Flash Bellek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Veri taşımayı cebimize hatta anahtarlığımıza kadar indirebilmemizi sağlayan flash bellekler, içinde yaşadığımız teknolojik dünyanın vazgeçilmezleri arasında. 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB ve 64 GB gibi depolama kapasitesine sahip olan usb bellekler teknolojinin ilerlemesi ile kapasitelerini artırmaya devam ediyorlar. USB bellek almaya karar verdiniz ama nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili tam bir bilginiz yok ise bu yazımızda size yardımcı olmaya çalışacağız.

1- Kapasite Önemlidir

Yoğun olarak taşıdığınız, taşımanız gereken dosya boyutlarının altından kalkabilecek kapasitede bir belleğiniz olmalı. Belleğinizin kapasitesi küçükse, dosyaları parça parça taşımak zorunda kalabilirsiniz. Bu da çoğu zaman, yanınızda fazladan bir flash bellek taşımanızı gerektirecektir. Hem dosyalarınızı karıştırmamak, hem de zaman kaybı yaşamamak adına, yüksek kapasiteye sahip flash bellekleri tercih etmek her zaman yararınıza olacaktır. Örneğin çok önemli bir toplantıya giderken yanınıza yanlış usb belleği almanız sizi gerçekten zor bir duruma sokabilir.

usb-flash-bellek

2- Kolay Taşınabilirlik

Flash belleğiniz ne her gün kaybolacak kadar küçük ne de taşımanızı zorlaştıracak kadar büyük olmalıdır. Özellikle anahtarlığınıza takabileceğiniz flash bellekleri tercih etmek daha avantajlı olacaktır. Bu sayede, sık kaybolabilen bu teknoloji ürünlerini, kaybetme ihtimalinizi azaltmış olursunuz ve lazım olduğu her anda yanınızda bulunmuş olurlar. Ayrıca anahtarlık olarak kullanmak için de çok ideal ürünlerdir. Özellikle sevdiğiniz tüm çizgi karakterlerin flash bellek halini bulabileceğinizi düşününce.

kolay-tasinir-flash-bellek

3- İşletim Sistemiyle Uyumluluk

Kullanıcıların çoğunluğu Windows kullandığı için genelde flash bellekler Windows İşletim Sistemi’nde çalışmaya özel olarak programlanmaktadır. Dolayısıyla kullanacağınız ve aktarma yapacağınız bilgisayarların işletim sistemiyle, flash belleğinizin uyumlu olmasına dikkat edin, aksi halde taşıdığınız dosyalarda kısmi bozukluklar ortaya çıkacaktır.

isletim sistemi

4- Hız

Her ne kadar bu özellik, taşımalarını 50 MB’ye kadar yapanlarınız için pek önemli sayılmasa da daha büyük boyutlu dosyalar taşırken taşıma hızı da fazlasıyla önemlidir. Burada flash belleğinizin SLC mi yoksa MLC mi olduğuna bakmanızı tavsiye ediyoruz. SLC’ler (single-level cell) MLC’lere (multi-level cell) göre daha hızlıdır. Piyasada bulunan ucuz modellerin çoğu ise MLC’dir.

usb-bellek-3.0

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Zehra Duyarlar dedi ki:

    Flash bellek konusunda seçim yaparken minimum kapasiteleri almayı doğru bulmuyorum. Başıma geldiği için aktarayım; hiç beklemediğiniz bir anda bir sunum dosyasının yanında video eklemeniz gerekebiliyor. Videoda birazcık yüksek kalitede olunca bellek yetersiz kalabiliyor. Her ihtimali düşünmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir