İş Ortamında Beden Dilinin Önemi

İletişim en sessiz anlarımızda dahi istemsiz olarak devam eder. Peki bunu ne sağlar? Tabii ki, herkesin bildiği ve genellikle gizleyemediği beden dili! Beden dili, vücudun belli parçalarını farklı biçimlerde kullanarak istek ve düşüncelerini ifade etme biçimidir. İletişimde sadece kelimeler önemli değildir, ağzımızdan çıkan cümlelerin hareketler ile birleştiğinde nasıl bir anlam verdiği ve karşıdaki kişide hissettirdikleri oldukça önemlidir.

Beden dilinin hayatın her alanında etkin olduğu bilinen bir gerçektir. Elbette iş yerinde varlık göstermeye çalışan günümüz profesyonelleri için de son derece önemli bir iletişim aracıdır. İş yerindeki beden dili hareketlerine ve ne anlama geldiklerine gelin birlikte bakalım…

Dik Oturmak

Omuzları düşürmek, kambur bir şekilde durmak karşıdaki kişiye yorgun ve isteksiz olunduğuna dair bir izlenim bırakabilir. Bu yüzden kambur oturmak yerine duruşunuzu düzeltmelisiniz. Kambur durmanız sizi isteksiz, yaptığı işten memnun olmayan biri olarak gösterebilir. Duruşunuz düzgün, omuzlarınız geride ve kollarınız serbest olsun. Olabildiğince dik durmaya özen gösterin.

Avuç İçlerini Belli Etmek

Avuç içini göstermek konu hakkında uzman ve fazlasıyla bilgi sahibi olduğunuzu belli eder. Bu karşıdaki kişiyi ciddi ölçüde rahatlatır. Size daha kolay güvenmesini dolayısıyla da iş yaşamında yaptığınız işleri çok daha az sorgulamasını sağlar.  Avuç içini göstermeyerek konuştuğunuz kişilerde size karşı gelişen bir güven sorunu yaşayabilirsiniz.

Saç İle Fazla Oynamak

Saçınızla dikkat çekici derecede fazla oynamak, karşıdaki insanda, gergin ve ilgisiz olduğunuz izlenimi oluşturabilir. Başka şeylerle ilgilendiğinizi, konuya odaklanmadığınızı, hayal kurduğunuzu düşünebilir. Karşıdaki insana önem verdiğinizi ve onu dinlediğinizi hissettirmek için saçınızla oynamayın. Bütün dikkatinizi ona verin.

Kolları Bağlı Tutmak

İş arkadaşlarınızla herhangi bir konu hakkında konuşurken kolları birleştirerek dinlemek, oldukça yanlış bir harekettir. Bu, karşıdaki kişiye “Fikrine katılmıyorum, dediklerin ilgimi çekmiyor, kendimi iletişime kapatıyorum” demektir. Elbette sadece canınız öyle istiyor diye de kollarınızı birleştirmiş olabilirsiniz. Bu yüzden en azından toplantılarda ya da yeni tanıştığınız kişilerle konuşurken yapmamaya özen gösterin.

Göz Teması Kurmak

Göz teması kurmak, sizin güvenilir biri olduğunuz algısını yaratır. Ancak göz temasının da aşırıya kaçılmadan yapılması gerekir. Öbür türlü karşıdaki kişiyi rahatsız edebilir. Bu yüzden normal bir şekilde göz teması kurmayı unutmayın. Gözler ne kısık ne de çok açık olmamalıdır. Bu dürüst, özgüveni yüksek, başarılı, kendinden ve ne yapacağından emin, güvenilir bir insan olduğunuzu gösterir.

Düzgün Bir Tokalaşma

Tokalaşma doğru bir ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. Çünkü biriyle tanışırken ilk yaptığımız şey onunla tokalaşmaktır. Araştırmalar el sıkışmanın vücut dilinde en önemli adımlardan biri olduğunu gösterir. Karşıdaki kişinin elini acıtmadan, kısa süreli, kendinden emin ve özgüvenli bir şekilde sıkabilirsiniz.

Sürekli Olarak Saate Bakmak

Biriyle iletişim halindeyken sürekli olarak saate bakmak karşıdaki kişiye saygı duymadığınız, onu yeterince umursamadığınız anlamına gelir. Bu karşıdaki kişiye “çabuk konuş, fazla vaktim yok” demektir. Bu örnek kesinlikle yapılmamalıdır. Eğer karşınızdaki kişi bunu fark ederse, bu tutumunuzdan oldukça rahatsız olacaktır.

Abartılı Mimikler

Abartılı mimikler karşıdaki insana güven sorunu yaşatabilir. Abartılı mimikler yerine küçük, duyguyu yansıtmaya yeterli ve kontrollü olanlar tercih edilmelidir. Örneğin mutlu olduğunuzu belirtirken dişlerinizi fazla göstermemeli, bu konuda olduğu gibi her şeyi kontrollü ve yeterli şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir