Yazıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazıcı, elektronik ortamdaki metin veya grafikleri, farklı boyutlardaki kağıtların üzerine işleyen alete verilen isimdir. Bu ürünlerin çoğu bilgisayarlara kablo, USB veya RJ45 ile bağlanır. Bazı printer modelleri ise, direkt olarak fotoğraf makinasından, hafıza kartından ve tarayıcıdan çıktı alabilirler.

Modern yazıcıların büyük çoğunluğu tarama, fotokopi ve faks çekme işlemlerinin tamamını yerine getirebilen, çok fonksiyonu makinelerdir. Bu nedenle, son zamanlarda bu tip çok özellikli printer modelleri tercih ediliyor.

Farklı yazma yöntemlerinin bulunması ve printer ile birlikte kullanılan aksesuarların çeşitliliği nedeniyle, mevcut yazıcıları kısaca özetlemek oldukça güç. Ancak, kullanılan aygıtların tamamının kullanım amacı aynıdır ve dijital ortamlarda hazırladıklarınızı basmak için tasarlanmıştır. Tüm bu aşamalardan da anlaşılacağı gibi, aslında “basıcı” karşılığını alması gereken “printer” terimi Türkçe’ye “yazıcı” olarak geçmiştir.

PC’ye bir yazıcıyı bağlarken danışabileceğiniz en kolay yol, paralel bağlantı kurmak. Bu şekilde, yazıcının seri bağlantı noktasına da bağlanması mümkündür. Printer, bilgisayarınız ile aynı arabirimi kullanır. Arabirimler arasında pek fark olamadığından dolayı, hemen hemen her arabirimi bilgisayarınız ile çalıştırabilirsiniz. Ancak, baskı yöntemi gibi birçok özellik yazıcılarda farklılık gösterir. 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

Mürekkep püskürtmeli veya bir diğer adıyla inkjet yazıcılar, mürekkebi kağıt üstüne püskürtme yoluyla baskı işlemini gerçekleştiren printer modelleridir. Bu makinalar yazdırma işlemini gerçekleştirdikleri sırada, printer kafası üzerinde siyah ve ayrı 3 renkte mürekkep kartuşlarını taşır.

Yazdırma işlemi sırasında yazıcıya yerleştirilen kağıdı, satırın en başından başlayarak tarar ve sonrasında bir alt satıra geçer. Tarama işlemini gerçekleştirdiği esnada, baskı yapılması gereken yerlere mürekkep püskürtür. Bu işlemi, printer kafasının hareketleri sayesinde yapar.

Aslında bu işlem, ısınma sonucunda elde edilen damlacıkların püskürtülmesi esasına dayanır. Tüp içerisinde yer alan ısıtıcı ısınarak, bir basınç elde eder ve sonuçta damlanın dışarıya çıkması sağlanır. 

Söz konusu bu damlaların her biri, 50-60 mikron çapına ve 8-10 piko hacmine sahiptir. Günümüzde, mürekkep püskürtmeli yazıcı, daha çok renkli basım ve fotoğraf basımı işlemlerinde tercih edilen bir printer çeşididir. Aynı zamanda, All-in-One modellerinde birçok fonksiyonu aynı anda gerçekleştirdiği için, çeşitli alanlarda bu tip yazıcı tavsiye edilir. 

Bu tür cihazlar ve kartuşları oldukça ucuz olmaları nedeniyle de sıklıkla tercih edilir. Ancak, bireysel kullanım için de oldukça uygun olan bu makinalar çabuk bozulabildikleri için, kaliteli olanların satın alınması önemlidir.

Lazer Yazıcı

Lazer yazıcılar, yüksek çözünürlükte en kaliteli baskıyı sunabilen printer türüdür. Üretildikleri günden beri masaüstü kullanım kolaylıkları nedeniyle vazgeçilmez bir araçtır. Bazı lazer yazıcılardan, matbaa kalitesinde baskı alınabilir. 

En önemli özelliklerinden biri, aydınger ya da asetat üzerine baskı alabilmeleridir. Bu avantajları sayesinde, baskı öncesinde hazırlık aşamalarının yerine getirilmesi kolaylıkla sağlanabilir. Lazer yazıcı, fotokopi makinelerine oldukça benzer özellikler taşıyor. Bu ürünlerde de fotokopi makinalarinda olduğu gibi toner kullanılır. 

Toner tanecikleri, kağıt üzerine bilgisayardan gelen veriler yardımı ile basılır. Bu anlamda bir noktadaki her bir toner taneciği yoğunluğu, çözünürlüğü ifade eder. Çözünürlük ise dpi olarak gösterilen bir değerdir. Günümüzdeki lazer yazıcı modelleri 600 dpi veya üzerinde tercih edilir. 

Yazıcıların belleğinde oluşturulan ve sayısal olarak belirlenen sayfa görünümü, lazer tabancası kullanılarak tambur üzerine aktarılır. Söz konusu tamburun, lazer ışınıyla manyetize edilen bölümlerine tonerin yapışması sağlanır. Bu şekilde, tambura değen kağıt üzerinde istenilen grafikler ve karakterler oluşturulur. 

Kalite ve hızlarının yanında, lazer yazıcı modellerinin bir diğer özelliği, oldukça sessiz çalışmalarıdır. Aynı zamanda, tonerleri diğer yazıcılara göre oldukça ucuzdur. Bu nedenler ışığında, hızlı, güvenilir ve işlemleri daha ekonomik çözmeleri nedeniyle birçok alanda lazer yazıcı tavsiye edilir. 

Nokta Vuruşlu Yazıcı

Nokta vuruşlu yazıcılar, modern daktilolar olarak düşünülebilirler. Çünkü, neredeyse tamamen aynı prensip ile çalışırlar. Daktiloda olduğu gibi, baskı işleminde mürekkep şeridine vuran iğneler bulunur. Bu iğnelerin kağıda baskısı sonucu, harfler veya şekillerin kağıda işlenmesi sağlanır. 

Bu tip yazıcı modellerini, lazer yazıcılar ve ya mürekkep püskürtmeli yazıcılar kadar, yüksek çözünürlüğe sahip resim ve grafikler konusunda başarılı olduğu söylenemez. Aynı zamanda bu modellere göre daha yüksek sesle çalışırlar. 

Öte yandan baskı ve mürekkep maliyeti düşünüldüğünde, nokta vuruşlu yazıcı modelleri diğer modellere göre daha avantajlı konumdadır. Ancak tozdan kolay etkilenen bu yazıcıların, ayrı bir odada kullanılması ve bakımları hususunda dikkatli olunması oldukça önemlidir. 

printer

Hangi Sektörlerde Hangi Yazıcı Modelleri Tercih Edilmelidir?

Günümüzde yazıcılar, birçok alanda çeşitli amaçlar doğrultusunda tercih ediliyor. Bu kullanımlar sebebiyle ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap vermek için, daha seri ve daha ekonomik yazıcı modelleri üretiliyor.

Lazer, tanklı, mürekkep püskürtmeli ve nokta vuruşlu yazıcılar, bu anlamda en sık tercih edilen modeller olarak görülür. Bu modeller arasında, kullanım amacına göre nasıl bir tercih yapılması gerektiği ise, oldukça dikkatli olunması gereken bir konudur.

Geleneksel ev tipi model bir ürün arıyorsanız, mürekkep püskürtmeli yazıcı size uygun olacaktır. Bunun nedeni, mürekkep kullanması ve düşük hacimli baskılarda mükemmel performans sergilemesidir. Buna ek olarak uygun fiyatlı ev için renkli lazer yazıcı tavsiye edilebilir.

Ofislerde ve kurumsal firmalarda ise, renkli lazer yazıcı tavsiye edilir. Toner ile çalışan bu yazıcılar yüksek baskı hacimleri için idealdir. Aynı zamanda muadil toner seçenekleri sayesinde ekonomik anlamda da oldukça karlı ürünlerdir. 

Bu seçimlerde önemli olan ne yazdırdığınız, ne sıklıkla yazdırdığınız ve baskı bütçenizin ne kadar olduğudur. Buna bağlı olarak arada sırada kullanmak için bir printer arıyorsanız, profesyonel olmayan uygun fiyatlı bir lazer yazıcı tavsiye edilir. 

Yazıcı Satın Alma Rehberi: Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 • Fotoğraf ve yüksek kaliteli resim çıktısı almak istiyorsanız, 9600 dpi (inç başına düşen nokta sayısı) veya daha yüksek çözünürlükte bir model seçmelisiniz.
 • Pratik kullanım sizin için önemliyse, arkalı önlü baskı yapabilen (Dublex Printer) printer tavsiye edilir.
 • Kablo ile uğraşmak istemiyorsanız, Wifi destekli yazıcılar ile kablosuz baskı alma imkanı bulabilirsiniz.  
 • USB desteği sağlayan yazıcı modelleri sayesinde, dökümanlarınızın yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yazıcınızı satın almadan, hangi ölçekteki kağıt türlerini desteklediğini mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Yazıcının dakikada bastığı sayfa sayısını (ppm) kontrol ederek, ihtiyacınıza uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. 
 • Çok fonksiyonlu bir printer için, (MFP) özelliği olup olmadığı mutlaka incelemelisiniz. 

Tüm bu maddelere ek olarak, yazıcıda bulunan kartuş veya tonerin demo olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır. Çünkü normal toner 2000 baskıya kadar çıkabilirken, demo tenerler yalnızca 200 baskı yapabilmektedir. 

laser printer

En Popüler Yazıcı Markaları Hangileridir?

HP Yazıcı

HP yazıcı modelleri ile, işletmenizde veya evinizde, yazdırma, tarama ve kopyalama özelliklerini tek bir üründe bulabilirsiniz. Çok fonksiyon sunan ürünlerinin yanında, dilerseniz tek fonksiyonlu modellerinden birini de tercih edebilirsiniz. HP yazıcılar da genel olarak, lazer printer tavsiye edilir.

Canon Yazıcı

Canon yazıcı, birçok alanda kullanabileceğiniz modelleri ile oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Ürün gamı içerisinde; ev yazıcıları, küçük ofis yazıcıları, megatank yazıcılar gibi birçok model bulunmaktadır. 

Epson Yazıcı

Epson yazıcı markası, son zamanlarda oldukça hızlı bir ivme yakaladı. Geliştirdiği EcoTank teknolojisi sayesinde, tek seferde daha fazla mürekkep depolayarak 14.000 sayfaya yetecek kadar baskı alabilirsiniz. 

Samsung Yazıcı

Lazer yazıcı modelleri ile öne çıkan Samsung yazıcı, aynı zamanda ekonomik çözümler sunması nedeniyle de dikkat çeker. İlk nesil yazıcılardan farklı olarak, baskıyı satır satır almak yerine bütün olarak basar, dolayısıyla da baskı kaliteleri oldukça yüksektir. 

Brother Yazıcı

Brother yazıcı markası çoğunlukla, büyük boy ve yüksek kapasiteli ürünleri ile ön plana çıkmaktadır. Tanklı yazıcı modelleri genel olarak işletmelerde, ofislerde ve hastanelerde kısacası sık sık baskı almak durumunda olan yerlerde tercih edilir. 

2020 Yılının En İyi 5 Yazıcı Modeli ve Özellikleri

 • HP Deskjet 2632 V1N05B

Hp Deskjet, çift taraflı baskı özelliği sayesinde, hızlı baskı alabilirsiniz. Baskı hızı dakikada 7.5 sayfa olan bu  printer tavsiye 2020  modeli, 1200 X 1200 DPI çözünürlüğe sahiptir. Aynı zamanda, 60 yaprak gibi geniş bir sayfa kapasitesi bulunur.

 • Canon Pixma E414

Canon marka bu bitmeyen kartuşlu yazıcı modeli, 4800 X 600 çözünürlüğe sahiptir. A4, A5 ve B5 kağıtları ile baskı almanıza imkan sunar. İçerisinde bulunan tarama fonksiyonu, 19 saniyeye kadar tarama yapma imkanı sunar. Şablon tarama boyutu ise, 600 X 1200 DPI’dır.

 • HP W1A80A Color Laserjet M479FDW

Laserjet HP yazıcı modeli size 27 sayfaya kadar siyah, 27 sayfaya kadar da renkli yazıcı özelliği ile rengarenk baskı almanıza imkan veriyor. Dahili bantlı Wifi Bağlantı seçeneği sayesinde, oldukça fazla bağlantı seçeneği sunan bir yazıcıdır. 

 • Epson L7160

Epson yazıcı toplamda, 100 sayfaya kadar kağıt girişine ve 5760 X 1440 azami baskı özelliğine sahiptir. Dakikada 13 sayfa siyah, 10 sayfa da renkli çıktı alabilir. 6,8 cm LCD dijital ekran sayesinde, yazdırma sırasında daha çok bilgi sağlayan bir tonerli yazıcı modelidir. 

 • HP DeskJet Ink Advantage 3775

Dakikada 8 sayfa siyah, 5,5 sayfa da renkli baskı almanıza imkan verir. 50-200 sayfa hacmine sahip olan bu printer modeli, HP ePrint özelliği sayesinde belgeler veya fotoğraflar henüz gönderilirken, yani hareket halindeyken baskı alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster