Yazıcıların farklı marka etiketleriyle aynı şeyi yaptığını düşünebilirsiniz, ancak ofisiniz için rastgele seçilen bir cihaz haftalar içinde bozulabilir. Bu yüzden doğru bir yazıcı seçmeniz gerekir. Fakat seçiminizi yapmadan önce farklı yazıcı türlerinin ne işe yaradığını öğrenmenizde fayda var. Bu yüzden aşağıda sizin için yazıcı türlerini detaylı olarak anlattık.

Bu Rehberde Bahsettiğimiz Ürünler [Önerilere Git]

Yazıcı Türleri Nelerdir?

Üç ana yazıcı türü aşağıdaki şekildedir:

  • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar (Inkjet Yazıcılar)
  • Lazer Yazıcılar
  • Hepsi Bir Arada Yazıcılar (All-in-One Yazıcı)

Mürekkep püskürtmeli yazıcı nedir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, mürekkebi kağıda damlatarak dijital bir görüntü oluşturur. En yaygın kullanılan yazıcı türü olan mürekkep püskürtmeli yazıcılar; bilet ve fotoğraflardan okul ve iş belgelerine kadar her şeyi yazdırabilmeniz için idealdir.

Aradığınız şey yüksek kaliteli baskılarsa, mürekkep püskürtmeli yazıcılar mükemmel bir seçimdir. Parlak fotoğraflar da dahil olmak üzere birçok kağıda yazdırabilirler, bu da onları fotoğraf basmak için ideal hale getirir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar genellikle lazer yazıcılardan daha düşük başlangıç ​​maliyetlerine sahiptir ve genellikle daha ucuz olan mürekkep püskürtmeli kartuşlarla uyumludur.

Lazer yazıcı nedir?

Lazer yazıcılar, bir statik elektrik modeli oluşturmak için bir lazer kullanır. Statik elektrik, sayfaya toner adı verilen bir tür toz mürekkebi çeker.

Lazer yazıcılar, sık kullanım için tasarlanmıştır ve önemli miktarda baskı gerektiren herhangi bir ofiste maliyetleri azaltabilir. Lazer yazıcılar, mükemmel keskin siyah metinler ürettikleri için belge yazdırmak için idealdir.

Toner kartuşları mürekkep püskürtmeli kartuşlardan daha pahalı olsa da, tonerler genellikle çok daha yüksek sayfa verimi sağlar ve çok daha az sıklıkta değiştirilmesi gerekir (ortalama 1400 sayfadan sonra). Bu nedenle teknoloji, yüksek hacimli sayfaları yazdırmak için uygun maliyetli bir yol arayan bir işletmenin baskı taleplerini karşılar.

Hepsi bir arada yazıcı nedir?

Hepsi bir arada yazıcı veya all-in-one yazıcı, tek bir aygıtta bir fotokopi makinesi, tarayıcı ve yazıcının birleşimidir. Hem lazer hem de inkjet teknolojilerinde mevcuttur. Kapladıkları alan açısından kompakt ve çok uygun maliyetlidir.

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir

Ofisiniz için bir yazıcı seçerken aşağıdaki faktörleri göz önüne almanız gerekir:

1. Kullanım Kolaylığı

Hiçbir ofiste hantal bir yazıcı istenmez. Ancak verimli ve yapılandırması kolay bir yazıcı gayet iyi iş görür. Bu yüzden kartuşları yeniden doldurmanın, ayarları değiştirmenin ve Wi-Fi ile bağlanmanızın oldukça kolay olacağı modelleri dikkatlice incelemeniz gerekir. Dokunmatik ekranla çalışan bir cihaz genellikle en güvenli seçenektir, çünkü bunlar eski tarz yazıcı arayüzlerinden daha nettir ve kullanımı daha kolaydır.

2. Baskı Kalitesi

Baskı kalitesi de yazıcı seçerken önemli bir husustur. Çünkü belgelerinizin dağınık, mürekkep lekeli veya okunamayacak kadar soluk olmasını istemezsiniz. Hedeflediğiniz tam kalite, elbette iş ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Temel olarak belgelerle uğraşıyorsanız, son teknoloji sonuçlara ihtiyacınız yoktur. Fakat farklı iş ihtiyaçlarınız için bir yazıcı arıyorsanız, lazer yazıcılarla genellikle daha kaliteli metin sonuçları ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarla daha kaliteli görüntüler alacağınızı bilmeniz önemlidir.

3. Yük Kapasitesi ve Hız

Ara sıra tek belge için bir yazıcıya ihtiyacınız varsa, bunlardan herhangi biri için çok fazla endişelenmenize gerek kalmaz. Öte yandan, yazıcınız işinizin günlük işleyişinin ayrılmaz bir parçası olacaksa, bu hususların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Üreticiler genellikle önerilen ve maksimum aylık bir baskı limiti içerir. Önerilen yük, yazıcıların genel performansını korurken, maksimum değer, yazıcının fiziksel olarak ne kadar kağıt işleyebileceğini gösterir. Küçük işletmeniz için en iyi yazıcı/tarayıcı, her ikisi için de yüksek bir sayıya sahip olacaktır.

4. İşletme Maliyetleri

Bzı yazıcılar diğerlerinden çok daha pahalıdır ve özellikle cömertçe harcarsanız mürekkep veya toner  de size pahalıya mal olabilir. Ara sıra kullanım için yalnızca bir yazıcıya ihtiyacınız varsa, fiyat etiketi olası masraflardan daha öncelikli olmalıdır.

5. Yazıcı Fiyatı

Ucuz bir yazıcı bozulursa veya mürekkebi veya toneri hemen biterse, maliyetleri artırabilir. Ancak işiniz yüksek hacimli formlar, dosyalar veya başka herhangi bir şey yazdırmaya bağlıysa, doğru seçim muhtemelen daha pahalı olacaktır. İşletme amaçlarına yönelik en iyi yazıcılar, yüksek fiyat aralıklarına rağmen uzun vadede size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Bu nedenle fiyatı gelecekteki kullanım sıklığı ışığında değerlendirmeniz gerekir.

İlgili İçerik: Yazıcı Nasıl Verimli Kullanılır?

En İyi 10 Yazıcı Önerisi

Aşağıdaki listede en iyi 10 yazıcı önerisini bulabilirsiniz:

blank

1. HP DeskJet Plus 4120 All-in-One Wi-Fi Yazıcı

HP DeskJet Plus 4120, düşük bütçeli alıcıları hedefleyen Wi-Fi özellikli renkli bir yazıcı, tarayıcı ve fotokopi makinesidir.

Yazıcıyı bir USB kablosuyla masaüstü veya dizüstü bilgisayara bağlayabilirsiniz, ancak tüm modern yazıcılarda olduğu gibi, HP DeskJet Plus 4120’ye Wi-Fi üzerinden hemen hemen her cihazdan (Android, Windows, iPhone, iPad ve Mac hepsiyel uyumlu) bağlanabilirsiniz. Kurulum tamamlandığında ve yazıcıyı Wi-Fi ağınıza bağladığınızda, Wi-Fi aracılığıyla yazıcıya yazdırma işleri göndermek oldukça kolaydır.

DeskJet Plus 4120, 4800×1200 dpi’ye kadar renkli ve 1200×1200’e kadar siyah mürekkeple yazdırır. Daha yüksek çözünürlüklerde yazdırmak daha uzun sürer ve daha fazla mürekkep kullanılır, ancak daha yüksek kaliteli ve daha keskin bir görüntü sağlar. Dakikada 8,5 sayfa siyah baskı hızı ve dakikada 5,5 sayfa renkli baskı hızı mevcuttur.

Avantajları Dezavantajları
Kullanımı kolay Ortalama metin kalitesi
Uygun maliyet Ethernet bağlantısı yok
İyi fotoğraf ve grafik kalitesi Kart okuyucu yok
%70’e varan mürekkep tasarrufu
Wi-Fi uyumlu

HP DeskJet Plus 4120 All-in-One Wi-Fi Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

2. Canon Pixma E414 Inkjet Çok Fonksiyonlu Renkli Yazıcı

Yazıcı, tarayıcı ve fotokopi özellikleri bir arada olan Canon Pixma E414 Inkjet Çok Fonksiyonlu Renkli Yazıcı, kaliteden ödün vermeden belgeleri ve fotoğrafları hızla yazdırmanızı, taramanızı ve kopyalamanızı sağlayan ideal bir yazıcıdır.

FINE Cartridge teknolojisi, belirgin siyahlar, canlı renkler ve çarpıcı düzeyde ayrıntı anlamına gelir.

4800 x 600 dpi’ye kadar baskı çözünürlüğü mevcuttur ve 60 yaprak kağıt girişi mevcuttur.

Avantajları Dezavantajları
Otomatik açma\kapama ile enerji tasarrufu Wi-Fi desteği yok
Renkli belgeleri ve fotoğraflarınızı kolayca yazdırma LCD ekran yok
Yüksek kaliteli baskı Tarama hızı yaklaşık 19 saniye
Yüksek kapasiteli yazıcı kartuşları

Canon Pixma E414 Inkjet Çok Fonksiyonlu Renkli Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

3. HP Neverstop MFP 1200N Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı

Yazıcı, tarayıcı ve fotokopi özellikleri bir arada olan HP Neverstop Laser MFP 1202N, toner kartuşu kullanmayan tek renkli bir lazer yazıcıdır. Toner fiyatı, toner kartuşlarından çok daha ucuzdur ve daha da fazla tasarruf etmenize yardımcı olur. Ne yazık ki, özellikle uzun baskılar sırasında soğuması için duraklaması gerektiğinden, Wi-Fi üzerinden baskı hızı yavaştır. Ayrıca, otomatik olarak çift taraflı yazdıramaz, bu nedenle sayfaları manuel olarak çevirmeniz gerekir.

Dakikadaki baskı hızı 20 sayfadır ve ilk sayfa (A4) çıktı hızı 8,5 saniyedir. 20.000 sayfa baskı kapasitesi mevcuttur.

Avantajları Dezavantajları
Baskı başına çok düşük maliyet Otomatik olarak çift taraflı yazdırılamaz.
Ucuz toner maliyeti Wi-Fi üzerinden yavaş baskı hızı
Yüksek sayfa verimi

HP Neverstop MFP 1200N Çok Foksiyonlu Lazer Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

4. HP LaserJet M211D 9YF82A Mono Lazer Yazıcı

Ergonomik bir tasarıma sahip olan HP LaserJet M211D, tek seferde 150 sayfa kağıdı bünyesinde barındırır, dakikada siyah beyaz olarak 29 sayfa baskı yapar ve 600 x 600 DPI siyah beyaz baskı çözünürlüğüne sahiptir.

Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10.1 ile uyumlu olarak çalışan yazıcının ilk sayfa çıkış süresi 7 saniyedir. Daha sonraki çıktıların 2 saniye gibi kısa bir süre içerisinde çıkmasına olanak tanır.

Avantajları Dezavantajları
Otomatik çift taraflı baskı Sadece siyah beyaz baskı
Yüksek çıktı hızı Wi-Fi desteği yok

HP LaserJet M211D 9YF82A Mono Lazer Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

5. Hp Ink Tank Wireless 419 Fotokopi + Tarayıcı + Wi-Fi Mürekkep Püskürtmeli Tanklı Yazıcı

HP Ink Tank Wireless 419, masanızda fazla yer kaplamayan kompakt bir yazıcıdır. Katlanabilir bir kağıt çıkış paneli ile birlikte geri çekilebilir bir kağıt giriş paneline sahiptir.

HP Ink Tank Wireless 419, yeterli bağlantı seçenekleri sunar ve çeşitli aygıtları kullanarak yazıcıya yazdırmanıza olanak tanır. Hem Windows hem de macOS işletim sistemiyle uyumlu olmakla kalmaz, aynı zamanda iOS ve Android cihazlar için mobil yazdırma hizmetleri de sunar. Bağlantı söz konusu olduğunda, kablolu bağlantıyı kullanabilir veya kablosuz özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Yazıcı olağanüstü baskı kalitesi sunar. Baskıdaki mürekkep hassastır ve asla bulaşmaz. Kağıt olduğu gibi kalır ve kenarlarda mürekkep akması olmaz.

Avantajları Dezavantajları
Kablolu ve kablosuz bağlantı seçenekleri Bir belgeyi taramak 10-20 saniye
Mobil baskı için harika iOS ve Android uygulamaları Dublex baskı yok
İyi baskı kalitesi Ethernet bağlantısı yok
Mürekkep tankı desteği Faks özelliği yok
Kompakt ve hafif Renkli tarama yok

Hp Ink Tank Wireless 419 Fotokopi + Tarayıcı + Wi-Fi Mürekkep Püskürtmeli Tanklı Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

6. Epson Ecotank L15160 A3 Çok Foksiyonlu Yazıcı

Dakikada 17 sayfa siyah, 17 sayfa renkli baskı yapabilen Epson Ecotank L15160 A3 Çok Foksiyonlu Yazıcı, dokunmatik 6.8 inç renkli bir LCD ekrana sahiptir.

Wi-Fi bağlantısı sayesinde işlerin hızla tamamlanmasına olanak tanıyan yazıcı, dakikada 25 sayfa baskı yapar ve ilk baskı süresi 5.5 saniyedir.

EcoTank L15160 sadece yazıcı değil, tarama, fotokopi ve faks özelliği de içerir.

Yazıcının baskı kalitesi sınıfına göre gerçekten çok iyidir. 4800×1200 piksel çözünürlükte baskı yapabilen yazıcı, 2400×1200 piksel çözünürlükte de tarama yapar.

Avantajları Dezavantajları
Wi-Fi uyumlu Tasarımı biraz büyük
Hepsi bir arada (yazıcı, tarayıcı, fotokopi, faks) Yüksek maliyetli
Hem siyah hem renkli baskı

Epson Ecotank L15160 A3 Çok Foksiyonlu Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

7. HP 9YF83A LaserJet SFP M211DW Wi-Fi Siyah Beyaz Lazer Yazıcı

HP sınıfının en yüksek çift taraflı baskılı yazıcılarından biri olan HP 9YF83A LaserJet SFP M211DW Wi-Fi Siyah Beyaz Lazer Yazıcı, yüksek verimlilik sağlayan siyah beyaz bir lazer yazıcıdır. Dakikada 29 sayfaya kadar baskı yapan yazıcı, yüksek kaliteli tarama yapmanıza da olanak tanır.

Avantajları Dezavantajları
Wi-Fi uyumlu Sadece siyah beyaz baskı
Çevreye karşı duyarlı Fotokopi özelliği yok
Otomatik açılma/kapanma teknolojisi ile enerjiden tasarruf Renkli tarama yok

HP 9YF83A LaserJet SFP M211DW Wi-Fi Siyah Beyaz Lazer Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

8. Canon Pixma GM2040 Mürekkep Tanklı Yazıcı

Yeniden doldurulabilir Canon Pixma GM2040 Mürekkep Tanklı Yazıcı, 18.000 sayfaya varan baskı kapasitesi sağlar ve dakikada 13 sayfa siyah, 7 sayfa renkli baskı yapmanıza olanak tanır.

Yeterli bağlantı seçenekleri sunar ve çeşitli aygıtları kullanarak yazıcıya yazdırmanıza olanak tanır.  Windows 7 veya üzeri işletim sistemiyle uyumlu olmakla kalmaz, aynı zamanda iOS ve Android cihazlar için mobil yazdırma hizmetleri de sunar. Bağlantı söz konusu olduğunda, kablolu bağlantıyı kullanabilir veya kablosuz özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Avantajları Dezavantajları
Wi-Fi uyumlu Sadece Windows işletim sistemi ile uyumlu
Doldurulabilir mürekkep tanklı yazıcı ile azalan maliyetler
Otomatik 2 taraflı baskı

Canon Pixma GM2040 Mürekkep Tanklı Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

9. Canon Pixma G5040 Mürekkep Tanklı Renkli Yazıcı

Yeniden doldurulabilir Canon Pixma G5040 Mürekkep Tanklı Renkli Yazıcı, 18.000 sayfaya varan baskı kapasitesi sağlar ve dakikada 13 sayfa siyah, 6 sayfa renkli baskı yapmanıza olanak tanır.

Yeterli bağlantı seçenekleri sunar ve çeşitli aygıtları kullanarak yazıcıya yazdırmanıza olanak tanır.  Windows 7 veya üzeri işletim sistemiyle uyumlu olmakla kalmaz, aynı zamanda iOS ve Android cihazlar için mobil yazdırma hizmetleri de sunar. Bağlantı söz konusu olduğunda, kablolu bağlantıyı kullanabilir veya kablosuz özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Avantajları Dezavantajları
Ethernet ve Wi-Fi özellikli Sadece Windows işletim sistemi ile uyumlu
Doldurulabilir mürekkep tanklı yazıcı ile azalan maliyetler
Otomatik 2 taraflı baskı

Canon Pixma G5040 Mürekkep Tanklı Renkli Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

blank

10. HP 4WF66A Smart Tank 790 Wifi Çok Fonksiyonlu Tanklı Lazer Yazıcı

Yazıcı, tarayıcı, faks ve fotokopi özellikleri bir arada olan HP 4WF66A Smart Tank 790 Wifi Çok Fonksiyonlu Tanklı Lazer Yazıcı, tanklı, çok fonksiyonlu ve hem siyah beyaz hem de renkli bir lazer yazıcıdır.

Dakikadaki renkli baskı hızı 22 sayfa, siyah/beyaz baskı 23 sayfadır.

Avantajları Dezavantajları
Çift taraflı belge yazdırma Otomatik çift yönlü özellik yok
Kablosuz ağ desteği ve uzaktan yazdırma seçeneği LCD ekran yok
Ethernet ve Wi-Fi özellikli

HP 4WF66A Smart Tank 790 Wifi Çok Fonksiyonlu Tanklı Lazer Yazıcı’yı 1 günde teslimat avantajıyla satın almak için tıklayın.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster