İşten ayrılma nedeniniz ne olursa olsun, işinizle duygularınızı karıştırmamalı ve her zaman pozitif duygularla iş yerinizden ayrılmalısınız. Eski ofis arkadaşlarınızdan bazıları için hoş duygular hissetmiyorsanız ya da yöneticilerinizle iletişim problemleri yaşıyor olsanız bile, veda ederken profesyonel davranmalısınız.

Doğru şekilde veda etmenize yardımcı olmak için, aşağıda birkaç veda maili şablonuyla birlikte bir veda e-postası yazmaya ilişkin en önemli ipuçlarını sizin için derledik.

Veda Maili Nedir?

Veda maili, işten ayrılma prosedürleri tamamlandıktan sonra iş arkadaşlarına, yöneticilere veya müşterilere gönderilen kısa ve gayri resmi bir e-postadır.

İş yeri veda mesajları genellikle iş arkadaşlarınızla çalışmanın harika olduğundan bahsetmeyi, yarım kalmış işleri toplamayı ve takımdan ayrıldıktan sonra ekip üyeleriyle iletişim halinde kalabilmek için iletişim bilgilerini paylaşmayı içerir.

Bir veda e-postası, istifa e-postasından oldukça farklıdır. Bir istifa e-postası genellikle işverene gönderilir ve işten çıkarılma talebi ile yazılır. Ayrıca istifa maili son iş gününde ya da 3-5 gün önceden yazılmaz.

Neden Bir Veda E-postası Göndermelisiniz?

Neden Bir Veda E-postası Göndermelisiniz?

Bir veda e-posta’sı göndermek zorunlu olmasa da, bu, işinizi iyi bir şekilde bıraktığınızdan emin olmanın harika bir yoludur.

Size sadece daha sonraki bir tarihte eski iş yerinize geri dönme potansiyeli sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte ortaya çıkacak yeni pozisyonlar için düşünülebileceğiniz anlamına da gelebilir.

Veda Maili Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Ayrılma konusunda ne hissederseniz hissedin, bir veda maili yazıp göndermek için zaman ayırmanın bazı faydaları vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Değerli ilişkilere devam etme fırsatı yaratır

İş arkadaşlarınız hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline gelir, büyümenize katkıda bulunur ve karşılaştığınız zorlukları ve başarıları paylaşır. İşe veda maili, iyi bir görgü kuralı olmasının yanı sıra yeni bir işe başladığınızda bu ilişkilerin devam etmesinin yolunu açarak profesyonel ağınızı zenginleştirir.

2. Hatırlanmanızı sağlar

Veda maili aynı zamanda iş arkadaşlarınızın sizi nasıl hatırlayacağını da etkileyecektir. Meslektaşlarınıza göndereceğiniz en iyi veda e-postaları profesyonelliğinizi ve minnettarlığınızı yansıtır, böylece insanlar sizi doğru nedenlerle hatırlar.

3. Önemli bilgileri paylaşma

Bir veda e-posta’sı gerekli kişilerin bilgi sahibi olmasını sağlar ve yarım kalmış ya da kalacak işlerin sorumluluklarını kimin üstleneceğine ilişkin ayrıntılar içerir

4. Gerçekten işten ayrıldığınızı anlarsınız

Bir veda e-postası yazmak kişisel düzeyde bir kapanış hissi sağlar. Bu, iyi zamanları takdir etmenize ve beklenti duygusuyla olacakları sabırsızlıkla beklemenize olanak tanıyan yansıtıcı bir andır.

Veda Maili Nasıl Yazılır?

Veda Maili Nasıl Yazılır?

Bir veda e-postası yazmak sanıldığı kadar zor değildir. Aşağıdaki ipuçları, bir veda maili oluşturmanıza yardımcı olabilir.

1. E-postanın Ne Hakkında Olduğunu Açıklayın

Tüm ofis çalışanları gibi iş arkadaşlarınız da, her gün çok fazla e-posta alır. Bu yüzden işten ayrılma maili’nizi yazarken konu satırını iyi kullanın ve veda mailinizin göz ardı edilmediğinden emin olun. Bunun için mesajınızı kısa tutun ve e-posta’nın ana gövdesinin ne hakkında olacağını başlığınızda açıkça belirtin.

2. Mesajlarınızı Kişiselleştirin

E-postalarınızın kişiselleştirmek için her bir gruba (ör. yöneticiler, iş arkadaşları, müşteriler, yakın arkadaşlar) biraz farklı e-posta’lar gönderin. Daha sonra bu grupları özellikle veda etmek istediğiniz kişiler varsa, bireysele de çevirebilirsiniz.

Ayrıca ayrıldığınızı tüm şirkete duyurmak zorundaymış gibi hissetmeyin. Bunun yerine, gerçekten birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınıza e-posta göndermeniz yeterlidir.

Örnek: “Umarım gelecekte daha büyük başarılar elde etmeye devam edersin. Herkesi, özellikle de seni her zaman hatırlayacağım [meslektaşınızın ismi].”

3. Olumlu Bir Tavır Takının

Bir sonraki adımda ne yapacağınız konusunda heyecanınızı aktarmak yerine, şirketle geçirdiğiniz zaman hakkında olumlu şeyler söyleyin. İnsanlara minnettar olduğunuz belirli şeylerden bahsedin ve gelecek için onlara iyi dilekler sunmayı unutmayın.

Özellikle yeni rolünüz aynı sektördeyse, bir gün bu kişilerden bazılarıyla tekrar çalışmaya başlayabileceğinizi her zaman aklınızın bir köşesinde tutun. Bu sayede destekleyici ve iyimser bir takım arkadaşı olarak hatırlanabilirsiniz.

Örnek: “[Proje ismi] projesi sırasında yaşadığımız zorlukları ve sizden öğrendiklerimi her zaman hatırlayacağım. Bu proje, kariyerimde önemli bir noktaya gelmem ve ilerlemem için oldukça faydalı oldu. Sizinle çalıştığım ve bu fırsatı yakaladığım için size gerçekten minnettarım.”

4. İletişim Bilgilerinizi Verin

Ayrıldığınızda artık şirket e-postanıza erişiminiz olmayacak, bu nedenle eski iş arkadaşlarınızla iletişimde kalmak istiyorsanız, onlara kişisel iletişim bilgilerinizi vermeniz gerekir.

İş arkadaşlarınıza kişisel e-posta adresinizi veya LinkedIn profilinizi vererek hem profesyonel ilişkiler hem de değerli dostlukların devam için kapıyı açık bırakın. Fakat bir daha haber almak istemeyeceğiniz ofis arkadaşlarınız varsa, onlara iletişim bilgilerinizi içermeyen kibar bir veda mail’i göndermeniz yeterlidir.

5. Kısa Tutun

İş arkadaşlarınıza veda mesajı yazarken, samimi ve bilgilendirici ama aynı zamanda kısa ve öz olun. Örneğin, gelecekle ilgili planlarınızın neler olduğuna dair kısa bir genel bakış vermek iyi olsa da, ayrılma nedenleriniz hakkında çok fazla ayrıntıya girmenize gerek yoktur.

6. Yazdıklarınızı Kontrol Edin

Sadece işten ayrılma mesajı yazarken değil, e-postalarınızı göndermeden önce de her zaman birkaç kez okumak iyi bir fikirdir. Sonuçta, şirkete veda mailinizin yazım hatalarıyla dolu olmasını istemezsiniz.

E-postalarınızın sorunsuz bir şekilde yazıldığından emin olmak için, tercihen etrafta kimse yokken bunları kendinize yüksek sesle okumayı deneyin. 

İş Arkadaşlarına Veda Maili Nasıl Yazılır?

Çoğu iyi veda maili aynı temel bileşenleri paylaşır.

Örneğin, son iş gününüzden sonra iletişimde kalabilmeniz için iletişim bilgilerinizi eklemek yaygın bir uygulamadır. Çevrimiçi ağınızı oluşturmaya çalışıyorsanız, LinkedIn profilinize bir bağlantı paylaşabilirsiniz.

Kendinizi rahat hissediyorsanız, geçiş dönemindeki görevler veya sorular konusunda yardımcı olmayı teklif edebilirsiniz. Teknik olarak iş arkadaşlarınıza ekstra bir destek borçlu olmasanız da, böyle bir teklif olumlu ilişkilerin sürdürülmesinde uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

Ancak, veda mailinizde kesinlikle yer vermemeniz gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle şirket veya kişilerle ilgili gizli veya hassas bilgileri paylaşmaktan kaçınmalısınız.

Şirket, yönetim veya iş arkadaşlarınız hakkında olumsuz ifadelerden kaçınmalısınız. Bazı iş arkadaşlarınızla iyi geçinememiş olsanız veya haksızlığa uğradığınızı düşünseniz bile, veda maili eski hesaplaşmaların yapılacağı yer değildir.

Aynı şekilde, referans, tavsiye veya başka bir iyilik istemek için de doğru platform bu değildir. Bu tür talepleri ayrı ve kişisel olarak ele almanız gerekmektedir.

Bu yönergeler, veda mailinizin olumlu ve kalıcı bir izlenim bırakmasını sağlar.

Veda Maili Örnekleri

Aşağıda verilen veda maili örnekleri, güzel bir veda maili yazmanıza ve işinizden iyi bir izlenim bırakarak ayrılmanıza yardımcı olacaktır.

İş Arkadaşlarına Veda Maili Nasıl Yazılır?

Merhaba [İsim],

Daha önceden de söylediğim gibi cuma, [eski çalışılan şirketin adı]’deki son günüm olacak. Önümüzdeki hafta [yeni çalışılacak şirketin adı]’ta yeni bir göreve başlayacağım. Seninle çalışmaktan her zaman keyif aldım ve [eski çalışılan şirketin adı]’de her zamanki gibi başarılarının devamını diliyorum.

Her zaman şakaların kadar dürüstlüğünü de takdir ettim ve hararetli tartışmalarımızdan çok şey öğrendim. Seni her zaman birlikte çalıştığım en esnek insanlardan biri olarak hatırlayacağım.

Artık beni ofiste görmesen bile iletişimde kalacağımıza eminim. Bana [e-posta adresi] adresinden her zaman ulaşabilirsin.

Fark yaratmaya devam et!

[Adınız]

Örnek 2

Merhaba [İsimler],

Bildiğiniz gibi önümüzdeki hafta [X Şirketi]’nden ayrılıyorum.

Geçtiğimiz [X yıl/ay] boyunca sizi hem profesyonel hem de kişisel olarak tanıma fırsatı bulduğum için minnettarlığımı açıkça belirtmek isterim. Dostluğunuz, desteğiniz ve işbirliğiniz olmasaydı, burada geçirdiğim zaman aynı olmazdı. Ayrılmadan önce sizi göreceğime eminim, ama eğer göremezsem, iş yerinde son günüm [Tarih].

İletişim bilgilerime sahip değilseniz, bilgilerim aşağıdaki şekildedir:

[Telefon X, e-posta X, LinkedIn X]

İletişimde kalmayı ve iş, hayat, her ne olursa olsun güncellemelerinizi duymayı dört gözle bekliyorum! 

Bir şeye ihtiyacınız olduğunda veya görüşmek istediğinizde lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

Her şey gönlünüzce olsun,

[Adınız]

Ekip Arkadaşlarına Veda Maili Nasıl Yazılır?

Merhaba değerli ekip arkadaşlarım,

Bildiğiniz gibi, bugün [eski çalışılan şirketin adı]’deki son çalışma günüm.

Kariyerimde bir sonraki aşama için çok heyecanlıyım, fakat size veda edeceğim için buruk bir sevinç yaşıyorum.

Bu ofisteki görev sürem boyunca aldığım sonsuz destek ve rehberlik için size minnettarım.

Burada geçirdiğim zaman bana umduğumdan daha fazlasını öğretti.

Grup projelerimizde çalışmayı ve yeni fikirler için beyin fırtınası yaparken paylaştığımız yemekleri asla unutmayacağım. Tüm bu hatıralar gerçekten hep zihnimin bir köşesinde olacak. 

Şimdi, yeni bir yola doğru ilerlemenin ve yeni olasılıkları keşfetmenin zamanı geldi.

Önümüzdeki ay ailemle birlikte [şehir ya da ülke adı]’e taşınacağım. Ancak, hepinizle iletişimde kalmayı umuyorum.

[E-posta] e-posta adresimden veya [telefon numarası] cep telefonumdan bana her zaman ulaşabilirsiniz. 

Birlikte geçirdiğimiz harika yıllar için tekrar teşekkür ederim.

Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle. Umarım yakında görüşürüz.

Saygılarımla,

[Adınız]

Örnek 2

Selamlar [İsimler],

Bildiğiniz gibi [X Şirketi]’nden ayrılıyorum.

Birlikte son günümüz [X tarihinde] olacak. Bu yüzden gitmeden hepinizi görmeyi dört gözle bekliyorum. Bu yetenekli ekibi yönetmek bir zevkti.

[X Şirketi] ile olan geleceğinizde size şans diliyorum.

İletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir ve herkesin kariyerinde neler yaptığınız duymak istediğim için gelecekte de iletişimde kalacağınızı umuyorum. 

[E-posta, LinkedIn]

Her şey gönlünüzce olsun ve tekrar teşekkürler,

[Adınız]

Örnek 3 

Herkese merhaba,

[Tarih] itibariyle [iş unvanı] olarak görevimden ayrılırken, ayrılmadan önce son birkaç yıldaki yoğun çalışmalarınız için hepinize teşekkür etmek istedim.

Sizinle çalışmak bir zevkti, sizden daha iyi bir ekip hayal bile edemiyorum. Sayenizde her zaman başarıya ulaştık.

Gelecekte size bol şans diliyorum ve tavsiyeye ya da öneriye ihtiyacınız olursa bana [e-posta adresi] ya da [LinkedIn] adresinden ulaşabilirsiniz. Yardım etmekten her zaman mutluluk duyarım!

Tekrar teşekkürler,

[Adınız]

Yöneticilere Veda Maili Nasıl Yazılır?

Sevgili [İsim – Bey, Hanım],

Bildiğiniz gibi, yakında [yeni çalışılacak şirket adı]’da görevime devam edeceğim. Son günüm 8 Nisan Cuma olacak.

[Eski çalışılan şirket adı]’de geçirdiğim süre boyunca bana verdiğiniz destek için size kişisel olarak teşekkür etmek istedim. Şirkete ilk katıldığımda aldığım eğitimler ve becerilerimi geliştirmeme yardımcı olduğunuz için size özellikle minnettarım.

Gelecekte benimle iletişime geçmek isterseniz, bana [e-posta adresi] adresinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Her şey gönlünüzce olsun,

[Adınız]

Örnek 2

Sevgili [İsim – Bey, Hanım],

Bildiğiniz gibi, [X] şirketinden [X] tarihinde ayrılıyorum.

Geçtiğimiz [X yıl/ay] boyunca verdiğiniz destek ve mentorluk için size şahsen teşekkür etmek istedim.

Sayenizde bir profesyonel olarak becerilerimi daha da artırdım ve bunun için size minnettarım. Sizi kişisel düzeyde tanımaktan da çok memnunum ve bu ilişkiyi işten ayrıldıktan sonra da sürdürebilmeyi umuyorum.

Aşağıda ilgili iletişim bilgilerim yer alıyor, umarım gelecekte bir noktada iletişime geçersiniz.

[E-posta X, LinkedIn X]

Yeni başlayacağım şirket için çok uzun zamandır çabalıyorum ve bilmelisiniz ki oraya ulaşmamda sizin de çok büyük bir rolünüz var. Bu yüzden bir kez daha teşekkür ederim.

Saygılarımla,

[Adınız]

Patrona Veda Maili Nasıl Yazılır?

Sevgili [İsim – Bey, Hanım],

Konuştuğumuz gibi, pozisyonumdan [tarih]’te ayrılacağım.

Burada geçirdiğim süre boyunca gösterdiğiniz tüm yardım ve rehberlik için teşekkür etmek isterim. Desteğiniz ve [iş unvanı] rolünde büyümeme yardımcı olmak için yaptığınız her şey için çok minnettarım.

Ayrılacağım için üzgün olmakla birlikte, bana öğrettiklerinizi [iş unvanı] olarak yeni görevimde uygulamak için sabırsızlanıyorum.

Lütfen istediğiniz zaman [e-posta adresi] veya [LinkedIn] adresinden bana ulaşmaktan çekinmeyin, sizinle her zaman iletişimde kalmak isterim.

En iyi dileklerimle,

[Adınız]

Müşterilere Veda Maili Nasıl Yazılır?

Merhaba [İsim – Bey, Hanım],

Umarım iyisinizdir.

[Şirket Adı]’daki mevcut pozisyonumdan ayrılacağımı ve son günümün [tarih] olacağını bildirmek için sizinle iletişime geçiyorum.

Sizinle çalışmak bir zevkti. Lütfen ayrılmadan önce tamamlamak istediğiniz yarım kalmış işler varsa bana bildirmekten çekinmeyin, elimden geldiğince yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Ben ayrıldıktan sonra beraber yürüttüğümüz projelerde beraber çalışacağınız kişi, [Ad – Soyad]’dır. [Ad – Soyad]’dın iletişim bilgilerini [numara/e-posta] aşağıda iletiyor olacağım. Kısa süre içinde sizinle iletişime geçecekler, ancak herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen aramaktan çekinmeyin.

Her şey gönlünüzce olsun,

[Adınız]

Örnek 2 

Merhaba [İsim – Bey, Hanım],

Bugün size yazıyorum çünkü [X Şirketindeki] [iş unvanı] görevimden [X yıl/ay] sonra ayrılıyorum. Son iş günüm [tarih] tarihinde olacak.

Birlikte çalışmaktan ve sizi tanımaktan ne kadar keyif aldığımı bildirmek için size şahsen e-posta göndermek istedim. Sizin gibi müşteriler bu işin en güzel yanlarından biriydi ve eminim ki yerime gelecek arkadaşım dd bu olumlu çalışma ilişkisini devam ettirecektir.

Onlar iletişime geçene kadar, geçişin mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlamak için yapabileceğim bir şey varsa bana bildirin. 

Her şekilde yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

En iyi dileklerimle,

[Adınız]

Staj Sonrası Veda Maili Nasıl Yazılır?

Merhaba [İsim – Bey, Hanım],

Bugün [şirket adı]’daki son staj günüm ve veda etme zamanım geldi. Çalıştığım sektörün çok özel olduğunu düşünüyorum ve günlerdir bunun bir parçası olmaktan çok büyük keyif aldım. 

Burada bir çok şey öğrendim. 3 gün ofise (profesyonel yaşam) ve 3 gün üniversiteye (öğrenci yaşamı) geldim. Bu benim için harika bir deneyim oldu.

Çalışma hayatı ile ilgili çok şey kattığınız için teşekkür ederim.

Lütfen proje bazlı işlerinizde benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

[Adınız]

İş Yerindeki Yakın Arkadaşlarına Veda Maili Nasıl Yazılır?

Merhaba [İsimler],

O gün geldi çattı. Müthiş iş arkadaşlığımız artık sona eriyor (en azından ofiste). Burada benim için yaptığınız her şey için size teşekkür etmek istiyorum, işimi çok keyifli hale getirdiniz.

Çalıştığım pozisyonu ve şirketi çok sevsem de, özellikle sizin sayenizde [Çalıştığınız şirketin adı]’i daha mükemmel hatırlayacağım. Umarım yerime kim gelirse gelsin benim kadar üretken ve verimli olur. 

Lütfen iletişimde kalın.

[Telefon X, e-posta X, LinkedIn X]

Daha önce olmasa da son günümde [tarih X] görüşürüz ve sizi veda partimde görmeyi çok isterim.

En iyi dileklerimle,

[Adınız]

Tüm Şirkete Gönderilecek Toplu Veda Maili Nasıl Yazılır?

Herkese merhaba,

Bugün [Şirket]’te geçirdiğim inanılmaz yolculuğun sonuna geldim. Yoluma devam ederken, burada geçirdiğim süre boyunca edindiğim harika deneyimler ve dostluklar için minnettarlığımı ifade etmek için bir dakikanızı almak istedim.

Böylesine yetenekli ve destekleyici bir ekibin parçası olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Yarattığımız anılar ve birlikte üstesinden geldiğimiz zorluklar, yeni bir döneme adım atarken benimle her daim kalacak. Sizleri özleyecek olsam da, önümdeki fırsatlar için de heyecanlı olduğumu bilmenizi isterim.

Lütfen iletişimde kalalım. Bana [e-posta adresi] adresinden ulaşabilir veya LinkedIn’de ([LinkedIn Profil URL’si]) benimle bağlantı kurabilirsiniz. İletişim kanallarımızı açık tutalım ve kendi yolculuklarımızda birbirimizi desteklemeye devam edelim.

Her şey için tekrar teşekkür ediyor ve her birinize gelecekte başarı ve mutluluktan başka bir şey dilemiyorum.

Saygılarımla,

[Adınız]

Örnek 2

Herkese merhaba,

Bazılarınızın bildiği gibi, [Şirket]’teki [iş unvanı] görevimden ayrılacağım. Son günüm [tarih] olacak, bu nedenle o tarihten önce size yardımcı olabileceğim bir şey olursa lütfen bana bildirin!

Burada geçirdiğim zamandan gerçekten keyif aldım ve bana iyi bir [iş unvanı] olmanın ne demek olduğu hakkında çok şey öğreten [Meslektaş #1] ve [Meslektaş #2]’ye özel olarak teşekkür etmek istiyorum.

İletişimde kalmak isterseniz bana [telefon numarası] veya [e-posta adresi] üzerinden ulaşabilirsiniz.

En iyi dileklerimle,

[Adınız]

Veda Mailine Yazılabilecek En İyi Cevaplar

Veda Mailine Yazılabilecek En İyi Cevaplar

Bir veda maili aldığınızda, aşağıdaki veda maili cevaplarından yararlanabilirsiniz.

 • “Yeni maceranızda başarılar dilerim! Gittiğiniz için üzgünüm, umarım tekrar görüşürüz.”
 • “[İsim – Bey, Hanım], sizinle çalışmak çok eğitici ve keyifliydi. Bu ofiste bazı harika değişiklikler yaptınız. Bu yüzden yeni işinizde de fark yaratacağınızı biliyorum. [Proje adı] projesi ile ilgili yardımınız için size her zaman minnettar olacağım. İletişimimizi mutlaka devam ettirelim!”
 • “Seni çok özleyeceğim. Her zaman çok iyi bir ekip arkadaşı oldun ve seninle çalışırken saatlerin nasıl geçtiğini hiç anlamadım. Yeni işinde de insanlara bu şekilde hissettireceğine eminim. Bol şans!”
 • “Gittiğin için çok üzgünüm, umarım tekrar aynı çatı altında buluşuruz. Yeni işinde de fark yaratman dileğiyle.”
 • “Yeni işinde umarım çok mutlu ve başarılı olursun. Bir gün yollarımızın tekrar kesişeceğinden eminim!”
 • “Sizinle tanıştığım ve birlikte çalışma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Siz değerli bir meslektaştınız, hep de öyle kalacaksınız.”
 • “Bu ekibin bir parçası olarak geçtiğimiz birkaç yıl boyunca sizinle çalışmak harikaydı. Buradaki herkes adına, sizin için en iyisini diliyorum.”
 • “Uzun yıllar boyunca şirkete yaptığınız tüm katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Bu şirketin başarılı olmasında emeğiniz yadsınamayacak kadar büyük. Yeni işinizde başarılar diliyorum!”
 • “Özleneceksin!”
 • “Gittiğin için çok üzgünüz, ama senin adına çok sevinçliyiz. Seni çok özleyeceğiz!”
 • “Bana kattığın her şey için çok teşekkür ederim. Boş şans!”
 • “Umarım bu şirkette keyifli zamanlar geçirmişsinizdir. Bir gün tekrar görüşmek dileğiyle.”
 • “Bu ekibin bir parçası olarak geçirdiğiniz birkaç yıl boyunca sizinle çalışmak harikaydı. Bundan sonraki süreçte umarım her şey gönlünüzce olur.”
 • “[İsim – Bey, Hanım], ayrıldığınızı duyduğuma çok üzüldüm. Mutlaka iletişimde kalalım.”
 • “Yeni işinde senin için en iyisini diliyorum, harika olacaksın!”
 • “Mutlaka iletişimde kalalım ve sektör hakkındaki bilgilerimizi paylaşmaya devam edelim!”
 • “Yeni maceran kulağa harika geliyor. Hepimiz senin için çok heyecanlıyız!”
 • “Seni ekip olarak şimdiden özledik. Kendine iyi bak. Şans her zaman seninle olsun!”
 • “[İsim – Bey, Hanım], yeni görevinde başarılar dilerim. Harika bir gelecek seni bekliyor. Yeni yöneticilerini yeteneklerinle şaşırttığından emin ol!”
 • “Yeni şirketiniz [uzmanlık alanı] konusunda en iyi olduğunuzu biliyor mu? Muhtemelen seni kaçırmak istememelerinin en büyük nedenlerinden biri budur. Bol şans!”
 • “[İsim], yeni işinde fark yaratacağına eminim. İhtiyacın olduğundan değil, ama sana yeni işinde bol şanslar diliyorum.”
 • “[İsim], seninle çalışmak bir zevkti. Bana kattığın her şey için teşekkürler! Buradaki herkes seni özleyecek.”
 • “[İsim], ayrıldığını duyduğuma çok üzüldüm, ama bunun senin için harika bir fırsat olacağını biliyorum. İletişimde kalalım!”
 • “[İsim] çok özleneceksin. Burada 10 yıldır seninle çalıştığıma inanamıyorum! Tüm yardımların ve katkıların için teşekkür ederim.”
 • “Kariyerinde bir adım daha ileriye gittiğin çok sevindim, ama sensiz bir ekipte çalışacağım için üzgünüm. Yeni işinde umarım çok başarılı olursun. En iyi dileklerimle!”

En Çok Sorulan Sorular

1. Veda maili göndermeli miyim?

Veda mailini göndermeyi tercih edip etmemek tamamen size kalmıştır. Bugünlerde farklı iletişim uygulamaları sayesinde insanlar artık birbirine daha bağlıdır ve genellikle en sevdikleri iş arkadaşlarıyla kişisel iletişim bilgilerini zaten paylaşmış durumdadır. 

Bununla birlikte, kişisel bir veda maili göndermek, özellikle de bazı iş arkadaşlarınızla yakın kalma olasılığınız düşükse, yeni bir göreve başlamadan önce daha fazla yakınlaşmanızı sağlayabilir.

2. Veda e-posta’sı nasıl yazılır?

Bir veda e-postası yazmanın sonsuz sayıda yolu vardır. Bazı insanlar, iş arkadaşlarının kendileriyle iletişimde kalabilmesi için kişisel e-posta adreslerini ve hatta telefon numaralarını paylaşabilir. Yazım tarzına gelince, bu biraz da kişiliğinize bağlıdır. Hızlı ve vurucu bir konu satırıyla başlayabilir veya gerçekten duygusal bir konu satırı üzerinde zaman harcayabilirsiniz. 

3. Profesyonel bir e-postada nasıl veda edilir?

Bir veda e-postası yazarken, olumlu bir notla bitirmek çok önemlidir. Ancak, insanlar farklı nedenlerle işlerinden ayrılabilir. Eğer kötü bir nedenden dolayı işinizden ayrıldıysanız ve bu süreç sizi rahatsız edecekse, veda maili yazmak için iki kere düşünün. Çünkü veda maili yazmak keyifli bir deneyim olmalıdır ve en güzel anılarınızı paylaşabileceğiniz ve yol boyunca size yardımcı olan herkese teşekkür edebileceğiniz bir yer olmalıdır.

4. Bir e-postada profesyonelce nasıl veda edilir?

Aşağıdaki listede bir e-postada profesyonelce nasıl veda edileceğine dair ipuçları bulabilirsiniz:

 • Resmiyet ve sıcaklık arasında bir denge kurun.
 • İş arkadaşlarınızı ayrılışınız hakkında bilgilendirerek ve son gününüzü belirterek başlayın.
 • Yaşadığınız deneyimler ve kurduğunuz ilişkiler için minnettarlığınızı ifade ederken mesajı kısa ve öz tutun.
 • Gelecek planlarınız hakkında kısa bilgiler paylaşın.
 • İletişim bilgilerinizi vererek sonlandırın.

E-postanızı profesyonel tutmak için kaçınmanız gereken birkaç şey ise aşağıdakileri içerir:

 • Ayrıldığınız şirket (veya iş arkadaşlarınız) hakkında olumsuz yorumlar
 • Neden ayrıldığınızı veya harika yeni işinizdeki avantajları paylaşma

5. Bir veda maili yazarken nasıl konu satırları kullanılmalıdır? 

Aşağıda veda mailiniz için kullanabileceğiniz bazı iyi konu satırlarını bulabilirsiniz:

 • “Veda ve Teşekkürler”
 • “Yeni Bir Başlangıç”
 • “Son Günler ve Gelecek Maceralar”
 • “Veda ve İyi Dilekler”
 • “Son Veda Notum”
 • “Güzel Anılarla Veda”

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster