1- Ekip Çalışması

Bir Çin atasözü der ki; “başarılı birinin arkasında daima başarılı insanlar vardır.” Bu kadar kalabalık bir ülkede buna benzer sözlerin söylenmesi çok normal. Ancak biz bu sözün ekip çalışmasına dair verdiği mesaja odaklanalım. Eğer ortada bir başarı varsa bunda tek kişinin payı olma ihtimali çok düşüktür. Her zaman uyumlu bir ekibin yaptığı işler daha başarılı olacaktır. Bu yüzdendir ki çalışan verimini artırmanın en temel yolu, birbirini destekleyecek, güçlü bir ekip kurmakta yatar. Ekip ruhu ne kadar güçlüyse, çalışan verimi de o kadar güçlü olacaktır.

ekip-calismasi

2-İşletme İçi İlişkiler

İşletme içerisindeki “ekip” denilen sihirli bir kelime vardır. “Ekibimize hoş geldiniz” ya da “ekibe uyum sağlayamadınız” ifadeleri bunun en sık kullanılan örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. İşletmeler her zaman kendilerini bir ekip olarak görürler ve verimli çalışmanın anahtarı, bu ekipler arasındaki uyumda gizlidir. İşletme içerisinde uyumu ve sıcak ilişkileri yakalamak, çalışan verimini arttırmanın kilit noktasıdır. Bu sihri yakalayamayan işletmelerde çalışan verimini istenilen seviyelere çıkarmak pek de mümkün değildir.

isyeri-ofis-arkadasligi

3- Çalışma Koşulları

Çalışan verimini etkileyen en önemli noktalardan biri ise çalışma şartlarıdır. Çalışanın kullandığı tüm aletler ve çalışma ortamı çalışanlardan alınan verimi etkileyecektir. İşletmelerin çalışanlara sağladıkları olanaklar ne kadar iyi ise verim de o kadar yüksek olacaktır. Bir işletme, çalışanlarına ne kadar eğlenceli ve rahat bir çalışma ortamı sunabilirse, onlardan alacağı verimi de o kadar arttırabilir. Bu ortamlar çalışanların işi aksatmasını değil, dikkatini toplamasını ve motivasyonunu arttırmasını sağlayacak ve doğrudan çalışan verimi üzerinde etkili olacaktır.

calisma-kosullari-ortami

4- Çalışma Saatleri

Çalışma saatlerini gerektiği gibi ayarlayan işletmeler hem çalışanlarının hem de ortaya konan işler verimini artırmakta daha başarılıdırlar. Uzun çalışma saatleri yerine işin gerektirdiği ve çalışanın çalışabileceği kadar belirlenen bu saatler, verimin artırılmasında kritik bir önem taşımaktadır. Bu yüzden iyi belirlenmiş çalışma saatleri performansı gözle görülür bir şekilde artıracaktır.

mesai-kalmak-calisma-kosullari

5-Teknoloji

Çalışanlara teknoloji olarak eskimiş ürünler kullandırıp yüksek verim almaya mı çalışıyorsunuz? Bu yol ne yazık ki sizi hiçbir yere götürmez. Çalışana yeterli donanımı sağlamadan verimini artıramazsınız. Çalışan ne kadar motive olursa olsun, kullandığı donanımdan yeterli faydayı sağlayamadığı sürece verimi artmayacaktır. Bu yüzden işletmedeki elemanlardan önce, donanımları değiştirmek verim açısından daha pratik olacaktır.

eski-teknoloji-urunleri-daktilo

6- Çalışma Şartları

Çalışanların verimini artırmanın en etkili yollarından biri de performansa dayalı ödüllendirme sistemidir. Çalışanın başarısı ne kadar ödüllendirilirse, çalışandan alınan verim de aynı oranda artacaktır.  Performansa dayalı oluşturulan bu sistemler, işletme içi rekabeti artıracağı gibi artan bu rekabetle birlikte çalışanların verimi de buna bağlı olarak pozitif bir ivme kazanacaktır.

havuc-calisma-sartlari-prim-verme

Ofiste Verimliliği Artıran Araçlar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster