Başlı başına bir kültür olan kahve, birbirinden farklı kahve demleme yöntemleri sayesinde geniş bir tat ve içim yelpazesine sahiptir. Kullanılan çekirdeğin vatanından demleme süresine kadar çok fazla etken, içilen kahvenin niteliğini değiştirir. Güzel ve unutulmaz bir içim deneyimi için ise kahve demleme çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.

En Popüler Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?

Son zamanlarda İtalya başta olmak üzere farklı ülkelerden farklı kahve demleme yöntemleri baş göstermeye başladı. Bu yöntemler bazen yapılış tarzıyla bazen ise filtre kahve demleme süresi ile kendini diğerlerinden ayırıyor. Kahve hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yöntemlere bir göz atmak oldukça işe yarayacaktır. Kahvenin lezzetli olması için ihtiyacınız olan ekipmanlara Avansas üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Chemex Demleme Yöntemi

3. nesil kahve sayesinde bilinirliği artan chemex, dripper ile kahve demleme yöntemlerinden ilkidir. Yapı olarak Hario V60’a oldukça benzeyen bu yöntemde kullanılan filtre kağıdı, diğer demleme yöntemlerinde kullanılanlara göre %20 ila %30 oranında daha kalındır. Bu kalınlık, kahvenin demlenme süresini artırarak daha zengin bir tat elde edilmesini sağlar. 

Kullanılabilecek 4 ayrı kağıt türü sayesinde chemex, tatmin edici bir kağıt filtre ile kahve demleme deneyimi sunar. Tercihiniz olan çekirdek kahveleri orta kalınlıkta öğütüp filtrenin üzerine yerleştirin. Sonrasında kaynamış suyu aralıklarla kahvenin üzerinde gezdirin. Bu işlem bir miktar zamanınızı alacak fakat bu sayede oldukça zengin aromalı ve tortusuz bir kahve deneyimi yaşayabileceksiniz.

Cold Brew / Soğuk Demleme Yöntemi

Serin ve yoğun bir içime sahip olan cold brew, soğuk kahve demleme yöntemlerinden birisidir. Genel olarak içeceğin içerisine buz veya benzeri soğutucular atılarak yapılan soğuk kahvelerin aksine cold brew, buzdolabında 12 ila 24 saat arasında bekletildikten sonra servis edilir.

Cold brew, kahve demleme teknikleri arasında en çok vakit alanlardan birisidir. Bu uzun bekleyiş sonucunda ise eşsiz lezzete sahip bir kahve elde edilir. Bu nedenle birçok insan cold brew tekniği ile demlenen kahveleri tercih eder.

Cold Brew Nasıl Yapılır?

Cold brew yapımında hâli hazırda soğuk olan bir miktar su kullanılır. İstenilen çeşit kahve çekirdeği 1:10 oranında soğuk su ile karıştırıldıktan sonra buzdolabında demlenmeye bırakılır. Hafif bir içim için 12, yoğun bir deneyim için ise 24 saate kadar demleme işlemi devam ettirilir. İşlem sona erdiğinde ise kahve, dolaptan çıkartılarak bir filtre yardımı ile süzülür. Cold brew kahve yapımı uzun süre fakat oldukça kolaydır. Diğer soğuk kahve tarifleri için “Serinletecek Soğuk Kahve Tarifleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hario V60 / Dripper  Demleme Yöntemi

Kahve demleme aletlerinin en popülerlerinden birisi olan V60, Hario markası tarafından üretilmiş bir ekipmandır. Kullanım ve görünüm açısından chemex modellerine benzerlik gösterir. V60’ın sahip olduğu 60 derecelik açı, su ile kahvenin temasını arttırır. Kahvelerin çekilme türü, bu ekipman ile yapılacak kahvenin sertliğini yüksek miktarda etkiler. İnce çekilmiş kahveyi yavaş bir su akışı ile demleyerek sert, orta çekilmiş kahveyi ise sürekli su akışı ile demleyip yumuşak bir içim elde edilebilir.

AeroPress Demleme Yöntemi

Evde kahve demleme yöntemlerinden bir başkası olan aeropress, öğütülmüş kahve çekirdeklerine bir itme kuvveti uygular ve bu şekilde demleme işlemini gerçekleştirir. İtme kuvvetinin sayesinde kahvenin posası, daire şeklindeki filtreden geçerek sıvıdan ayrılır. Aslen espresso ayarında bir kahve üretmek amacıyla geliştirilen aeropress yardımı ile demlenen kahveler, filtre kahvelerden biraz daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Kendine has ve yoğun bir tada sahip olan aeropress, boyutları sayesinde taşınmaya uygun bir ekipmandır. Seyahat sırasında kahve keyfinden ödün vermek istemeyen kullanıcılar için mantıklı bir tercihtir.

Moka Pot

Oldukça yoğun ve sert bir kahve demlemenize yardımcı olan moka pot, espresso ve türk kahvesi yapmaya uygun biçimde çekilmiş kahve çekirdekleri ile birlikte kullanır. Uyumlu olduğu çekirdek türlerine bakıldığında espresso demleme yöntemlerinden birisi olarak adlandırılabilecek olan moka pot, genel olarak metal veya alüminyum bir cezve formunda üretilir.  Makine kullanmadan en sert kahveleri hazırlayabilmenizi sağlayan moka pot, lezzetli kahveler yapmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Cezve

Daha geleneksel kahve demleme yöntemlerinden birisi olan cezve, alüminyum veya çinkodan yapılmış bir kaba tahta bir tutacak sabitlenerek oluşturulur. Türk kahvesi gibi oldukça popüler olan bir içeceğin yapılmasını sağlayan cezveleri kullanırken ince çekilmiş kahveleri tercih etmeniz gerekir.

French Press

French press, kahve demleme yöntemleri arasında yer alan en popüler seçeneklerden birisidir. Kağıt filtre kullanmanıza gerek kalmayan yöntemlerden birisi olan french press, yoğun ve acı bir kahve deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıların gözdesidir. Demleme sırasında oluşan yağın bir kısmının kahveye geçmesine izin verir. Böylece daha farklı bir tat oluşmasını sağlar. Kendine has bir içim hissi sağlayan french press, en çok tercih edilen bardakta filtre kahve demleme yöntemlerinden birisidir.

Filtre Kahve Makinesi

Elle kahve demlemek fazla zaman aldığı için bazı kullanıcılar daha pratik filtre kahve demleme yöntemlerinden biri olan filtre kahve makinesini tercih edebilir. Oldukça basit bir kullanımı olan bu kahve makinelerinin su haznesi kaynar su ile doldurulup istenilen oranda kahve tozu konulduktan sonra içeceğiniz otomatik olarak hazırlanmaya başlar.

Basit ve hızlı bir yöntemdir fakat genelde diğer kahve demleme yöntemlerinde olduğu kadar çeşitli bir tat yelpazesine sahip değildir. Kolay kullanıma sahip olan bu makinelerin temizliğine oldukça önem vermek gerekir. Avansas’ın ürün yelpazesinde bulunan makineleri inceleyebilir,  “Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kahve Demleme Yöntemini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kendinize uygun kahve demleme yöntemini seçerken dikkate almanız gereken en önemli nokta damak zevkidir. Bazı yöntemler sırasında kullanılan filtre kahve demleme ölçüsü, diğerlerine göre daha fazladır. Bu da daha sert ve yoğun bir kahve deneyimi yaşamanıza neden olur. Eğer yumuşak içimli bir kahve istiyorsanız bunu göz önünde bulundurarak bir demleme yöntemi seçmelisiniz. 

Ofiste Kahve Demlemek İçin İhtiyacınız Olan Temel Ekipmanlar Nelerdir?

Evde veya ofiste kahve demlemek için birçok ekipman edinebilirsiniz. Soğuk kahve yapmak istediğiniz durumlar haricinde bir su ısıtıcısına erişiminiz olmalıdır. Böyle bir cihazınız varsa çoğu kahve demleme ekipmanı ile farklı tatlar deneyimleme imkânına sahip olursunuz. Gittiğiniz her yerde kahve demlemek için ihtiyacınız olan ekipmanlar şunlardır:

 • İstenilen türde kahve
 • Kahve çekirdek hâlinde ise bir adet öğütücü
 • Tercih ettiğiniz demleme yöntemine uygun bir filtre
  • French Press
  • Chemex
  • Hario V60
  • Moka Pot
  • Cezve

Bu ürünlerin tamamına Avansas sayesinde uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Orijinal ve kaliteli ürünleri sizlerle ile buluşturan Avansas, geniş ürün yelpazesi sayesinde dilediğiniz kahve demleme aletine ulaşmanıza yardımcı olur.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster