İş Güvenliği Uyarı Levhaları Nedir? Ne Anlama Gelir?

İnsan güvenliği, özellikle ekonomik ve eğitim yönünden kendisini geliştirmiş olan ülkelerde, çalışma hayatının en önemli konusudur. İş yerlerinde bulunan belirli departmanlar ve yerel yönetimler, çalışma koşullarının ya da yolların güvenliğini sağlamak için çeşitli şekillerde insanları uyarmaya yarayan iş güvenliği levhaları kullanır. 

İnsanlar için iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları, hayati önem ifade etmektedir. Bui uyarı levhaları yön bulma, güvenlik, bilgilendirme ve dikkatli olma hakkında o bölgede bulunan insanlara bilgiler vermektedir. Bu sayede muhtemel gerçekleşebilecek olan iş kazaları ve karışıklıklar büyük oranda önlenebilir. 

Özellikle işletmeler açısından büyük bir önemi olan uyarı ve ikaz levhaları, insanların güvenliğini ciddi derecede artırabilir. Ülkemizde de önemi gittikçe artan bu levhalar; fosforlu, ışıklı ya da elektrikli bir sistem ile çalışabilecek şekilde üretilebilmektedir. Belirli standartlara göre oluşturulan bu iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları herkes tüm çalışanlar tarafından bilinmelidir. 

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları sayesinde, olası bir kaza veya beklenmeyen durumların önüne geçilir. Çalışanlar ve ziyaretçiler de bu uyarı levhaları sayesinde bulundukları yerin, çalıştıkları ortamın farkına varırlar ve o ortam hakkında daha fazla bilgiye erişebilir. iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları sayesinde hem can hem de mal kaybı belirli oranlarda güvence altına alınabilir. 

Sadece tehlikeli çalışma şartlarında kullanılmayan iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları mevcuttur. Bu levhalar acil durumlarda ya da doğal afetlerde çalışanların panik yapmadan doğru alana gitmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde uyarı levhaları, iş yerlerinde kazaların en aza inmesine yardımcı olur ve işletmeye fayda sağlar. 

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları her yaştan, eğitim düzeyinden insanın anlayabileceği şekilde basit, anlaşılır olmalıdır. Kaliteli ve doğru malzeme ile yapılmış olan uyarı levhaları, zor şartlarda dahi daha iyi şekilde dayanacağı için tercih edilmelidir. Hem gece hem de gündüz görülebilme özelliğine sahip olmalıdır. 

Güneş enerjisi ile çalışan uyarı levhaları da doğru yerlerde tercih edilebilir. Dayanıklı, rahat bir şekilde anlaşılabilir ve kaliteli uyarı levhaları bir işletme için kritik önem taşır. Tüm bu özelliklere sahip olan iş güvenliği uyarı levhaları için Avansas’ı rahatlıkla tercih edebilir, işletmeniz için ihtiyacınız olan iş güvenliği levhalarını alabilirsiniz. 

iş güvenliği uyarı levhaları

İş Güvenliği Uyarı Levhaları Çeşitleri Nelerdir?

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları çok fazla kategoride incelenebilir. Bunlar ise temelde altı ana kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategoriler: 

 • Yasaklayıcı levhalar
 • Emredici levhalar
 • Yangın levhaları
 • Genel maksatlı levhalar
 • Uyarıcı levhalar
 • Acil çıkış levha çeşitleridir. 

Yasaklayıcı uyarı levhaları, yapılmaması gereken eylemleri, emir cümleleri vasıtasıyla ifade eden işaretlerdir. Tehlikeye sebep olabilecek ya da kişinin kendisini tehlike altında bırakabilecek olan davranışları yasaklar nitelikteki levha çeşitleri bu sınıfa girer. Yapılmaması gereken davranışlar için talimatları içeren, genellikle kırmızı çerçeveli ve diyagonal çizgili levhalardır. 

Bu uyarı levhaları, işletmenin faaliyet gösterdiği alanlara göre çeşitli şekillerde bulunabilir. Girmek yasaktır levhası, sigara içmek yasaktır levhası, iş makinası giremez levhası ve dikkat park etmeyiniz levhaları bu levha çeşidine örnek olarak gösterilebilir. 

Emredici levhalar ise yasaklayıcı iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamlarının tam tersi şekilde bir işletme içerisinde yapılması zorunlu olan eylemleri, emir cümleleri ile ifade eder. İş yerlerinde kullanılması gereken sağlık ve güvenlik önlemlerinin uygulanması için gerekli olan ifadeleri üzerinde barındırır. 

Emredici uyarı levhaları da işletmenin durumuna ve çalışan kişilere özel ifadeler içerebilir. Genellikle mavi zemin üzerinde beyaz piktogram ve daire içerisinde uyarı şeklinde oluşturulan bu levhalara; galoş giy, iş gözlüğü kullan, baret giy, tozluk kullan, kulaklık kullan ve maskeni tak gibi covid uyarı levhaları örnek olarak gösterilebilir. 

Yangın levhaları, yangın durumunda söndürücü ekipman yerlerinin kolay bir şekilde bulunabilmesi için kullanılmaktadır. Genellikle bu alanda gece de görülebilmesi için fosforlu özelliğe sahip olan uyarı levhaları kullanılmaktadır. Acil durumlarda ortaya çıkan kaosun önlenebilmesi ve gerekli müdahalenin yapılabilmesi için bu levhalar önem arz eder. 

Yangın levhalarına verilebilecek olan en iyi örnekler ise yangın hortumu, köpüklü yangın söndürücü, yangında ilk kurtarılacak malzeme, acil durumda kırmızı butona basın ve yangın battaniyesi gibi uyarı levhaları olacaktır. 

Acil çıkış iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları, acil durumlarda kaos yaşanmaması için tasarlanır ve kullanılır. Yeşil zemin üzerine beyaz piktogram ile oluşturulan bu tabelalar, kaos anında ne yapılması gerektiğini ve hangi yöne gidilmesi gerektiğini insanlara göstererek rehberlik eder. 

Acil çıkış iş güvenliği tabelaları, ilk yardım ve tahliye anlamında büyük önem taşır. Bu tabelalara; göz duşu, acil çıkış, toplanma noktası, acil durum telefonu, can yeleği, asit yanıklarında kullanılacaktır gibi uyarı levhaları örnek olarak gösterilebilir. 

Uyarıcı iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları, kişileri yakındaki bir tehlikeden veya tehlike kaynağından uzak tutmak için kullanılır. Bu tehlikeli alanlarda bilinçsiz şekilde bulunmak hem işletme hem de çalışan açısından büyük tehlikeler doğurmaktadır. Genellikle sarı zemin üzerinde siyah çerçeve ile gösterilen bu levhalar çok fazla alanda karşımıza çıkmaktadır. 

Günlük hayatta sık şekilde görebileceğiniz uyarıcı levhalara dikkat bakım var, basınçlı tüp, asit tehlikesi, bahçe ilaçlıdır, asılı yük, arıza var, ağaçlar ilaçlıdır, dikkat 6 KV gibi levhalar örnek olarak gösterilebilir. 

Genel maksatlı İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları ise tüm işletmelerin dikkat etmesi gereken konuları ele alan levhalardır. Hem işverenlerin hem de çalışanların uyması gereken pek çok ifade yer alır. Bu levhalara; tehlikeli yanıcı madde, sigara içilmez, yabancı madde toplama kutusu ve tehlikeli atık levhaları örnek olarak gösterilebilir. 

iş güvenliği uyarı levhaları ne anlama gelir

Uyarı Levhaları Ne İşe Yarar?

Uyarı levhaları ve sembolleri, iş güvenliğini sağlayan iletişim araçlarıdır. Dış ortamda bulunan ya da işletme içerisindeki tehlikeleri belirleyerek önlenmesine yardımcı olur. Bu levhalar gerekli bilgileri ve gereken güvenlik talimatlarını üzerlerinde barındırırlar. Bu levhalar işletmenin güvenlik gerekliliklerini belirtirken, çalışanların güvenlik bilinci kazanmasına yardımcı olur. 

Özellikle tehlikeli alanlarda yer alan işletmeler için  iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları oldukça önemlidir. Bu alanlarda hem can hem de mal kaybının azaltılması ve önlenmesi uyarı levhalarına bağlıdır. Farklı iş alanlarında farklı iş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları daha yerinde bir kullanım sağlar. Her işletmenin farklı tehlike unsurlarını barındırması, farklı levha seçimine sebep olmaktadır. 

 

Uyarı Levhaları Standartları Nedir?

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları belirli standartlara göre sınıflandırılmaktadır. Bu uyarı levhaları standartları ebat, şekil, renk ve sembollerden oluşmaktadır. Şekillerine göre uyarı levhaları üçe ayrılır:

 1. Üçgen: Acil durum cihazları ve güvenli olmayan eylemler için kullanılır.
 2. Kareler ve dikdörtgenler: Genel bilgileri ve acil durum bilgileri göstermek için kullanılır. 
 3. Daireler: Zorunlu veya önerilen uyarıları belirtir. 

İş güvenliği uyarı levhaları ve anlamları renklerine göre ise dörde ayrılır:

 1. Kırmızı: Yangın uyarısı ve güvenli olmayan eylemleri vurgular.
 2. Sarı: Çalışanların dikkat etmesi gereken eylemleri vurgular. 
 3. Yeşil: İlk yardım ve acil çıkış eylemlerini vurgular. 
 4. Mavi: Kişisel koruyucu eylemler için kullanılır. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster