlamına gelir. Kaliteli bir süpürge, birbirinden farklı yüzeyleri detaylı bir şekilde temizleyebilmek için değişken emiş gücüne sahip olmalıdır. En iyi çeken elektrik süpürgesi modellerinden birini tercih etmek işleri kolaylaştırır. Bu modellerde emiş gücünün seviyesini ayarlamaya yardımcı olan bir kadran bulunur. 

 

Başlıklar

Her süpürgenin kendine ait bir ya da birkaç tane başlığı bulunur. Süpürgeden kaliteli bir performans bekleniyorsa, bu başlıkların çeşitliliğine ve fonksiyonel olmalarına dikkat edilmelidir. Halı, karo, parke gibi zeminlerin yanı sıra koltuk yüzeyleri ve mobilya altları da elektrikli süpürge ile temizlenir. Süpürgenin maksimum temizlik performansı gösterebilmesi için bu tip eylemlere uygun başlıklarının bulunması gerekir.

Ayrıca küçük elektrikli süpürgeler, boyutlarından ve çoğunlukla kablosuz çalışabilmelerinden dolayı büyük modellerin ulaşamadığı noktalara ulaşabilirler. Uygun mekanlarda kullanıldığı takdirde küçük elektrikli süpürgeler de oldukça kullanışlıdır.

 

Malzeme Kalitesi

Kalite her üründe önemli olsa da elektronik cihaz seçiminde kalite konusunda daha hassas davranılır. Süpürge seçimi sırasında da ürünün ana gövdesinin ve ekipmanlarının üretim malzemeleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca elektronik sisteminin de kaliteli ve sağlıklı çalışıyor olması, ürünün uzun ömürlü olduğu anlamına gelir. Bu detaylara karar verirken kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurmak faydalı sonuçlar verir.

 

Toz ve Alerjen Tutma

Temizlik sırasında dış ortama toz ve alerjen sızdırmayan bir süpürge seçmek de önemlidir. Filtre kalitesi; özellikle küçük çocuklara, evcil hayvanlara ya da solunum yolu hastalıklarına sahip olan kullanıcılar için hayati önem taşıyan bir detaydır. Bu noktada elektrikli süpürgenin filtre tipine ve çalışma prensibine bakılmalıdır.

 

Güç tüketimi

Güç tüketimi, özellikle elektrikli ev aletleri seçiminde en çok dikkat edilen ve kaliteyi doğrudan etkileyen bir detaydır. Elektrikli süpürgenin güç tüketimi ile enerji teknolojisi dikkatle incelenmelidir. Daha az güç tüketimi ile daha yüksek performans gösteren süpürgeler, enerji tasarrufu yapmaya da yardımcı olur.

 

Elektrikli Süpürge Çeşitleri Nelerdir?

Farklı fonksiyonlara sahip elektrikli süpürge çeşitleri olsa da çoğu artık standart model olarak kabul edilir. Bunun sebebi, neredeyse tüm süpürge çeşitlerinin günlük kullanıma uyarlanmış modellerinin olmasıdır. Her süpürge çeşidinin kendine has bazı özellikleri vardır. Tercih sırasında ihtiyaca yönelik özelliği barındıran çeşide yönelmek gerekir.

 

Torbasız El Süpürgesi

Torbasız el süpürgesi, daha çok araç sahiplerine hitap eder. Kolay taşınabilen ve küçük boyutlara sahip olan bu modelin emiş gücü genellikle daha düşüktür. Bazı araçların ulaşılması zor noktalarına kolaylıkla girebilir iken küçük ofisler için de oldukça kullanışlıdır.

 

Torbalı Elektrikli Süpürge

Torbalı elektrikli süpürge modelleri, klasik süpürgelerin neredeyse hepsini kapsar. Bu modellerin çoğunlukla kendine ait bir torbası vardır ve hemen hepsi tek kullanımlık torba kullanımına da uygundur. Kendi torbası kullanıldığında, dolması halinde boşaltılması gerekir. Haricen takılan tek kullanımlık torbalar ise dolduklarında değiştirilme avantajına sahiptirler.

 

Sessiz Elektrik Süpürgesi

Sessiz süpürgeler, günün her saatinde temizlik yapmaya imkân tanıyan modellerdir. Eski teknolojilerde sesin azalması için motor gücünden feragat edilmiş olsa da günümüzde yüksek emiş gücüne sahip sessiz elektrik süpürgesi modelleri de vardır.

elektrikli süpürge çeşitleri

En İyi Elektrikli Süpürge Markaları Hangileridir?

Piyasadaki elektrikli süpürge markaları, süpürge gibi çeşitli ev aletleri üretirken aynı zamanda farklı elektronik aletler de üreten markalardır. Fakat bazı markalar, elektrik süpürge modelleri ile ön plana çıkar. Birçok marka ise sektörde kalitesini ispatladıktan sonra ürettikleri süpürgeler ile bilinirler. 

Avansas, sahip olduğu ürün çeşitliliği sayesinde pek çok markayı bir araya toplayarak kullanıcıya sunar. Avansas’ın elektrikli ev aletleri kategorisinden en kaliteli elektrikli süpürge markalarının çeşitli modellerine uygun fiyat avantajıyla ulaşılabilir. 

 

Avansas’ın Sizler İçin Hazırladığı En İyi Süpürge Modelleri Tavsiyeleri

Elektrikli süpürge modellerindeki çeşitlilik, alışveriş sırasında kafa karıştırıcı olabilir. Avansas ise seçkin markaların öne çıkan süpürge modellerini satışa sunarak seçim yapmanızı kolaylaştırır. 

Orijinal ve garantili ürünleri koşulsuz iade imkânıyla satışa sunan Avansas’ta ihtiyacınızı karşılayacak bir elektrik süpürgesi mutlaka vardır. Sayfamız üzerinden satışa sunulan elektrik süpürge modellerinden bazıları, kullanıcıların yaptığı geri bildirimlerle ön plana çıktığı için tavsiye olarak sunulabilir.

 

Fantom Promini 100P Profesyonel Elektrikli Süpürge

Yüksek emiş gücüne ve sessiz çalışma özelliğine sahip olan Fantom Promini; geniş toz torbası, uzun kablosu ve kullanışlı başlıkları ile iş yerleri için en uygun süpürge modellerinden biridir.

 

Motor Gücü 1100 W
Emiş Gücü 2800 mm/ss
Torba Kapasitesi 15 lt
Kablo Uzunluğu 7,5 m
Fonksiyonu Sessiz / Toz Torbalı

 

Arzum AR4045 Hera Dikey Elektrikli Süpürge

Toz torbasız olmasıyla avantajlı bir kullanım sunan Arzum AR4045 Hera, dikey süpürge modeli olmasıyla da taşıma ve saklama konusunda kolaylık sağlar. Hem ev hem de iş yerleri için idealdir.

 

Motor Gücü 800 W
Ses Seviyesi 78 dB(A)
Hazne Kapasitesi 1 lt
Kablo Uzunluğu 5 m
Fonksiyonu Dikey / Toz Torbasız

 

Philips FC9332/07 PowerPro City Toz Torbasız Süpürge

Toz torbasız kullanım sunan Philips PowerPro’nun toz haznesi, boşaltım sırasında tozları dağıtmayacak bir tasarıma sahiptir. Turbo başlığı ise %25 daha fazla kir ve toz alınmasına olanak tanır.

 

Motor Gücü 900 W
Emiş Gücü 16,8 kPa
Hazne Kapasitesi 1,5 lt
Kablo Uzunluğu 6 m
Fonksiyonu Toz Torbasız / Yıkanabilir Filtre

 

Goldmaster GM-7525K Titiz Toz Torbalı Elektrikli Süpürge

Bakır motora sahip Goldmaster GM-7525K, uzun ömürlü bir kullanım sunar. Ayarlanabilir vakum gücüne sahip olması ise ses seviyesini ayarlamaya imkân tanır. Ergonomik tasarımı sayesinde temizlik sırasındaki yorgunluğu en aza indirir.

 

Motor Gücü 1400 W
Emiş Gücü 390 Watt
Torba Kapasitesi 2,5 lt
Kablo Uzunluğu 5 m
Fonksiyonu Yıkanabilir Toz Torbalı

 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster