Projeksiyon Nedir? 

Kelime anlamı açısından projeksiyon ne demek sorusuna bir cevap vermek gerekirse; izdüşüm, gösterim anlamına gelen bir kelime olduğu söylenebilir. Projeksiyon, tarihi çok eskilere dayanan bir üründür. 

2.yüzyılda Çin’de bugünkü şeklinden oldukça farklı olan bir projeksiyon cihazı kullanılmıştır. O zamanlar büyülü fener olarak adlandırılan cihaz, fotoğraf makinesinin de icat edilmesiyle kendine daha yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Fotoğraflardan meydana gelen kısa filmler yapmak için kullanılan bu alet, zamanla yerini film makinesine bırakmıştır. 

Film makinelerinin ardından farklı formlarda olan projeksiyon cihazları kullanımına da devam edilmiştir. Projeksiyonların geçmişte en bilinen formu tepegözlerdir. Üzerinde cam bulunan bir kutu üzerine yerleştirilen resimler, tepegözün merceği yardımıyla yansıtılır. Yakın bir zamana kadar yaygın şekilde kullanılan bu cihazlar, günümüzde yerini daha gelişmiş ve kompakt tasarımlara sahip olan projeksiyon modellerine bırakmıştır. 

Peki, günümüzde kullanılan projeksiyon nedir? Bu sorunun cevabı, yaygın kullanılan bu cihazların tam olarak nasıl çalıştığının anlaşılması bakımından önemlidir. Bu cihaz, donanımında bulunan ışık kaynağı ile görüntü yansıtmayı sağlar. Projeksiyon donanımı, görüntünün ana kaynaktan geldiği gibi aktarılmasına yardımcı olur. Ana kaynakla eş anlı olarak hem ses hem de görüntü istenilen noktaya yansıtılır. 

Günümüzde yaygın kullanılan bu cihazların geniş bir kullanım alanı vardır. Genellikle, iş yerleri ve okullarda kullanılabilen bu cihazlar; gün geçtikçe kompakt hale gelen modelleri ile evlerde de kendine yer bulmaya başlamıştır. Bu cihazlar; toplantı, eğitim, sunum gibi çok sayıda faaliyet için büyük kolaylık sağlar. 

Dinleyiciye aktarılmak istenilen bilgiler, beyaz bir yüzeye ya da projeksiyon için özel olarak üretilen perdelere yansıtılarak dinleyicilerin daha aktif bir şekilde bilgiye ulaşması sağlanır. Evlerde ise film izlemek, özel günlerde video gösterimi yapmak ve farklı organizasyonlarda kullanmak için projeksiyon cihazlarından yararlanılır.

sunum

Projeksiyon Çeşitleri Nelerdir?

Projeksiyon çeşitleri özelliklerine göre farklılaşır. DLP, LCD ve LED olarak sınıflandıran bu cihazlardan, en net görüntü kalitesi sunan ve daha gelişmiş özellikleri bulunanlar DLP ve LED cihazlardır. DLP ve LED yapıda olan projeksiyonların en önemli farkı, daha uzun lamba ömrüne sahip olmalarıdır. 

30 bin saate ulaşan lamba ömürleri, kullanıcı deneyimi açısından avantaj sağlar. Isınma problemi ortaya çıkarmayan bu cihazlar, ekstra fan kullanmanıza gerek kalmadan kesintisiz bir çalışma performansı da sunar. Boyut olarak taşınabilir ağırlıkta ve ölçülerde olmaları, ev ve iş için kullanımlarda en çok DLP ve LED modellerin tercih edilmesini sağlar. 

DLP projeksiyonlar, donanımsal olarak ve çalışma prensibi açısından farklı özelliklere sahiptir. Bu modellerde çözünürlüğü belirleyen aynalardır. Donanımında binlerce küçük yapıya sahip olan aynalar yer alır. 

Işık kaynağına göre de projeksiyon cihazlarını sınıflandırmak mümkündür. Geleneksel lambalı modellerin yanı sıra lazer ışık kaynağına sahip modeller de mevcuttur. Geleneksel olanlara göre daha uzun kullanım olanağı sunan bu modeller; daha hızlı çalışma, bakım gerektirmeme gibi artılara da sahiptir. 

Eviniz için Projeksiyon Tavsiyeleri

Ev için projeksiyon cihazı almak istiyorsanız, birçok detaya dikkat ederek en kaliteli görüntüyü elde edebilirsiniz. Projeksiyon tavsiyesi arıyorsanız, ilk önce cihazı kullanacağınız odanın boyutlarını iyi bilmeniz gerekir. Ekran genişliğinin en az 1.5 katı mesafeye sahip olan bir alanınız varsa, bu cihazları daha konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat çok dar alanlarda istediğiniz görüntüyü elde etmeniz mümkün olmayabilir. 

Evinizde istediğiniz anda sinema keyfi yaşamak için karartma perdeleri kullanabilirsiniz. Bu sayede, sadece geceleri değil gündüzleri de istediğiniz zaman keyifle vakit geçirebilirsiniz. Projeksiyon cihazı tavsiyesi ararken; uygun ebatlarda ve kullanılmadığı zamanlarda kapatılabilen bir projeksiyon perdesi, eviniz için düşünmeniz gereken bir diğer detaydır. 

Görüntüyü duvara yansıtmak, duvarların pürüzlü yapısı nedeniyle cihazın görüntü kalitesini tam ortaya koymayabilir. Bu nedenle, uygun boyutlarda bir perde kullanmak daha doğru olur

Satın alacağınız cihazda dikkat etmeniz gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çözünürlük
  • Lümen değeri
  • Lamba tipi ve kullanım ömrü
  • Kontrast değeri
  • Soğutma sistemi
  • Bağlantı özellikleri

Cihaz, hangi veri kaynağıyla beraber kullanılacaksa onun çözünürlüğüyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi görüntü aktarımının sağlandığı kaynağın çözünürlüğü ile aynı kalitede olan cihazlar, daha yüksek oranda performans sergiler.

Cihazı karanlık ortamlarda ya da aydınlık ortamlarda kullanmanıza bağlı olarak da dikkat etmeniz gereken özellikler farklılaşır. Eğer aydınlık bir ortamda kullanacaksanız, parlaklık seviyesi sizin için daha önemlidir. Karanlıkta kullanımlar için ise kontrast değerleri daha önemlidir. 

Lümen değeri, ışık akışının kalitesini ifade eder. Dar odalarda düşük lümen değerleri yeterlidir. Fakat, kullanılan alan geniş ise daha yüksek lümen değerine sahip ürünler tercih edilmelidir. 

Lambanın ne kadar süre bir kullanım ömrü sağladığına dikkat ederek, uzun vadede sorunsuz çalışacak cihazlara sahip olabilirsiniz. Lamba maliyetlerinin yüksekliği göz önüne alındığında; yüksek lamba performansı sağlayan cihazlara yönelmeniz, daha akıllıca bir seçim olur. 

Soğutma sistemi bu cihazlarda oldukça önemlidir. Soğutma sistemi iyi olmayan ürünler, film keyfinizin yarıda kalmasına neden olabilir. Soğutma moduna geçen cihazlar, uygun sıcaklığa gelene kadar açılmaz. Bu nedenle, alacağınız cihazların soğutma performansının yüksek olması gerekir.

Bağlantı özellikleri, marka ve modellere göre değişkenlik gösterir. Dahili hafızası olan modeller, istediğiniz filmi ya da videoları projeksiyonda saklama imkanı sunar. Bunun dışında USB, HDMI bağlantı özelliklerine sahip olan modeller de vardır. 

USB bağlantı olanağı olan cihazlar; her seferinde bilgisayar gibi cihazlardan bağlantı yapmak zorunda kalmadan, harici bellek kullanımını mümkün kılar. Bunun yanı sıra kablosuz bağlantı özelliğine sahip modeller de vardır. Bu modellerde bağlantı mesafesine dikkat etmek gerekir. Çünkü, mesafe arttıkça bağlantı daha güç hale gelir. 

projection

En İyi Projeksiyon Cihazları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En iyi projeksiyon cihazları açısından bazı markalar ön plana çıkar. Web sitemizde size sunduğumuz; Acer, Epson, LG, Viewsonic gibi markalara ait ürünler, sizlere hem evde hem de iş yerlerinde sorunsuz bir kullanım olanağı sunar. Bu cihazlar, yüksek çözünürlük değerleri ve kompakt tasarımlarının yanı sıra uzun süreli lamba ömrü sunar. 

İş yerleri için satın alacağınız cihazlarda yüksek kaliteli ürünlere yönelmeniz gerekir. Herhangi bir arıza anında, işlerinizde ve iş ilişkilerinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. İyi bir cihaz sahibi olmak, en önemli toplantılar ya da sunumlar sırasında yaşanabilecek cihaz kaynaklı sıkıntıları ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra herhangi bir sorun halinde sunulan garanti ve teknik servis desteği de cihazınızı uzun yıllar kullanabilmenize olanak sağlar. 

Avansas olarak size sunduğumuz tüm modeller, 2 yıl boyunca garantilidir. Bu sayede, üretim ve işçilikten kaynaklanan sorunlar olması halinde marka size para iadesi ve değişim olanakları sunar. 

En iyi ürünlerin fiyatları; marka, model ve özelliklere göre değişkenlik gösterir. Bu ürünlere, web sitemiz üzerinden uygun bir fiyata sahip olma şansınız vardır. 

Mini Projeksiyonların Kullanım Alanları ve Tavsiyeler

Özellikle dar alanlar için uygun olan mini cihazları, istediğiniz her yere kolayca taşıyabilirsiniz. Farklı bağlantı özelliklerine sahip olan bu cihazlar hem eğlence hem iş amaçlı tercih edilebilir. Küçük toplantı salonları ya da yönetici ofislerinde bu ürünlere sahip olmak, iş toplantılarının ve sunumların daha verimli geçmesini sağlar.

Okul, dershane ve diğer eğitim kurumlarında anlatımı zenginleştirmek için dar yapıda olan sınıflarda bu ürünler kullanılabilir. Diğer modellere göre mini projeksiyonlar daha uygun fiyatlıdır. Siz de mini projeksiyon tavsiyesi arıyorsanız, web sitemizde yer alan en kaliteli markalara ait modelleri inceleyebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster