Kâğıt Nasıl Üretilir?

Günlük hayatta en çok kullanılan materyallerden biri olan kâğıt, yazı yazmak, çizim yapmak, fotokopi çekmek, ambalaj yapmak ve daha birçok işlemin olmazsa olmazıdır. Peki, ihtiyaçlarımıza yönelik kullandığımız kağıt nasıl üretilir veya kâğıt nasıl yapılır?

Kâğıt üretimi ağaçlarla doğrudan bağlantılıdır. Ağaçların tomrukları kesilerek, kabukları soyulur. Soyma işlemi gerçekleştikten sonra, elde edilen kütükler küçük parçalara bölünür. Doygunluk ve hamur elde edebilmek için ufalanan ağaç parçaları içine su ilave edilerek kâğıt yapımı için ilk adım atılır. Sonraki adımda, karıştırıcıda hamur haline getirilip içerisine selüloz tabakaları konulur. Ardından, selüloz suda eritilip, kâğıt hamuru işlenirken içine mürekkep eklenir. Kâğıt hamuru 15 dakika kadar karıştırıldıktan sonra, borularla beraber kâğıt makinesine gönderilerek işlenmeye hazır hale gelir. Basınç ve vakum yardımıyla kâğıttaki basıncın yarıya düşmesi sağlanarak sıcak silindirlerden geçirilen hamur kâğıt şeklini alır. Böylelikle de kâğıt yapımı tamamlanır. Kâğıdın oluşumundaki tüm aşamalar bilgisayar kontrollü makinelerde gerçekleşir.

Selüloz Nedir?

“Kâğıt nasıl üretilir ya da Kâğıt nasıl yapılır” diye bir araştırma yaptığınızda karşınıza ilk çıkacak şey selülozdur. Kağıt yapımı sırasında önemli rol oynayan selüloz, kâğıdın hammaddesini oluşturur ve ağacın işlenmesi sonucu ortaya çıkar. Bitkilerde hücre yapısının büyük bölümünü oluşturan selüloz, kâğıt, yapay ipek ve patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan bir karbonhidrat türüdür. Buna ek olarak, kara bitkilerindeki hücre çeperlerinin esas maddesi olarak bilinir. Pamuk ipliklerinin yüzde 90’ından fazlası, odunun kabaca yüzde 50’si, samanın yüzde 30’u selülozdan oluşur.

Kâğıt Ürünleri Nelerdir?

Günlük hayatta ve ofis yaşantısında mutlaka çeşitli kâğıt ürünleri kullanılır. Farklı kategorilerde kullanıcının hizmetine sunulan kâğıt ürünleri:

  • Yazıcı ve fotokopi kâğıtları; çoğunlukla çalışan ya da öğrenci kesim için üretilen kâğıt ürünleri arasında yer alır. Genellikle A4, A3, A2 olarak adlandırılan kâğıtlar ile yapılan çalışmaların yazıcıdan çıktısı alınır, fotokopi makinesinden de kopyasının edinilmesi sağlanır.
  • Defter, ajanda, bloknot ve fihristler; günlük hayatta da iş yaşamında da en sık kullanılan kâğıt ürünleridir. İş ve okul yaşamında takvim oluşturmak, önemli notları tutmak ve telefon numaralarını yazmak gibi ihtiyaçlar için tercih edilir.
  • Karbon kâğıtları; özellikle okul ve iş yaşamında kurtarıcı görevi görür. Tekrar edilen yazma işlemlerini daha pratik hale getiren karbon kâğıtları, fatura, irsaliye gibi çift taraflı kullanım gerektiren çalışmalarda yaygın olarak kullanılır. En bilinen renkleri siyah ve laciverttir. Yazılan yazıları tek seferde temiz bir şekilde kopyalamak için kullanılan özel bir kâğıt türüdür.
  • Küp not ve yapışkanlı not kâğıtları; daha çok günlük ofis ihtiyaçlarına yönelik kâğıt ürünleri arasında gelir. Verilen numaraları yazma ya da yapacağınız işleri unutmamak adına kısaca not almak için kullanılır.

 

Avantajlı Kâğıt Ürünleri Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Avansas, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun kâğıt çeşitleri için size yardımcı olur. Avansas’da not defterleri, yapışkanlı not kâğıtları, karbon kâğıtları, zarflar, form kâğıtları ve fihristler gibi ofis hayatınızı kolaylaştıran birçok çeşit bulabilirsiniz. Ayrıca, Avansas’ın yanında, Bayındır, Le Color, Tanex, Moleskine, Alex Scholler gibi çeşitli kaliteli markaların ürünleri sayesinde istediğiniz ofis araç gereçlerini temin edebilirsiniz. Fotokopi ihtiyaçlarınız içinse, Navigatör fotokopi kâğıdı Avansas’ın en çok tercih edilen ürünleri arasındadır.

Avansas kategorilerinde, günlük ve ofis yaşantınızda size gerekli olabilecek çok sayıda ürüne erişebilirsiniz. Sağladığı uygun fiyatlı seçenekleriyle, not kâğıdı, defter ve bunun gibi pek çok kâğıt ürünlerini online alışverişin ayrıcalıklarından yararlanarak kolayca sipariş edebilirsiniz. Ürünleriniz, uygun ödeme koşulları, ücretsiz ve hızlı kargo, kolay iade avantajlarıyla 1 iş günü içerisinde adresinize teslim edilir. Hemen satın almak için sepetinize ekleyebilir, Avansas.com’un ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

 

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir