Roller Kalem Nedir? Roller Kalem ve Tükenmez Kalem Farkı Nedir?

Mürekkebin yoğunluğu ve canlılığı, alınan notun vurgusunu artırır. Bir imza atılacaksa vurgusu daha belli olan kalemler aranır. Buna istinaden mürekkebe bağlı olarak farklılaşan kalem çeşitleri vardır. Pilot kalem olarak da bilinen roller kalem ile tükenmez kalem arasında da böyle bir fark bulunur. Her iki kalem türü birbirine benzemekle birlikte başta mürekkep olmak üzere çeşitli nedenlerle birbirlerinden ayrılırlar.

Roller Kalem Nedir?

Roller kalem, dolma kalemin akışkan ve yumuşak yazım tarzını, tükenmez kalemin güvenli tutuşu ve uzun ömürlü kullanışı ile birleştirir. Mürekkep ile çalışan uçlu kalem çeşitleri arasında en çok tercih edilen roller kalem ile tükenmez kalem çeşitleri sizin de yazı stilinizi belirler. Bunun yanı sıra kullanımı ve içeriği açısından hangisini tercih etmeniz gerektiğini özelliklerine bakarak belirleyebilirsiniz.

Roller kalem ile tükenmez kalem farkı kullanılan mürekkeplerden başlar. Her iki kalem de aynı basit mekanizmayı kullanır. Tıpkı tükenmez kalemde olduğu gibi roller kalem ucu ufak bir bilye ile sonlandırılır. Bu bilyenin hemen üzerinde bir rezervuar vardır. Bu rezervuardan topa mürekkep bulaşır. Yazı yazarken mürekkeplenen top, kağıt üzerinde iz bırakır. Mürekkepli kalem çeşitlerindeki fark, rezervuardaki mürekkeptir. Roller kalemler kağıda tükenmez kalemden daha fazla mürekkep bırakır. Bu da yaklaşık üç katı kadardır. Bu nedenle roller kalem ile yazılan yazılar daha vurgulu ve canlı olur. Avansas.com’da bulacağınız en güzel kalemler ve modelleri arasından tercih edeceğiniz roller kalem fiyatları tükenmez kalemden daha üst segmentte olabilir.

Peki, roller kalem nasıl doldurulur? Roller kalemin arka tarafında, mürekkebini değiştirebileceğiniz bir kartuş bulunur. Bu kartuş bittiği zaman yenisi ile değiştirilir. Bu durum kimi zaman çeşitli kazalara neden olabilir. Kartuşu yerleştirirken mürekkep akması, sıçraması gibi sıkıntılar olabileceğinden kartuş değiştirme işleminden önce parmaklarınızı ve ortamı koruyacak önlemler almanız önerilir. Roller kalemlerde su bazlı mürekkep kullanıldığı için daha akıcıdır.

Roller Kalem ve Tükenmez Kalem Farkı Nedir?

Tükenmez kalemlerin mürekkebi kurumaya daha az eğilimli olduğu için yazı ucu bir döndürme ya da basma mekanizmasıyla ortaya çıkar. Roller kalemin ucunun sürekli hava ile temasının kesilmesi gerekir. Bu nedenle yazma ucunu saran bir kapak bulunur. Roller kalemlerin kurumaması için kullandıktan hemen sonra kapağının kapatılması gerekir. Bu nedenle özellikle öğrenciler, daha pratik olan tükenmez kalemleri tercih eder. En iyi uçlu kalem arayışınızda ergonomi, yazı vurgusu, mürekkebin akışkanlığı gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Tükenmez kalemlerde kalın yağ bazlı mürekkep kullanılır. Yağ bazlı mürekkepler kalın ve yapışkan olur. Sayfada iz bırakabilir. Kullanımına ara verildiğinde tekrar kullanmak başlangıçta zor olabilir. Tüm bunlara rağmen kullanım süresi olarak yağ bazlı mürekkepler daha dayanıklıdır. Roller kalem mürekkebi su bazlıdır. Daha akıcı olduğu için yazarken yumuşaklığı hissedersiniz. Mürekkebi yapışkan olmadığı için yazıldıktan çok az süre sonra kurur ve diğer sayfaya bulaşmaz. Su bazlı mürekkeplerin en büyük handikabı da çok koyu yazılarda sayfanın arka tarafına bulaşabilme ihtimalidir. Tükenmez kalemlere nazaran daha çabuk biterler.

Yazı Stilini Belirleyen Yazma Teknikleri

Tükenmez kalemler kontrollü bir etkiye sahiptir. Resmi formları ve belgeleri doldurmak için daha kullanışlıdır. Tükenmez kalemler ile yazdığınızda daha az canlı bir çizgi oluşturursunuz. Yönetici imzaları için tükenmez kalem zayıf bir imaj yaratır.

Roller kalem, akışkan mürekkebi olduğu için küçük el yazısı olan insanlar ve ayrıntılı çizimler için idealdir. Roller kalemle daha hızlı yazarsanız çizgileriniz leke yapar. Kağıdın üzerinde kayma eğilimi olduğundan her kağıtta aynı performansı vermez. Kuşe kağıtlarda yazılması zor olur. Mürekkebin kuruması için uzun bir süre beklemeniz gerekir. Aynı şekilde bazı kağıtlarda roller kalemlerle “tüylenme” denen, yazdığınız yazının dallanma durumu söz konusudur. Bu nedenle roller kalemle yazacaksanız muhakkak 1. hamur kaliteli kağıt kullanmanız önerilir.

Yazı Stiliniz Karakterinizi Ele Veriyor” yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

Kalem fiyatları ve çeşitlerini görmek, yüzde 100 güvenli ofis alışverişi yapmak için avansas.com üzerinden roller kalem modellerini inceleyebilir, Avansas’ın stoklu çalışma ilkesini avantaja dönüştürerek ücretsiz kargo ile 1 günde teslimat imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir