Piyasada, her biri bir demlemeye kendi lezzetini veren çeşitli şekillerde birçok filtre kağıdı türü vardır. Kağıttan yapılan kahve filtreleri, hızlı, kolay ve sürdürülebilir bir fincan kahve elde etmek için idealdir. Kağıt kahve filtreleri tek kullanımlıktır, ancak biyolojik olarak parçalanabilirler, yani çevre için güvenlidirler. Kağıt filtre ile yapılan kahvenin temizlenmesi de kolay ve ekonomiktir, bu nedenle pek çok kahve sever her seferinde kağıt filtreleri tercih eder. Tek kullanımlık kağıttan üretilen filtre kağıtları ile kahvenizin keyfini sürdürülebilir ve kolayca kahve makinenizden çıkarabilirsiniz.

Demleme işleminin bir parçası olarak, filtre kahve, genellikle kahvenizin görünümünü ve tadını koyulaştıran istenmeyen yağlardan korunan mükemmel aroma oranıyla gelişir. Kahve telvelerinizi filtrelemek için kağıt kullanmak, yağ bileşikleri başarıyla filtrelendiğinden kolesterol ile ilgili hastalık riskini azaltabilir. Bu yağları filtrelemek önemlidir, çünkü vücuttaki kolesterol düzenleyicilerine sorun çıkarabilir. Bu nedenle, kağıttan yapılmış orijinal kahve filtreleri, istenmeyen tadı önlemekle kalmaz, aynı zamanda kahve ile ilişkili sağlık sorunları riskini de azaltır.

İlgili İçerik: En İyi 10 Filtre Kahve Makinesi Önerisi

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Kağıt filtreyi veya dökme yöntemini ilk kez deniyor olabilirsiniz. Bir sonraki demlemenizi yapmak için manuel olarak bir filtre kağıdı kullanmak isterseniz, birkaç basit adımda lezzetli bir fincan kahve yapabilirsiniz:

 • Kağıt filtrenizi bir bardağa, kupaya veya fincana yerleştirin.
 • Hazırlamak için filtreyi kaynar suyla ıslatın.
 • Fazla sıvıyı dökün.
 • Filtreye 2 yemek kaşığı çekilmiş kahve koyun.
 • 30 saniyelik bir zamanlayıcı kurun ve 150 ml kaynar suyu zeminin üzerine dökmeye başlayın.
 • Kaynar suyu öğütülmüş kahvenin üzerine dökerken dairesel hareketler yapın.
 • Kahvenin birkaç dakika demlenmesine izin verin.

Alternatif olarak, standart bir kahve makinesi bir kağıt filtre ile gelecektir, ancak ihtiyacınız olan doğru kağıt boyutunu bulduğunuzdan emin olun.

İlgili İçerik: Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları

Kahve makineniz için doğru filtre kahve kağıdı numaralarını bulmanız gerekir. Neyse ki, filtre kahve kağıdı boyutlarını satın almayı kolaylaştıran evrensel bir numaralandırma sistemi vardır:

 • No. 1: Tek servislik dökme
 • No. 2 veya 1×2: 4-6 fincanlık demlemeler için uygundur.
 • No. 4 veya 1×4: 8-12 fincanlık demlemeler için uygundur.
 • No. 6: 10 fincanlık demlemeler için uygundur.

En yaygın filtre kahve kağıdı numaraları #2 ve #4’tür. Sepet filtreler dışında, diğer kahve makinelerinin çoğu #2 veya #4 filtre kullanır; bu iki filtre neredeyse aynı görünür, ancak aralarında önemli bir boyut farkı vardır.

#2 numaralı filtre kahve kağıdı ölçüleri 4-6 fincanlık bir demleme makinesine uyarken, 4 numaralı kahve filtreleri 8-12 fincanlık bir fincana mükemmel şekilde uyar.

#2 ve #4 filtrelerini birbirinin yerine kullanabilir misiniz?

4 numaralı filtre kağıdı boyutunu 2 numaraya uyacak şekilde ayarlamak kolaydır, makasla düzeltmeniz yeterlidir.

#4 yerine #2’yi değiştirmek biraz daha zor olabilir, ancak bu mümkündür. 2 numaralı filtre küçüktür, bu nedenle kahveyi tamamen doldurmadan suyu biraz daha yavaş dökmeye özen gösterilmelidir. Aksi takdirde, öğütülmüş kahve taşabilir.

Kahve filtreleri farklı kalınlıklarda mıdır?

Hayır, çoğu kağıt filtrenin boyutu değişir ancak aynı kalınlığa sahiptir.

Kahverengi kahve filtreleri beyazdan daha mı iyi?

Kahvenizin tadı veya kalitesi için ne kahverengi ne de beyaz filtreler daha iyi değildir. Kahverengi filtreler, ağartılmamış filtreler oldukları için daha çevre dostudur, ancak her iki seçenek de biyolojik olarak parçalanabilir.

Filtre Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygun filtre kağıdı seçilirken dikkate alınması gereken dört faktör vardır:

İlk faktör sertliktir. Filtre kağıdı filtrasyonda kullanıldığında ıslanacaktır. Bu nedenle uzun süreli filtrasyon hazırlarken suyla ıslatıldıktan sonra daha sert olan kağıtları seçmeniz gerekir.

İkinci faktör filtrasyon verimliliğidir. Gözeneklerin yoğunluğu ve boyutu, kağıdın filtreleme verimliliğini etkiler. Yüksek verimli filtre kağıdı, hızlı filtrelemeye ve yüksek çözünürlüğe sahiptir.

Üçüncü faktör kapasitedir. Filtre kağıtlarının yüzeyindeki gözenekler, filtreleme sırasında katı parçacıklar tarafından her zaman tıkanır. Filtre kağıtlarının yüzeyindeki gözenekler ne kadar fazla ve yoğun olursa, kağıtlar o kadar yüksek kapasiteye sahip olur ve daha fazla filtrenin süzülmesine izin verilir.

Dördüncü faktör uygulanabilirliktir. Belirli aşamalarla yapılan bazı filtre kağıtları vardır. Örneğin farmasötik ürünlerde kandaki azot içeriğinin belirlenmesinde yapılan deneylerin kullanımında azotsuz filtre kağıdı uygulanmalıdır.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster