İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iş görüşmesi

İş Görüşmesi Öncesi Nasıl Bir Hazırlık Yapmalısınız?

Üniversitelerden yeni mezun olanlar ilk iş tecrübesini kazanmak için iş başvurusunda bulunur. Ya da var olan işini değiştirmek isteyen yüz binlerce kişi firmalara/şirketlere müracaat eder. Kariyer sitelerinden iş başvurusu yapmak mümkün. Ayrıca eski usül, telefon veya mail yoluyla iş başvurusu yapmak da mümkün.

Her başvuru, firma/şirket tarafından değerlendirilir ve adaylar mülakata çağrılır. İş mülakatında bizi diğer adaylardan ayıran özelliklerimizi mutlaka ortaya koymalıyız. Mülakatın başarılı geçmesi, bizi bir sonraki aşamaya götürecektir. İşe alınmayı garantilemenin bir yolu da, iş görüşmesi öncesinde yapacağımız birtakım hazırlıklardır.

 

Hazırlık ve Alıştırma Yapmak

Elbette, daha pek çok ön hazırlık safhasından bahsedebiliriz. Ancak, bu 5 madde ilk etapta en önemli kriterlerimiz olmalıdır. Mülakatı yapacak olan kişinin bize yöneltebileceği sorulara karşı hazırlıklı olmalıyız. Gelebilecek soruları araştırıp bir yere not etmeli ve bu notlarla pratik yapmalıyız. Gereken ofis kırtasiye malzemeleri de önceden hazırlanmalıdır. Mühim olan, her soruyu yanıtlamaktan ziyade, ikna edici ve tatmin eden yanıtlar vermektir. Başvurduğumuz pozisyon için en doğru aday olduğumuzu karşı tarafa göstermeliyiz. İyi bir çalışmanın ardından iş görüşmemizin alıştırmasını ayna karşısında kendi kendimize mutlaka yapmalıyız.

 

Şirketi Tanımak

İnternetten tüm firmalar hakkında bilgi toplayabiliriz. Başvuru yaptığımız işyeri hakkında önceden detaylı bir araştırma yaparsak, mülakatta gelebilecek soruların bazılarını kolayca yanıtlayabiliriz. Bu da işi ne kadar ciddiye aldığımızı gösterir.

 

Kendimizi Tanımak

Bu firmaya veya bu pozisyona neden başvurduk? Öncelikle kendi içimizde bu soruyu yanıtlamalıyız. Gerçekten bu işi istiyor muyuz ve bu pozisyon için uygun bir aday mıyız? Tüm bilgi birikimimizi ve kişilik özelliklerimizi öncelikle kendimiz kavramalıyız. Sonrasında, mülakata gittiğimizde kendini iyi tanıyan bir birey olarak sağlıklı bir görüşme yapabiliriz.

 

Dış Görünüşe Önem Vermek

Ne aşırı şık ne de rüküş olmalıyız. Sade ve asil bir kombinle, karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmak mümkündür. İş görüşmelerinde kılık kıyafete ve temizliğe dikkat ediliyor.

 

Dakik Olmak

İşverenler, çalışanlarının dakik olmasına önem verir. İş görüşmesine zamanında gitmek, adaylara artı puan kazandırır.

 

iş görüşmesi

 

Online İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Çağımızın vebası Covid-19 virüsü sebebiyle artık pek çok firma, uzaktan çalışma sistemine geçti. Bu da demek oluyor ki, yeni işe alımlarda mülakatlar internet üzerinden yapılıyor. Bunun dışında başka bir şehirden başvuruda bulunan adaylarla da yine online mülakat yapılıyor. Peki, online iş görüşmesi nasıl yapılır?

Evden mülakat yapmak için güçlü bir internet bağlantısı, kameralı bir bilgisayar ve/veya bir akıllı telefonun olması şart. Online mülakatların çoğu yüz yüze video mülakatı şeklinde yapılırken, bazı işyerleri mülakat sorularını anket ya da form yoluyla e-mail/whatsapp üzerinden gönderir. Mülakatın günü ve saati kararlaştırılır. Adayın belirtilen saatte online çağrıyı yanıtlaması istenir. Gerçek bir iş görüşmesinden farksız olan online iş görüşmeleri ortalama 20 dakika sürmektedir.

Online iş görüşmelerinde önceden hazırladığımız notların bulunduğu a4 kağıt ya da defter gibi malzemeleri mutlaka yanımızda bulundurmalıyız.

 

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yurt içi ve/veya yurt dışı iş başvurularından sonra, adaylar yüz yüze veya online mülakata davet edilir. Mülakata iyi hazırlanarak gitmek önemli bir avantajdır. Ancak, asıl mülata başladığında tüm bu hazırlıklar heyecanla unutulabilir. Dolayısıyla, iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler bölümünde, adaylar için etkili olabilecek birkaç adımdan bahsedeceğiz.

İş görüşmesinde nelere dikkat edilir, mülakat sırasında nasıl bir tutum izlenmelidir? Başvurduğumuz pozisyon için en doğru aday olduğumuzu karşı tarafa nasıl kanıtlarız? Bu soruları online mülakatlar ve İngilizce mülakatlar olarak iki farklı bölümde yanıtlayacağız.

 

Online İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsan Kaynakları tarafından online mülakatlar daha sık tercih edilmeye başlandı. Covid-19’un da etkisiyle birçok işyeri, adaylarla internet üzerinden mülakat yapıyor. Klasik iş görüşmeleri kadar önemli olan online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler, işe alım sürecinde adaylar açısından çok mühim detaylardır. Peki, online mülakatlarda nelere dikkat edilmelidir?

 • İnternet bağlantısının kesintisiz ve yüksek kalitede olması
 • Bağlantı kurulan cihazın ses ve görüntü olarak görüşmeye uygun olması
 • Adayın kendisini rahat hissedeceği bir yerden görüşmeye katılması
 • Dış görünüşün özenli olması
 • Arka plana ve kamera konumuna dikkat edilmesi
 • Önceden prova yapılması
 • Özgeçmişin hazır bulundurulması

 

Bu maddelere harfiyen uyum sağlayan adayların iş görüşmeleri daha başarılı geçmektedir. Son olarak mutlaka karşı tarafın görüşmeyi sonlandırdığından emin olunmalıdır. Yüz yüze yapılan bir iş görüşmesinde nelere dikkat ediyorsak, internet üzerinden yapılan mülakatlarda da aynı özeni ve dikkati göstermeliyiz.

 

İngilizce İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde üniversite mezunu ve yabancı dili iyi seviyede olan birçok kişi dahi mülakatlarda özellikle İngilizce sorulara karşı strese giriyor. İngilizce iş görüşmesi büyük şirketlerde önem verilen bir mülakat türü oldu. Bu durumda, gelebilecek temel soruları önceden araştırarak, yabancı dildeki mülakatlara hazırlıklı gitmek gerekiyor. Mütercim tercümanlık pozisyonu veya İngilizce bilmeyi gerektirecek pek çok pozisyon için görüşmeler elbette İngilizce yapılır. Bununla birlikte, iş kolu fark etmeksizin artık bazı firmalar da mülakatta adayın yabancı dil seviyesini ölçmek istiyor. Görüşmeye gitmeden önce bol bol pratik yapmak ve olası soruları araştırıp kendimizce yanıtlar hazırlamak iyi olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar ise;

 • Kendini en iyi şekilde ifade etmek
 • Heyecana kapılmamak
 • Ezbersiz konuşmaya çalışmak
 • Dürüst ve doğal olmak
 • Sektöre dair terimleri bilmek
 • Beden diline dikkat etmektir.

 

iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

 

İş Görüşmesi Kıyafeti Ya Da İş Görüşmesi Kombini Nasıl Olmalıdır?

Gerek yüz yüze mülakatlarda gerekse online mülakatlarda iş görüşmesi kıyafeti seçimi çok önemlidir. Karşımızdaki kişide uyandırdığımız ilk intiba adına, kılık kıyafetimizin temiz ve düzgün olması bize puan kazandıracaktır. Ülkemizde en sık tercih edilen mülakat kombini takım elbisedir. Ceket, gömlek, pantolon ve/veya etek kombini her zaman geçerlidir.

 

En Sık Sorulan İş Görüşmesi Soruları Nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, başvuru yaptığımız firma tarafından mülakata çağrıldığımızda yapacağımız birtakım hazırlıklar olacaktır. İnsan Kaynakları sorumlusu tarafından gelebilecek iş görüşmesi sorularını internetten ya da sektörde çalışan tanıdıklarımız aracılığıyla araştırıp öğrenebiliriz. Ancak, bu bilgiler yeterli olmayacaktır. Çünkü mülakat soruları firmadan firmaya değişecektir. Peki, en sık karşılaşılan iş görüşmesi mülakat soruları nelerdir?

 • Bize kendinizden bahseder misiniz?
 • İş tecrübelerinizden bahseder misiniz?
 • Kendinizi gelecek 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?
 • Neden bizi seçtiniz?
 • Sizi neden seçmeliyiz?
 • Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?
 • Öne çıkan uzmanlığınız, yeteneğiniz nedir?
 • En büyük başarınız/başarısızlığınız nedir?
 • Maaş beklentiniz nedir?
 • En son işinizden neden ayrıldınız?
 • Hobileriniz nelerdir?
 • Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?
 • Takım çalışmasına uygun musunuz?

 

Olumsuz İş Görüşmesi Nasıl Olur?

Başarılı geçen bir iş görüşmesi kadar başarısız geçen iş görüşmeleri de kendini belli edecektir. Olumsuz iş görüşmesi nasıl olur sorusunu birçok aday merak ediyor. Bunu, görüşmecinin mülakat esnasında ve sonrasındaki hal ve tavrından ya da adaya yapılan olumsuz geri dönüşten anlamak mümkündür. Özgeçmişin ve/veya adaydan alınan yanıtların yetersiz olması sebebiyle birçok mülakat kısa sürede tamamlanır. Özensiz bir tutumla birlikte, az sayıda soru sorulması da bu duruma işarettir. Özgeçmişte ön yazı ve kuvvetli referansların bulunmaması, adayın fazla stresli olması, iletişim becerilerinde görülen eksiklikler gibi pek çok faktöre bağlı olarak, iş görüşmelerinin olumsuz geçtiğini söyleyebiliriz.

Paylaş

You may also like...