Cep Telefonundan veya Tabletten Çıktı Nasıl Alınır?

Acil bir çıktı almak istediğinizde her zaman yanınızda bir bilgisayar bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda son derece pratik ve kolay bir şekilde iPhone cep telefonu, Android cep telefonu ya da tabletinizden istediğiniz belgeyi veya fotoğrafı baskıya gönderebilirsiniz. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek kablosuz bir yazıcı ya da USB kablo aracılığıyla hızla çıktı alabilirsiniz.

iPhone ve iPad’den Çıktı Alma Yöntemi

iPhone ve iPad’den Kablosuz Çıktı Alma

iOS cihazınızdan çıktı almak için öncelikle yazıcınızın AirPrint’i desteklediğinden emin olun. Ardından yazıcınızı ve iPhone ya da iPad cihazınızı kablosuz bir ağa bağlamalısınız. Hemen ardından mobil cihazınızda bulunan ve bastırmak istediğiniz fotoğrafı seçmek için “fotoğraflar” uygulamasına gidin ve fotoğrafın üstüne tıklayın. Şimdi sol tarafta bulunan “paylaş” düğmesine tıklayıp fotoğrafı onaylayabilir ya da başka fotoğraflar bastırmak istiyorsanız onları da seçebilirsiniz.

Bir belgeyi yazdırmak için ise cihazınızdan belgeyi açmalı ya da web sitesine gitmelisiniz. Sonrasında ekranın hemen altında yer alan ve üstünde ok bulunan kare şeklindeki simgeye tıklamanız gerekiyor. Çıktısını almak istediğiniz belgeyi seçip “paylaş” butonuna tıkladığınızda, karşınıza seçenekler menüsü çıkıyor. Buradaki ikinci gri simge olan “yazdır”a tıklamalısınız. Bu simge bazı ekranlarda biraz daha yan tarafta çıkıyor olabilir. Bu durumda ekranı sağa doğru kaydırmalısınız. Sonrasında AirPrint özelliği bulunan yazıcıyı seçmek üzere “yazıcı” düğmesine tıklayabilirsiniz. Artık kopya sayısı ve belirli sayfalar için yazdırma tercihinizi özelleştirebilirsiniz. Çift taraflı çıktı almak ya da renkli çıktı almak için ise “seçenekler” butonunu kullanabilirsiniz. En sonunda sağ üst köşede bulunan “yazdır” butonuna dokunduğunuzda başarılı bir şekilde çıktı alabilirsiniz.

iPhone ya da iPad’den USB Kablosuyla Çıktı Alma

Bu işlemi yapabilmek için bir USB OTG kablosuna ihtiyacınız var. Bunun için iPhone ya da iPad cihazınızın OTG desteklediğinden emin olmalısınız çünkü bu özellik her cihazda bulunmuyor. Yazıcıya bağlamak için de bir USB kablosu kullanmalısınız. Ayrıca yazıcınızın donanımının işlem için hazır olduğundan emin olun.

Sıra geldi bağlantıyı gerçekleştirmeye: Öncelikle yazıcınızı açın. USB kablosunun bir ucunu yazıcıya bağladıktan sonra diğer ucunu USB OTG’ye bağlayın. Sonrasında USB OTG’yi iPad ya da iPhone cihazınıza takabilirsiniz. Bu işlemden sonra cihazınızda bir eklenti açılacak. Yazdırma işlemini gerçekleştirmek için “tamam” tuşuna basın. Böylece cihazlarınız baskıya hazır hale gelecek. Ardından tıpkı kablosuz baskı işlemindeki gibi fotoğrafı ya da belgeyi seçip aynı süreçleri tekrar ederek kolayca dilediğiniz çıktıyı alabilirsiniz.

Android Telefon ve Tabletten Çıktı Alma Yöntemi

Öncelikle yazdırma adımlarının kullandığınız Android cihaza göre değişkenlik göstereceğini unutmamalısınız. Süreç benzer olmakla birlikte kullanacağınız butonlar ve yerleri farklılık gösterebilir.

Android Telefon ve Tabletten Kablosuz Baskı Alma

İlk olarak Android cihazınızda bir yazıcı kurmalısınız. Bunun için “ayarlar”a gidip arama çubuğuna “yazdırma” yazın. Karşınıza yazıcıların listesi çıkacak. Eğer yazıcının adını ve modelini görürseniz direkt olarak onu seçebilirsiniz. Eğer görmüyorsanız “yazıcı ekle” düğmesine tıklayarak yazıcıyı ekleyebilirsiniz. Yazıcıyı otomatik olarak bulamadığınızda yazıcının adını ve IP adresini yazmanız gerekiyor. Hala yazıcıyı bulamıyorsanız cihazınıza uygun mobil uygulamayı bulmak ve yüklemek için Google Play Store’u kullanabilirsiniz. Yazıcı başarılı bir şekilde eklendikten sonra cihazınızdan kolayca yazdırabilirsiniz. Bunun için de çıktı almak istediğiniz fotoğraf ya da belgeyi seçip önce “paylaş”, ardından da “yazdır” butonuna basmanız yeterli.

Android Cihazınızdan USB Kablosuyla Çıktı Alma

Öncelikle Android cihazınızın çıkışıyla uyumlu bir USB OTG kablosu edinmelisiniz ve yazıcınızın donanımının hazır olduğundan emin olmalısınız. Aynı şekilde yazıcıya takmak için bir USB kablosuna da ihtiyacınız var. Ancak USB OTG kablosunu Android cihazınızın desteklemesi gerekiyor.

Ardından yazıcınızı açın ve USB kablosunun bir ucunu yazıcıya, bir diğer ucunu ise USB OTG kablosuna bağlayın. USB OTG kablosunun boşta kalan ucunu da Android cihazınıza bağlayın. Bu sırada Android cihazınızda bir eklenti açılacak. Yazdırma işlemini etkin hale getirmek için “tamam” tuşuna basın. Çıktı almak istediğiniz fotoğraf ya da belgeyi seçip “paylaş” ve “yazdır” seçeneklerine tıklayarak başarılı bir şekilde çıktı alabilirsiniz. İşte bu kadar kolay!

Eğer halihazırda kullandığınız yazıcının kablosuz ya da USB OTG kablo ile çıktı alma özelliği yoksa kablosuz ve otg kablo ile çıktı alabileceğiniz yazıcı modelleri için tıklayın. İhtiyacınızı karşılayacak bir modeli seçerek, hızlı ve kaliteli baskı konforuna uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir