Konuşan Ofis Bitkileri : Saksı değilim ben!

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofis ortamlarının olmazsa olmazlarından biri de ofis bitkileridir. Görüntüsü ve yarattığı sıcaklık hissi ile ofis ortamlarını güzelleştiren ofis bitkileri dekoratif ve estetik olmasının yanı sıra sağlığımız açısından da iyileştirici birçok özellik taşımaktadır.

Metropol yaşantısı, yoğun çalışma şartları sebebiyle uzak kaldığımız yeşilin o rahatlatıcı ve iyileştirici gücünü biraz olsun yakınımızda hissetmek için ofis ortamında kolayca bakılabilecek ofis bitkilerini sizler için derledik.

Kokuları ile Duygu Durumunuzu Düzeltmeye Yarayan Ofis Bitki Önerileri

1) Yasemin

Yaseminin o muhteşem ve büyüleyici kokusunu bilmeyen yoktur. Sinirleri yatıştıran bu güzel kokunun çalıştığınız ortamda olduğunu bir düşünün! Güzel kokusunun bir de bonusu var. Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma yasemin çiçeği kokusunun anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

2) Lavanta

Uyarıyoruz; birazdan burnunuza hoş lavanta kokuları gelmeye başlayacak. Lavanta daha çok bahçe bitkisidir, pek saksı bitkisi olmamasına rağmen, ev ve ofis ortamında doğru bakım yöntemleri ile en az 40-60 cm derinliğinde saksılarda da yetiştirilebilmektedir. Sıcağı ve güneşi seven dayanıklı bir bitkidir, pencere kenarında konumlanırsa mutlu olur, mis kokular yayarak size de bu mutluluğu bulaştırır!

3) Fesleğen

Kendine has kokusu ile dokunduğunuz anda o güzel kokunun ellerinize geçmesini sağlayan bu muhteşem bitki hem iç hem dış mekan süs bitkisidir. Bol güneş alan ofis ortamları için tercih edilebilir.

 

 

Havayı Filtrelemeye Yardımcı Ofis Bitkileri

1) Deve Tabanı

Havadaki oksijen seviyesini artıran, görünümü ile de göz dolduran deve tabanı bitkisi geniş ofis alanları için ideal bir ofis bitkisidir. Bulunduğu ortamın hava kalitesini arttıran bu bitkiler, estetik görüntüsü ile ruh haline de iyi gelmektedir.

 

2) Aloe Vera

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki olan aloe vera, her ortama uyum sağlaması bakımından ofis ortamında kolaylıkla bakabileceğiniz bir bitkidir. Yapraklarının neredeyse saymakla bitmeyecek birçok faydasının yanı sıra kapalı alanlarda soluduğumuz benzene ve formaldehit gibi zehirli toksinleri temizlemesi ile de ünlüdür. NASA onaylı kapalı alanların havasını temizleyen bitkilerden olan Aloe Vera böyle de havalı bir bitki!

3) Benjamin

Küçük ve güzel görünümlü yaprakları ile dekoratif bir saksı bitkisi olan Benjamin, hoş görünümü ile yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilir. Ofis ortamlarında da sıklıkla karşılaşılan bu bitki türü havadaki zehirli toksinleri emerek bir nevi hava filtresi görevi yapıyor. Ksilen ve formaldehite karşı etkili olan Benjamin de NASA onaylı hava temizleyen bitkiler listesinde yer alıyor.

 

Tüm bunlara ek olarak, yapılan araştırmalar canlı bitkilerin varlığının stresi azalttığını göstermiştir. Yapay ofis bitkileri yerine her zaman canlı ve büyütebileceğiniz bir ofis bitkisini tercih etmeniz için gördüğünüz gibi birçok güzel neden var. Bitkiler ve onların verdiği enerji birçok şirket tarafından da ofis sağlığının artırılması için önemli bir konu olmuştur.

Ne duruyoruz o zaman bu renksiz ofisleri çiçeklendirelim!

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir