Filtre kahve, birbirinden farklı kahve çeşitlerinin olduğu kahve dünyasında yeni bir ürün değildir. Hatta dünyanın bazı bölgelerinde filtre kahve, espresso’dan çok daha popülerdir ve lezzetinin yanı sıra yağ yakması, pratik olması ve enerji vermesi nedeniyle kahve severler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, öğütülmüş ve kahve makinelerinde kullanılan kavrulmuş filtre kahve çekirdeklerini ifade eder. Basitçe, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir kahve türüdür diyebiliriz. Demlenen kahve kağıt veya metal filtreden süzülür ve servise hazır hale gelir. Türk kahvesi ve çözünebilir kahvelerin aksine, filtre kahve demlendikten sonra oluşan telve içilmez. Ayrıca diğer kahve türlerine göre berrak ve akıcı bir kıvama sahiptir.

İlgili İçerik: Filtre Kahve Kağıdı Numaraları Ne İşe Yarar?

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve, sudan sonra dünyanın en çok tüketilen içeceklerden biridir. Bu yüzden çoğu insan, özellikle enerji artışına ihtiyaç duyduğunda, bir fincan kahve içer. Kahve antioksidanlarla doludur, faydalı besinler içerir ve farkında olsanız da olmasanız da, sağlık  açısından birçok faydaları vardır.

Aşağıda filtre kahvenin yararlarını bulabilirsiniz:

1. Enerji Artışı ve Odaklanma

Filtre kahve içmek, enerjinizi yönlendirmenizi sağlayarak odağınızı artırır.

2. Besin Desteği

Bir fincan filtre kahvede potasyum, magnezyum, B2, B3 ve B5 vitaminleri bulunur.

3. Hastalıklarla Mücadele

Kahve tip 2 diyabete karşı korunmanızı sağlar. Bu noktada kahvenize şeker eklemekten kaçınırsanız, en büyük faydayı elde edebilirsiniz. Tip 2 diyabet, kahvenin savaşmaya yardımcı olabileceği tek hastalık değildir. Ayrıca bazı araştırmalarda kahvenin demansa karşı korunmaya yardımcı olabileceği de öne sürülmüştür.

Kahve içenlerin karaciğer kanserine karşı koruma sağladığı ve karaciğer iltihabı veya hastalığı riskini azalttığına dair bazı bulgular da vardır.

4. Depresyonla Mücadele

Harvard tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört fincan kahve tüketen kadınların depresyona girme olasılıkları %20 daha azdır.

5. Güçlü Antioksidanlar

Saf siyah kahve antioksidanlarla doludur, yağsızdır ve kalorisi düşüktür.

Özetle filtre kahve içmek size enerji verebilir, günlük egzersizlerinizde daha fazla yağ yakmanıza, fiziksel performansınızı artırmanıza, odaklanmanızı iyileştirmenize ve hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi çekebileceğini düşündük

Filtre Kahvenin Zararları Nelerdir?

European Journal of Preventive Cardiology​  tarafından yapılan bir araştırmaya göre, filtre kahvenin daha düşük ölüm oranı ve kalple ilgili sorunlar ile ilişkili olduğu bulunurken, özellikle çok fazla içiyorsanız, filtre kahvenin de tamamen risksiz olmadığı öne sürüldü.

Harvard Health Publishing’e göre, günde 400 miligrama kadar kafein (yaklaşık 4 fincan kahve) alan çoğu yetişkin herhangi bir risk ile karşılaşmaz. Ancak bu enerji artırıcı kimyasalın çok fazlası kan basıncını yükseltebilir. Fazla kafein ayrıca sinirlilik, kalp çarpıntısı ve uykusuzluğa da neden olabilir.

Mayo Clinic‘e göre, kafeine daha duyarlı kişiler, az miktarda kafein aldıklarında bile huzursuzluk ve uyku sorunları gibi istenmeyen yan etkiler yaşayabilir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

blank

Filtre kahve yapımı için kullanılan çok farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en popülerleri filtre kahve makinesi kullanmak ve french press kullanmaktır.

Makinede Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapımı için en sık kullanılan yöntem filtre kahve makinesidir. Kullanımı oldukça kolay olan filtre kahve makineleri, birçok marka tarafından farklı özelliklerle donatılarak kullanıcıların beğenisine sunulur.

En iyi filtre kahve makinesini merak ediyorsanız ya da filtre kahve makinesi önerisi istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

İlgili İçerik: En İyi 10 Filtre Kahve Makinesi Önerisi

Peki filtre kahve makinesi nasıl kullanılır?

 • Öncelikle normal sıcaklıktaki su, makinenin haznesine eklenir.
 • Daha sonra filtre kağıdı makineye yerleştirilir.
 • Ardından kahve, filtrenin üzerine eklenir.
 • Makine çalıştırılır ve kahvenin hazır olması için beklenir.

French Press Filtre Kahve Yapımı

French press ile filtre kahve yapımı oldukça basittir. French press’le filtre kahve yapmadan önce french press sıcak sudan geçirilmelidir. Bu işlem kahvenizin hemen soğumasının önüne geçecektir. Ardından french pressin içine belirli oranda kahve eklenir. Buradaki miktar kişinin damak zevkine göre belirlenir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kahveye eklenecek suyun sıcaklığıdır. 100 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olan su, kahvenin yanmasına neden olacağı için size kötü bir kahve deneyimi yaşatabilir. Bu sebeple 100 derecenin altında bir sıcaklığa sahip olan su, kahvenin üzerine eklenir. 3-4 dakika bekledikten sonra presleme işlemi yapılır. Bu aşamadan sonra filtre kahveniz içilmeye hazırdır.

Soğuk Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Soğuk filtre kahve yapımı, sıcak filtre kahve yapımından oldukça farklıdır. Öncelikle bu kahve türünün içilmeye hazır hale gelmesi için minimum 12 saate ihtiyaç vardır.

 • İlk olarak french press içine su koyulur ve su, soğuması için buzdolabında bekletilir.
 • Su soğuduktan sonra kahve suya eklenir.
 • Burada kahvenin kalın öğütülmüş olması önemlidir, çünkü ince veya orta derece öğütülmüş kahve soğuk suda acı ve lezzetsiz bir tat oluşturur.
 • <Hazırlanan kahve 12 saatlik bir demlenme sürecine ihtiyaç duyar.
 • Bu beklemenin ardından pres işlemi gerçekleştirilir.
 • Bu aşamada kahveyi yumuşatmak isterseniz, süt kullanabilirsiniz.

Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahveyi daha kıvamlı veya biraz daha yumuşak içmek istiyorsanız, bu noktada kahvenin yapımında su yerine süt kullanmanız gerekir.

 • Sütlü filtre kahve yapımı için önce süt kaynatılır.
 • Kaynatılan süt french presse alınarak köpürtülür.
 • Ardından süt ayrı bir kaba alınır.
 • Sonra french pressin içine filtre kahve koyulur ve üzerine çok az sıcak su gezdirilir.
 • Bu işlem kahvenin daha iyi çözülüp aromasını verebilmesi için yapılır.
 • Daha sonra süt eklenir. Son olarak 4 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra presleme işlemi yapılır ve ardından fincana konularak içilir.

Filtre Kahve Köpüğü Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız filtre kahvenin köpüklü olmasını isterseniz, french press yardımıyla presleme işlemini bir süre hızlı bir şekilde yapmanız gerekir. Bu işlemi yaptığınızda kahvenizin köpüklü bir hal aldığını göreceksiniz. Aynı işlemi sütlü filtre kahve yapımında da kullanabilirsiniz.

Filtre Kahve İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Filtre kahve kalorisi nedir?

Filtre kahvenin kaç kalori olduğu içeriğine göre değişecektir. Fakat sütsüz ve şekersiz bir fincan filtre kahve 2 (kcal) kalori içerir.

2. Sütlü filtre kahve kalorisi nedir?

Bir fincan sütlü ve şekerli filtre kahve 24 (kcal) kalori içerir.

3. Filtre kahve ölçüsü ne kadar olmalıdır?

Filtre kahve yaklaşık 1:16 kahve-su oranına sahiptir.

4. Aromalı filtre kahve içeriği nasıldır?

Kimyasal bileşikler, filtre kahveye aroma yağları şeklinde eklenir ve daha sonra kavrulmuş çekirdeklerin üzerine kavurma sırasında veya sonrasında püskürtülür. Aroma yağları tek başına veya diğer aromalarla kombine halinde kullanılabilir. Bu süreçte kullanılan en yaygın aromalardan bazıları vanilya, tarçın, hindistan cevizi, karanfil ve fındık yağlarıdır.

5. Filtre kahve zayıflatır mı?

Yağ kaybı ve optimum sağlık için sade filtre  kahve veya yeşil kahve içmek idealdir. Fakat süt eklemeyi seviyorsanız, biraz süt (bitki bazlı veya normal) iyi olur. Sindirim sorunlarından ve çok fazla kafein almanın diğer yan etkilerinden kaçınmak için günde en fazla 2-3 fincan filtre kahve içmeniz önerilir.

6. Filtre kahve kafein miktarı ne kadardır?

Ortalama bir fincan demlenmiş filtre kahve 96 miligram (mg) kafein içerir.

7. Filtre kahve kaç dakika demlenir?

Filtre kahve demleme süresi kullanacağınız yönteme göre değişir. Damlama sisteminde demlenme süresi yaklaşık 5 dakikadır. Kahvenizi french press kullanarak yapıyorsanız, demleme süresi 2-4 dakika olmalıdır.

8. Filtre kahve bardağı nasıl olmalıdır?

Porselen fincanlar, kahveyi uzun süre sıcak tutabileceği için filtre kahve fincanı olarak kullanılabilir.

9. Kafeinsiz filtre kahve nedir?

Kafeinsiz filtre kahve, kafeinlerinin en az %97’si alınmış kahve çekirdeklerinden elde edilen kahvedir.

10. Kahve filtreleri tadı etkiler mi?

Kahve filtreleri kahvenin tadını etkiler, ancak herkesin anlayacağı şekilde değildir. Filtrenin kalitesi ve şekli lezzette rol oynar.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster