Ofis Masaları

Toplam 19 sonuç

Ofis masası, ofislerin ve toplantı odalarının vazgeçilmez mobilyaları arasındadır. Ofis içi faaliyetlerinin kolay ve sağlıklı olarak yürütülebilmesinde önemli bir yere sahip olan ofis masaları, estetik görünümleri ile ofis ortamlarına şık bir görünüm de kazandırır. Birden fazla parçadan oluşan ve ofis içerisinde gerekli olan çalışma düzeninin sağlanmasına yardımcı olan ofis mobilya takımları ofislerin daha fonksiyonel kullanılmasına katkı sağlar.

Ofis Masası Modelleri Nelerdir?

Ofis ve çalışma masası modelleri farklı kullanım amaçlarına hizmet edecek şekilde, değişik fonksiyonlara sahip ve farklı ebatlarda üretilir. Kullanım amacı farklılığı ofis masalarının değişik isimlerde adlandırılması sonucunu doğurmuştur. Standart çalışma masası formatındaki modeller yanında daha geniş bir çalışma alanı sunan L çalışma masası modelleri de çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Ayrıca ofis masalarının; yönetici masası, çalışma masası, bilgisayar masası ve toplantı masası gibi türevleri de mevcuttur. Bu masalar tek tek kullanılabileceği gibi ofis sehpası, çekmeceli keson, kitaplık, kapaklı dolap gibi yan ürünlerden oluşan bir ofis masa takımı şeklinde de kullanılabilir.

Ofis Masalarının Ölçüleri Nelerdir?

Ofis masaları pek çok ölçüde üretilmelerine rağmen 140 cm, 160 cm ve 180 cm boyutlarındaki modeller en çok tercih edilen modeller arasında sayılabilir. İdeal bir masanın yerden yüksekliği 70-75 cm aralığında olmalıdır. Dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen ve her ebattaki ofis ortamına rahatlıkla uyum sağlayan bu modeller, uzun süre deforme olmadan kullanılabilir.

Ofis Masalarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Ofis ve çalışma masalarının en temel kullanım yerleri ofis olmakla beraber uygun büyüklükte olanlar ev, kütüphane, etüt merkezleri, kurs merkezleri gibi yerlerde de kullanılabilir. Dayanıklı yapıları ve fonksiyonel özellikleri sayesinde bu tür ortamlarda okuma, yazma, bilgisayar ve diğer elektronik eşyaları kullanabilme imkanı kazandıran çalışma masaları aynı zamanda ortam düzeninin sağlanması ve ortama şık bir görünüm kazandırılmasında da etkilidir.

Ofis Masası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ofis masası veya ofis mobilyası seçiminde bazı kritik detaylara dikkat etmek gerekir. Öncelikle alınacak masanın veya masa takımının kullanılacağı alana uygun büyüklükte seçilmesi, kullanım kolaylığı bakımından son derece önemlidir. Çalışma ortamını daraltan veya olması gerekenden daha küçük seçilen masa modellerinin kullanım sürecinde sıkıntı çıkarması muhtemeldir.

  • Dayanıklılığı ön planda tutanlar, masanın üretildiği ham madde konusunda da titiz davranmalıdır.
  • En çok tercih edilen çalışma masası modelleri metal veya ahşap materyallerden oluşmaktadır. Bu ürünler dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunar. Masa yüzeyi kaliteli, dayanıklılık açısından kompakt ve suntalam ürünler tercih edilebilir.
  • Bazı bilgisayar masası modelleri, ekran, klavye ve yazıcı için özel olarak geliştirilmiş bölümlere sahiptir. Bu özelliklere sahip bir bilgisayar masası alırken, bu bölümlerin ihtiyaçları tam olarak karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir.
  • Masa üzerinde birden fazla elektronik alet kullanılacaksa kablo çıkış deliklerinin yeterli büyüklükte ve masanın istenen tarafında olması önemlidir. Ters tarafta yer alan kablo deliği masa üzerinde kablo karmaşası yaratabilir.
  • Klavye sürgüsü bulunan bilgisayar masalarının ortamın büyüklüğüne uygun olarak seçilmesi, bu tür sürgülerin rahat açılıp kapatılabilmesi açısından önemlidir.
  • Toplantı masası, işletmelerin toplantı ihtiyaçları göz önüne alınarak, toplantıya katılacak kişilerin rahat çalışabilecekleri boyutlarda seçilmelidir. Olması gerekenden daha dar veya daha kısa toplantı masaları ile yapılan toplantılardan beklenen verim alınamayabilir. Toplantı masalarının dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmiş olması da önemlidir. Birden fazla kullanıcının aynı anda kullanacağı toplantı masalarının bu yükü taşıyabilme kapasitesinde olması gerekir.
  • Toplantılar; sunum cihazları, bilgisayar, dizüstü bilgisayar, yazıcı gibi pek çok elektronik eşyanın kullanıldığı süreçlerdir. Dolayısıyla toplantı masalarının fazla sayıda elektronik eşyaya hizmet verecek şekilde tasarlanmış olması, yeterince kablo çıkış deliğine sahip olması gerekir. Bu tür yapıları barındırmayan masalarda yapılacak toplantılarda sık sık kablo karmaşası yaşanabilir.
  • Toplantı masalarında, Eni minimum 60, maksimum 80 cm bir kişi için, derinlik ise ideal olarak 100 cm olmalıdır.
  • Toplantı masalarında kablo gizleme kanallarının olması oldukça önemlidir. Böylelikle kablo kargaşaları ortadan kalmaktadır.