Ofisteki Yardımcınız: Hesap makinesi

Pazarlık halindeki bir esnaf veya sayılara boğulmuş bir ofis çalışanının en büyük kurtarıcısıdır hesap makinesi. Bazen basit bir dört işlem bazen de karmaşık işlemlerde kullanılır. Büyük şirketlerden ufak dükkanlara kadar iş dünyasının her kademesinde ofis masalarının vazgeçilmezi olarak yerini alır.

cep-tipi-hesap-makinesi

Bilgisayar ve akıllı telefonların benzer işleri yapar hale gelmesine karşın geleneksel hesap makineleri hala yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Casio ve Canon hesap makineleri pazarda öncü markalar olarak dikkat çekmektedir.

Hesap Makinelerinin Tarihçesi

Tarihi, atası olarak kabul edilen abaküse dayanan hesap makinesi ilk kez 1623 yılında Wilhelm Schickard tarafından icat edilmiştir. Dört işlemi bir arada yapabilen bu hesap makinesinden sonra 1642 yılında Pascal tarafından bir hesap makinesi daha geliştirilmiştir.

hesap-makinesi-abakus

İlk mekanik hesap makinesi olarak kabul edilen bu makine 8 basamağa kadar olan sayıları toplayıp çıkarabiliyordu. Gottfried Wilhelm Leibniz ise bu makineyi geliştirerek çarpma, bölme ve karekök alma işlemini yapabilen modern hesap makinesini ortaya çıkardı.

eski-hesap-makinesi

Elektronik makinelerin ortaya çıkmasıyla hesap makineleri günümüzdeki halini aldı. Bu hesap makineleri, ara sonuçları toplayan, eski sonuçların saklanıp gerektiğinde kullanılabilmesini sağlayan, trigonometrik, istatistiksel ve ileri matematik işlevleri içeren ve daha çok bilgisayarlara benzeyen çok karmaşık elektronik cihazlar haline gelmiştir.

bilimsel-hesap-makinesi

Hesap Makinesi Çeşitleri

Günlük basit hesaplar için klasik pratik (cep tipi) hesap makinesi kullanabileceğiniz gibi, daha karmaşık matematiksel, bilimsel ve mali hesaplamalarda kullanmak için özel olarak geliştirilmiş bilimsel hesap makinesi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, özellikle muhasebe alanında kullanılan ve kağıda baskı yapabilme özelliği ile denetimi kolaylaştıran şeritli hesap makineleri de vardır. Farklı renk ve şekillerde tasarlanmış hesap makineleri ile masanıza hoş bir hava katmanız da mümkün.

seritli-hesap-makinesi

Günümüz bilgisayarlarının temeli olarak kabul edilen hesap makineleri, teknoloji tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Piyasaya çıktığı ilk zamanlarda oldukça pahalı ve ulaşılması zor olan hesap makineleri teknolojinin gelişmesi ve piyasada rekabetin artması sonucu günümüzde herkesin ulaşabileceği bir ürün haline geldi.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. İsyankar Elaman dedi ki:

    O kadar profesyonel bir şirkette çalışıyorum ki “Ofiste hesap makinesine ihtiyacımız var” dediğimde patronum “cep telefonunuz yok mu kızım? Her telefonda hesap makinesi var. İdare edin” dedi. O kadar profesyoneliz siz düşünün. Sonra iş yerinde çalışanlar niye sürekli elinde telefonla oynuyor, niye işler aksıyor… Sen kaşındın patron 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir