Ofiste Ergonomi ve Sağlık

 

ergonomi

İskelet sistemi rahatsızlıkları ofislerde sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur. İş ortamında ergonomi açısından öncelikli olarak oturarak çalışanların oturma şekli ve kullandıkları sandalyeler önem kazanmaktadır. Bununla beraber mouse kullanırken yaptığımız gibi sürekli aynı hareketleri tekrar ettiğimiz işler neticesinde, bir takım meslek hastalıkları ile karşılaşma riskimiz de bulunmaktadır. Çalıştığımız ortamdaki araç ve gereçlerin gövde yapımıza uygun düşecek biçimde düzenlenmesi, elverişli ses, ışık ve havalandırma koşullarının sağlanmasıyla bu sorunu büyük ölçüde önleyebiliriz.

2-ofis

Ortopedik ofis ürünleri

Bel, boyun ve sırt ağrısı ofislerde sürekli oturma nedeniyle karşılaşılan en büyük sorundur. Ortopedik ofis ürünleri kullanılması bu tip rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Oturduğumuz sandalyenin rahatlığı, çalışma masasının yüksekliği, çalıştığımız ekranın ve klavyenin konumu, mouse hareketlerini yaptığımız alanın yeterli genişlikte oluşu ve uygun ölçülerde mouse kullanımı ergonomi açısından önemlidir.

 

2-boyun-agrisi

 

Ergonomik çalışma sandalyesi

Kullanılan koltuk ve sandalyeler çalışanın rahat bir pozisyonda oturabileceği ve kolaylıkla hareket edebileceği şekilde olmalıdır. Oturma yerinin yüksekliği ayarlanabilmelidir. Sırt dayama yeri öne-arkaya ve yukarı-aşağı ayarlanabilmeli, sırt desteği bele uygun ve esnek olmalıdır. İstendiğinde çalışana uygun bir ayak desteği sağlanmalıdır.

3-sandalye

Masanız sizin yaşam alanınız

Çalışma masası veya çalışma yüzeyi ekran, klavye, dokümanlar ve diğer ilgili malzemelerin rahat bir şekilde düzenlenebilmesine olanak sağlayacak şekilde olmalıdır. Çalışma masası yeterli büyüklükte ve ışığı yansıtmayacak nitelikte olmalıdır. Çalışanı rahatsız edici göz ve baş hareketleri ihtiyacını en aza indirecek şekilde yerleştirilmiş ve ayarlanabilir özellikte doküman tutucu kullanılmalıdır. Çalışanın rahat bir pozisyonda olması için yeterli alan bulunmalıdır.

4-masa

Bilgisayar ekranının konumu

Ekran, kullanıcısının ihtiyacına göre kolaylıkla her yöne döndürülerek ayarlanabilir olmalıdır. Ekranın ayrı bir konsol veya ayarlanabilir bir masa üzerinde kullanılması mümkün olmalıdır. Kullanıcıyı rahatsız edebilecek yansıma ve parlamalar önlenmelidir. Bilgisayar monitörü gözlerden en az 50 cm uzakta bulunmalıdır. Genel olarak monitörü mümkün oldukça uzağa yerleştirmek ve yazı karakteri boyutunu arttırmak tavsiye edilmektedir. Ekran görüş alanı gözün yatay görme hizasından 15°-50° açıları arasında bulunmalıdır.

5-masabasi

 

El ve bilek sağlığı

Klavye ve mouse, çalışanın el ve kollarının yorulmaması ve rahatça çalışabilmesi için ekrandan ayrı ve hareketli olmalıdır. Klavyenin ön tarafına, çalışanın bileklerini dayayabileceği özel destek koyulmalıdır. El ve bileklerde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek adına da bilek destekli mouse pad kullanılmalıdır. Çalışanın elleri ve kolları için klavyenin önünde yeterli boşluk bulunmalıdır.

6-el-bilek

İş hayatına bağlı olarak aktif olmayan yaşam şekli, ergonomik olmayan çalışma koşulları ve stresin yol açtığı aşırı yüklenme çalışanların sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda bel ve boyun fıtığı gibi iskelet sistemi sakatlıklarıyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bel fıtığı egzersizleri yaparak bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. Alınabilecek bir takım önlemler ile sağlık açısından daha elverişli bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

Paylaş

You may also like...