Kişisel veya profesyonel herhangi bir hedefe ulaşmanın en iyi yolu, ilerlemenizi takip etmektir. Örneğin, önümüzdeki sene bir maratona katılmak için bir karar alırsanız, antrenmana maratondan bir gün önce başlamazsınız. Aynı durum pazarlama hedefleriniz için de geçerlidir.

Hedeflerinizi doğru şekilde bölmek, ekibinizi döngü içinde tutmak ve ilerlemenizi göstermek için düzenli şekilde pazarlama raporları oluşturmanız gerekir. Pazarlama raporları, paydaşlarınıza sadece neler başardığınızı göstermekle kalmaz, aynı zamanda hem tehditleri hem de fırsatları önceden tespit etmenizi sağlayarak pazarlama stratejinizde ayarlamalar yapmanıza da yardımcı olabilir.

Pazarlama Raporu Nedir?

Pazarlama raporu, pazarlama operasyonunuzun mevcut durumunu, pazarlamanızın farklı kanallarda nasıl performans gösterdiğini, ilerlemenizi (hedeflerinizle ilişkili olarak) ve verilerinizden elde edilen diğer ilgili içgörüleri gösteren bir rapordur. Her pazarlama raporunun amacı, çabalarınızın reel sonuçlara nasıl dönüştüğünü görmek ve nerelerde gelişebileceğinizi belirlemektir. 

Bu noktada büyüklüğü fark etmeksizin her işletme, aşağıdakilere değer katmak için pazarlama raporları oluşturur:

 • Genel pazarlama stratejisi
 • Pazarlama hedefleri
 • Anahtar performans göstergeleri (KPI’lar)
 • Araştırma, promosyonlar, içerik, reklamlar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası gibi pazarlama faaliyetleri
 • Beklenen sonuçlar ve fiili sonuçlar

Fakat yukarıda saydığımız tüm pazarlama raporları eşit şekilde oluşturulmaz. Pazarlama raporlarınızın kapsamı, takip etmek istediğiniz verilere ve pazarlama kanallarının sayısına göre değişiklik gösterebilir. Yaygın pazarlama raporu türleri aşağıdakileri içerir:

 • Genel pazarlama raporları
 • Sosyal medya pazarlama raporları
 • SEO pazarlama raporları
 • PPC pazarlama raporları
 • E-posta pazarlama raporları

Etkin bir şekilde kullanıldığında, pazarlama raporları işletmenizi tüm pazarlama faaliyetleri ve ölçümlerinde zirveye taşır. Bir bakışta, hangi pazarlama kampanyalarının ve kanallarının en iyi sonuçları verdiğini görebilirsiniz.

Pazarlama Raporu Türleri

Aşağıdaki listede bazı farklı pazarlama raporu türlerini bulabilirsiniz:

1. Genel pazarlama raporu

Genel pazarlama raporu, pazarlama uzmanlarının çoğunun sektörde oluşturduğu genel bir rapordur. Genellikle içerik pazarlama, e-ticaret analizi veya olası satış başına fiyatı içerir. Bu rapor, tüm pazarlama faaliyetlerini detaylandırır ve tüm paydaşların yorumlayabileceği genel bilgileri içerir.

2. SEO pazarlama raporu

SEO pazarlama raporu, şirketlerin SEO pazarlama stratejilerinin başarısını izlemek için kullanabilecekleri etkili bir araç olabilir. Rapor, bir işletmenin web sitesindeki organik trafiği, ziyaretçiden müşteriye dönüşüm oranını, hangi anahtar kelimelerin web sitesine ziyaretçi çektiğini veya backlink’lerin performansı gibi metrikleri vurgulamasına yardımcı olabilir. Ayrıca ücretli arama sonuçları hakkında da bilgiler içerebilir.

3. Tıklama Başına Fiyat (PPC) pazarlama raporu

Bu rapor daha çok maliyetlere, dönüşümlere, tıklamalara, gelirlere ve performansa odaklanır. Çoğu işletme, kampanyalarının maksimum performans sağlaması için sürekli olarak PPC raporlarını izler.

4. Sosyal medya pazarlama raporu

Sosyal medya pazarlama raporu, insanlarla etkileşime geçme ve ürün/hizmetleriniz etrafında bir topluluk oluşturma çabalarınızın ne kadar işe yaradığını vurgulamaya yardımcı olur. Bu yüzden trendleri not etmek, marka algısını ölçmek, ürünlerinizi pazarlamak için gönderileri kullanmak veya müşteri desteğini iyileştirmek için sosyal medya pazarlamasını izleyebilirsiniz. Müşterileri için sosyal kanallara güvenen işletmeler bu raporu saatlik olarak izleyebilir.

5. E-ticaret pazarlama raporu

E-ticaret ürünlerinde uzmanlaşan işletmeler, bu raporları çevrimiçi satışlardan elde edilen mali verileri görüntülemek için kullanabilir. Raporlar, satılan ürün sayısı ve çevrimiçi satışlardan elde edilen kar hakkında bilgiler içerir. E-ticaret raporları, pazarlamacıların dijital reklamlar yoluyla elde ettiği performansın analiz edilmesine veya promosyon kampanyalarını belirlemek için müşteri satın alımlarını karşılaştırmasına yardımcı olabilir. Web sitesi trafik raporları, ücretli ve organik arama sonuçlarını, benzersiz ziyaretçi sayısını, sayfalarda ortalama kalış süresini ve hemen çıkma oranını içerebilir. Bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını izlemek, kaynaklarınızı ve reklam bütçenizi nereye yönlendireceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

6. E-posta pazarlama raporu

E-posta pazarlama raporu, farklı müşterilerin işletmenin pazarlama ekibinden gelen e-postalarla nasıl etkileşime girebileceğini analiz eder. Açılma oranları, tıklamalar ve dönüşümler gibi metrikleri içerebilir. E-posta pazarlama raporları, farklı promosyon e-postalarının performansına ilişkin verileri de içerebilir.

7. Mali pazarlama raporu

Mali pazarlama raporu, pazarlama departmanına tahsis edilen bütçenin nereye harcandığını ve hangi alanlara ek veya daha az bütçe gerektirdiğini gösterebilir. Raporlar, kampanyaların nasıl kâr getirdiğini ve tahmini giderleri de gösterebilir. Bir mali pazarlama raporu, bütçeleri farklı alanlara nasıl tahsis edecekleri konusunda onlara rehberlik edebileceği için yöneticiler için de yararlı olabilir.

8. Dönüşüm başına maliyet raporu

Bu rapor, bir şirkete reklam yoluyla müşteri kazanmanın veya müşteriyi dönüştürmenin maliyetini gösterebilir. Potansiyel müşteri başına maliyet, toplam harcama, dönüşüm oranları ve toplam olası satışlar gibi analiz edildiğinde dönüşüm başına toplam giderin belirlenmesine yardımcı olabilecek metrikleri içerir. Pazarlama uzmanları, daha iyi içgörüler elde etmek için çoğunlukla bu raporu diğer raporlarla birlikte kullanır.

Pazarlama Raporu Hazırlamanın Avantajları Nelerdir?

Ayrıntılı bir pazarlama raporu oluşturmanın başlıca avantajları aşağıdaki şekildedir:

1. Müşteri Satın Alma Yolculuğunu Görselleştirme

Müşteri yolculuğunu anlamanın bir pazarlama raporu kullanmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bu noktada pazarlama raporunuz sayesinde aşağıdakileri hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz:

 • Kritik temas noktaları
 • En çok etki yaratan içerikler
 • Potansiyel müşterileriniz yolculuklarında neredeler
 • Harcamaya istekli olan ve bir satın alma işlemi yapmayı planlayan potansiyel müşteriler
 • Satış sürecini hızlandırmak için atmanız gereken adımlar ve çok daha fazlası
 • Daha iyi dönüşüm sağlamak için satış ve pazarlama huninizi nasıl optimize edeceğiniz

2. Pazarlama Çabalarını Ölçün ve Analiz Edin

Pazarlamaya önemli miktarda zaman ve bütçe ayırdıktan sonra, çabalarınızın değerli olup olmadığını bilmeniz gerekir. Pazarlama raporları tam olarak burada devreye girer.

İster müşteri adayları oluşturmak ister potansiyel müşterileri sadık müşterilere dönüştürmek isterseniz de gelirinizi artırmak istiyor olun, pazarlama raporları size kampanyalarınızın istenen sonuçlara ulaşıp ulaşmadığını gösterir. Hangi stratejilerin yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanıza ve pazarlama bütçenizden daha fazla verim almanıza yardımcı olacağını hızla anlamanızı sağlar.

3. Bilinçli İş Kararları Almanıza Olanak Tanır

Günümüzün aşırı rekabetçi iş ortamında, önemli pazarlama kararları alırken tahminlere ve içgüdüsel duygulara güvenemezsiniz. Yerinde kararlar almak istiyorsanız, zengin ve kaliteli verilere ihtiyacınız vardır.

Alakalı ve eyleme geçirilebilir veriler, pazarlama kampanyalarınızın nasıl ilerlediğini ve kârlılığınızı nasıl etkilediğini gösterir. Ayrıntılı bir pazarlama raporu, size tüm ayrıntıları ve pazarlama verilerini tek bir yerde sunar.

4. Satış ve Pazarlama Ekipleri Arasında Uyum Sağlar

Satış ve pazarlama ekipleri arasındaki uyumsuzluklar çoğu işletmede sorunlara neden olur. İş büyümesini engeller ve şirketlere yılda 1 trilyon dolardan fazlaya mal olur.

Bunun gerçekleşmemesi için verilerin departmanlar arasında akması gerekir. Bu da pazarlama raporları sayesinde mümkündür. Pazarlama raporları satış ve pazarlama ekiplerinin ihtiyaç duyduğu tüm verileri sağlayarak aşağıdaki amaçları gerçekleştirmelerine yardımcı olur:

 • Daha fazla satışı kapatmak için pazarlama içeriğini optimize eder.
 • Satış ve pazarlama hedeflerine ulaşmanızı sağlar.
 • Satış hunisinin her aşamasında yol gösterir.
 • Dönüşümleri artırmanıza ve geliri zirveye taşımanıza yardımcı olur.

Pazarlama Raporu Nasıl Hazırlanır?

blank

Daha iyi kararlar almanıza ve hedef kitlenize fayda sağlamanıza yardımcı olacak pazarlama raporlarını aşağıdaki şekilde oluşturabilirsiniz:

1. Pazarlama Raporunuzun Amacını Belirtin

Net bir amaç olmadan, pazarlama raporunuz anlamsız ve izole edilmiş bir grup sayıdan ibarettir. Bu yüzden veri toplamadan ve bir rapor oluşturmadan önce kendinize aşağıdaki soruları sormanız gerekir:

 • Bu raporun amacı nedir?
 • Raporda hangi mesaj paylaşılmak isteniyor ve bu mesaj nasıl iletilir?
 • Bu rapordan öğrenilmek istenen nedir?
 • Amaç pazarlama kampanyalarının etkinliğini ölçmek mi? Pazarlama harcamalarını haklı çıkarmak mı yoksa belirli bir süre boyunca pazarlama trendlerini incelemek mi?

Her bir veri parçasını pazarlama raporunuza sığdıramayacağınız için yukarıdaki soruları yanıtlamak, pazarlama stratejinizi şekillendiren verilere odaklanmanıza, kararlarınızı yönlendirmenize ve daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır.

2. Kitlenizi Tanıyın

Pazarlama raporunuzu hazırlamadan önce hedef kitlenizi ve ne bilmek istediğini öğrenin. Bu bakış açısı, hangi verileri sağlayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, pazarlama raporunuzun hedef kitlenizin ihtiyaçlarını da yansıtması gerekir. Bu noktada raporlarınızın anlaşılması kolay değerli bilgiler içerdiğinden emin olun. 

3. Verilerinizi Toplayın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra bir sonraki önemli adım verilerinizi toplamak, filtrelemek ve analiz etmektir.

İşletmeniz büyüdükçe, ayrıntılı verileri takip etmek ve performansı takip etmek göz korkutucu olabilir. Bu yüzden önemli ölçümleri gösteren ilgili belgeler ve e-tabloların güncellenmiş bir belgesini tutmak her zaman yararlıdır.

Önemli pazarlama verilerini yakalamak için Google Analytics, Mixpanel, Hotjar, SEMRush vb. analiz araçlarını kullanmak işinizi çok daha kolaylaştırabilir.

Raporlama sürecinize bağlı olarak, günlük, aylık veya haftalık bir döküm yapabilir ve ardından verileri raporunuzu oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Verilerinizi toplarken her şeyi rapor etmek isteyebilirsiniz, fakat bu iyi bir fikir değildir. Unutmayın, hedef kitleniz genellikle sadece en kritik ölçümlerle ilgilenir. 

Bu yüzden odaklanmak istediğiniz dönemi tanımlayarak başlayın ve ölçümlerin daha önce paylaştığınız hedeflerle uyumlu olduğundan emin olun.

4. ​​Raporunuzu Yazın

Bu aşamada pazarlama raporunuzu oluşturmak için elinizde güvenilir veriler vardır. Bu yüzden şimdi raporunuzu anlaşılır ve eyleme geçirilebilir bir biçimde oluşturabilirsiniz.

Nasıl mı?

İlk olarak, kritik bilgileri toplayan ve hedef kitlenizin ilgisini canlı tutan bir rapor yazma formatı seçin. Bir sonraki adımda, raporunuza neleri dahil etmeniz gerektiğini belirleyin.

Pazarlama Raporu Yapısı

Pazarlama raporunun yapısı, herkese uyan tek bir formatta olmak zorunda değildir. Format, raporunuzun amacına ve içeriğine göre değişiklik gösterebilir, ancak en yaygın bölümler aşağıdakileri içerir:

Başlık veya Kapak Sayfası

Bu sayfa kısa ve öz olmalı ve raporunuzda neyin analiz edildiğini açıkça belirtmelidir. Kapak sayfası aşağıdakileri içermelidir:

 • Rapor başlığı
 • Raporlama dönemi ve yazıldığı tarih
 • Raporu hazırlayanlar
 • Yönetici özeti

Bu bölüm tüm raporun kilit noktalarını özetlemeli, başarıları ve başarısızlıkları vurgulamalı ve gelecek planlarına değinmelidir.

Giriş

Bu bölümde, raporunuzun ne hakkında olduğu, kime hitap ettiği, raporda ne bulacakları ve raporu neden umursamaları gerektiği hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Gövde

Gövde genellikle raporunuzun en uzun bölümüdür. Buraya daha önce topladığınız tüm pazarlama verilerini girmeniz gerekir. Bu noktada okunabilirliği ve görsel çekiciliği artırmak için madde işaretleri ve görselleştirmeler kullanırsanız, raporu okuyacakları sıkmamış olursunuz.

Sonuç

Pazarlama raporunuzu önemli çıkarımlar ve net bir harekete geçirici mesajla özetleyin. Ayrıca önerilerde bulunmayı ve sonraki adımları vurgulamayı unutmayın.

5. Verilerinizi Görselleştirin

Raporu okuyacak kişilerin ilgisini canlı tutmak için pazarlama raporlarınızı göz alıcı çizelgeler, grafikler, infografikler, resimler, videolar ve diğer görsel araçlarla görselleştirin.

Görsellerin kullanılması, hedef kitlenizin raporunuzu sindirmesini ve önemli bilgileri akılda tutmasını kolaylaştırır. 

6. Tasarıma Önem Verin

Pazarlama raporu tasarımınızın sıkıcı olması gerekmez. Bu yüzden, raporunuzu ilgi çekici hale getirmek için aşağıdaki tasarım ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Görüntüler, videolar ve GIF’lerle pazarlama raporlarınızı zenginleştirin.
 • Raporunuz için tutarlı bir renk şeması ve renk kontrastı kullanın.
 • Renkler, logolar, yazı tipleri ve düzen gibi marka öğelerini kullanarak raporunuzu özelleştirin.
 • Animasyon ve etkileşimi birleştirerek pazarlama raporunuzu daha ilgi çekici hale getirin.
 • Raporunuzu daha temiz ve daha kolay okunabilir hale getirmek için başlıkları veya sayfa geçişlerini kullanarak bölümlere ayırın.
 • Kritik metriklere ve KPI’lara bağlam getirmek için notlar ve yorumlar ekleyin.

7. Kullanıma Hazır Pazarlama Raporu Şablonlarından Yararlanın

İster acemi ister deneyimli bir pazarlamacı olun, rapor şablonları harika bir başlangıç noktasıdır. Bu hazır şablonlar, doğru verileri seçmenize yardımcı olur ve bunları nereye ve nasıl yerleştireceğinizi gösterir.

Zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlamanın ötesinde, içeriğinizin ve tasarım öğelerinizin tutarlı olmasını sağlar. Bu sayede güzel ve düzenli bir pazarlama raporunuz olduğundan emin olabilirsiniz.

Pazarlama Raporuna Dahil Edilmesi Gerekenler

blank

İyi hazırlanmış bir pazarlama raporu, pazarlama faaliyetlerinizin kilit alanlarını ve performansını detaylandırır. Ayrıntı düzeyi, stratejinize veya operasyonlarınızın ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak değişebilse de, pazarlama raporunuzda aşağıdaki kritik bilgileri yakalamayı hedeflemeniz gerekir.

1. Pazarlama Stratejinize Genel Bakış

Burada pazarlama hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak için hangi kanalları kullandığınızı açıklamanız gerekir. Ayrıca, stratejinizi uygulamak için gerçekleştirdiğiniz belirli eylemleri de vurgulamanız gerekir.

2. Kampanyalar/Odak Alanlar

Bu bölüm, aşağıdakiler de dahil olmak üzere son pazarlama çabalarınızı derinlemesine inceleyeceğiniz yerdir.

 • Yürüttüğünüz projeler veya kampanyalar
 • Bekleyen, tamamlanmış ve yaklaşan görevler

Bu aşamada kazancınızı, kayıplarınızı, öğrendiğiniz dersleri ve bir sonraki aşama için planlarınızı yakalamayı hedeflemelisiniz.

3. Metrikler ve Analitikler

Bu bölüm, ilerlemeyi, performansı ve pazarlama etkinliğini gösteren kritik rakamları içermelidir. Kampanyalarınızın belirlediğiniz hedeflere ve temel performans göstergelerine ne kadar iyi yaklaştığınızı yansıtmalıdır.

4. Gelecek Tahminleri

Bu tahminler, raporda toplanan ve analiz edilen verilere dayalı olarak pazarlama ekibinin performansını tahmin etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, pazarlama uzmanlarına gelecekteki raporlara hangi bilgilerin dahil edileceği konusunda bilgi verebilir.

Pazarlama Raporu En İyi Uygulamaları

İşe yarayan bir pazarlama raporu hazırlama, planlama, derinlemesine düşünme ve takip gerektirir. Pazarlama ve satış çabalarınız hakkında rapor hazırlarken akılda tutulması gereken bazı en iyi uygulamalar aşağıdaki şekildedir:

1. Raporlarınızı Planlayın

Raporunuzu önceden planlamak, gereksiz verilerinizi temizlemeniz için size yeterli zaman bırakır ve hata riskini azaltır.

2. Önce En Değerli Verilerinizi Verin

İster ekibinizle ister üst yönetiminizle paylaşmak için raporlar oluşturuyor olun, raporu paylaşacağınız kişilerin kesinlikle raporunuzu sonuna kadar okumasını istersiniz. Fakat çoğu kişi raporun tamamını okumak istemez. Bu yüzden en yararlı bilgileri raporunuza erkenden yerleştirdiğinizden emin olun. 

3. Bir Hikaye Anlatın

Pazarlama raporlarında gereksiz sayıları bağlamsız grafiklerle bir araya getirmek, raporunuzun neyle ilgili olduğuna dair sınırlı fikir verir. Bunun yerine, hedef kitlenize her düzeyde ihtiyaç duydukları bilgileri ve bağlamı vererek raporun arkasındaki hikayeyi anlatabilirsiniz. Fakat hikayenizi anlatırken kısa ve öz tutarak okumayı keyifli hale getirdiğinizden emin olun.

Pazarlama Raporu Örnekleri

blank

Pazarlama raporunuzu oluşturmak için aşağıdaki şablonları kullanabilirsiniz:

1. Genel pazarlama raporu şablonu örneği

Aşağıdaki şablon, genel bir pazarlama raporuna ekleyebileceğiniz bilgileri gösterir:

 • Genel Özet

[Raporun genel içeriğini özetlemek için bilgi ekleyin. Web sitesi trafik analizi, e-ticaret ve SEO gibi alanlarla ilgili bilgileri ekleyin]

 • KPI verileri

[Pazarlama kampanyalarınızı değerlendirmek için kullanılan her bir temel performans göstergesine uygun verileri paylaşın]

 • Finansal Veri

[Müşteri başına maliyet gibi kampanya harcamalarıyla ilişkilendirilen ilgili finansal verileri girin]

 • Veri grafikleri

[KPI’lardan elde edilen verilerin grafiklerini, tablolarını veya diğer görsel açıklamalarını ekleyin]

 • Gelecek öngörüleri

[Ekibin bu verileri gelecekteki kampanyaları koordine etmek için nasıl kullanabileceğini açıklayın]

2. SEO pazarlama raporu şablonu örneği

Aşağıdaki şablon, bir SEO raporuna ekleyebileceğiniz bilgileri gösterir:

 • SEO kapsamlı özet

[Mevcut SEO verileri ve uygulamalarına genel bir bakış yazın. Raporda kaydedilen bilgileri genelleştirin]

 • Trafik analizi verileri

[Web sitenizin trafik analizinden (Benzersiz ziyaretçiler, toplam ziyaretçi, ortalama ziyaret süresi, sayfa görüntüleme sayısı, backlinkler, anahtar kelime kullanımı, hemen çıkma oranı, trafik kaynakları) ilgili listeler, grafikler veya çizelgeler yoluyla yüzde veya aritmetik verileri ekleyin]

 • Teknik SEO verileri

[SEO performansıyla ilgili herhangi bir teknik konu hakkında veri sağlayın. Bu, tüm düzeltmeleri, güncellemeleri ve dizine ekleme zorluklarını içerebilir]

 • SEO performans özeti

[Rapor verilerinin, raporun kapsadığı zaman boyunca SEO metrikleri hakkında öngördüklerinin genel bir özetini sağlayın]

 • Gelecek SEO tahminleri

[Gelecekteki SEO girişim ve optimizasyonu için fikir üretmek için sayısal verileri kullanın]

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster