Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve birçok kişinin tutkunu olduğu, mükemmel aromaya sahip bir kahve çeşididir. Özellikle söz konusu ofiste geçen yoğun bir gün ise en çok ihtiyaç duyulan şey bir fincan filtre kahvedir.

French Press İle Filtre Kahve Yapılışı

 • French Press kahve yapmak için ilk yapılması gereken, French Press’i ve fincanı sıcak suya tutmaktır. Çünkü ısı kahvenin tadına doğrudan etki eder.
 • Su kaynatıldıktan sonra bir dakika kadar ağzı açık bekletilmelidir. Bu sayede suyun ısısı kaynama derecesinden ortalama 93 derece civarına inerek ideal ısıya kavuşur. French Press kahve yapımında önemli ayrıntılardan biri budur.
 • French Press’e bir buçuk tatlı kaşığı kahve eklenir. Kahvenizin sert içimli olması için ise 2 – 2,5 kaşık kahve ekleyebilirsiniz.
 • Sıcak suyun yaklaşık yarısı kahveye dökülüp; 15 saniye kadar bekletildikten sonra tamamı yavaş yavaş ve gezdirilerek dökülür. Kahvenin köpürerek kabarmasını sağlamak için bu adım yavaşça yapılmalıdır.
 • French Press’in üstü kapatılır ve 4 dakika kadar beklenir.
 • Yeterli süre geçtikten sonra French press kahve süzgeci yukarıdan aşağı yavaşça indirilerek süzülür.
 • Filtre kahve yapılışı esnasında bu işlemler doğru şekilde uygulanırsa kahve aromasını yitirmeden demlenmiş olacaktır.

Kahve Makinesi ile Filtre Kahve Yapılışı

 • Kahve makinesi ile filtre kahve nasıl yapılır? sorusu lezzetli kahve yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Kahve makinelerinin hepsi tamamen aynı özelliklerle üretilmediği için kullanımında ufak tefek farklılıklar vardır. Ancak genel anlamda bir filtre kahve tarifi vermek mümkün. Doğru adımları takip ederseniz makinede filtre kahve yapılışı oldukça kolaydır.
 • Öncelikle su haznesi doldurulur. Bu aşamada kullanılacak suyun çeşme suyu olmaması tavsiye edilir. Ayrıca kullanılacak su kesinlikle sıcak su olmamalıdır. Normal sıcaklıkta su eklenmelidir.
 • Üstte yer alan filtre bölmesine tek kullanımlık filtre kağıdı veya birkaç kullanımlık metal/plastik filtre yerleştirilir. Uzun süreli kullanımlarda tadından ödün vermemek için tek kullanımlık kağıt filtreler daha çok tavsiye edilir.
 • Öğütücü özellikli bir kahve makinesi kullanılıyorsa kahve öğütücü hazneye koyulup tercih edilen ayarda çekilir. Filtre Kahve yapılışı sırasında çekilen bu kahvenin ayarı sertlik derecesini doğrudan etkiler.
 • Öğütücü özelliği olmayan makinelerde önceden çekilmiş kahve, filtre kağıdının üzerine eklenir. Burada eklenecek kahve oranı tamamen damak zevkine göre ayarlanmalıdır. Ayarını daha kolay yapabilmek için kahve kaşıklarından yardım alınabilir.
 • Son olarak cam taraf bölmeye yerleştirilir ve makine çalıştırılır. Makine kahveyi demleme işlemini bitirdiğinde birkaç dakika bekledikten sonra kahve servis edilir.

 

Sütlü Filtre Kahve Yapılışı

 • Peki sütlü kahve nasıl yapılır? sorusunu merak ediyorsanız; sütlü filtre kahve tarifi oldukça basittir.
 • Sütlü filtre kahve yapılışı için tek yapmanız gereken demlenmiş olan kahvenize dilediğiniz kadar süt eklemektir.
 • Sütlü kahve nasıl yapılır sorusuna bir diğer alternatif ise sütün sıcaklığı nasıl olmalıdır sorusudur. Bu noktada genellikle kahveye eklenen sütün ısısı ılık veya sıcak tercih edilmektedir.

 

Avantajlı Filtre Kahve Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Siz de filtre kahve tarifi denemek için hemen Avansas’tan Jacobs Monarch Filtre Kahve sipariş ederek mükemmel bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Avansas’ın uygun fiyatlarının yanı sıra ürün çeşitliliği ve bir iş günü içinde ücretsiz teslimat gibi avantajlarından yararlanabilirsiniz. Stok eksikliği, uzun kargo süreleri gibi sorunlar yaşamadan alışverişinizi Avansas güvencesiyle rahatça yapabilirsiniz. Kolay iade ve değişim olanakları sunan Avansas’ta alışveriş yapmanın ayrıcalıklarından faydalanın! Farklı ödeme seçenekleriyle kolayca siparişinizi verdikten sonra tek yapmanız gereken muhteşem kahve keyfinin tadını çıkarmak!

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir