Modern zamanın yazım araçlarından biri olan tükenmez kalem, icat edilip seri üretime geçildiği günden bugüne, kolay bulunabilir ve pratik olma özelliği nedeniyle günlük hayatta yaygın bir kullanım alanına sahip oldu. Ucundaki bilye aracılığıyla boru içerisinde bulunan koyu kıvamlı mürekkebi kağıda aktarabilen tükenmez kalem, ilk olarak takvimler 30 Ekim 1888’i gösterdiğinde ABD’li John Loud tarafından, hayvan derilerini işaretlemek için icat edildi. Loud, ürünün ilk patentini aldı. Ancak işi hiç ticarete dökmeyi düşünmedi.

Tükenmez kalem, Loud’un ölümünden yıllar sonra,1938 yılında, bir gazetede editör olarak çalışan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi George Biro ile birlikte geliştirilerek, seri üretime döküldü. Kalemin mürekkebini sürekli değiştirmek zorunda olmaktan ve mürekkebin sayfalara bulaşmasından şikayetçi olan Ladislao Biro, bir gün çalıştığı derginin matbaasına gittiği sırada, basımda kullanılan mürekkebin çabuk kuruma özelliğine sahip olduğunu ve bunu bir kalemde de kullanabileceğini buldu. Böylece bugünkü anlamda tükenmez kalem fikri doğmuş oldu. Biro kardeşler ucuna minik bir top koyduğu kalem ucunu mürekkebi alacak şekilde tasarladı. Kağıt üzerinde hareket ettikçe bu top dönerek, mürekkebin kontrollü şekilde kağıda ulaşması sağlanıyordu.

Tükenmez Kalemin Seri Üretime Geçiyor

Tükenmez kalemin ilk seri üretime geçmesi Nazi baskısından kaçıp Arjantin’e giden Biro kardeşlerin tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’nun teşvikiyle gerçekleşti. Tükenmez kalemin yağmurda yazabilme özelliğini geliştirdikten sonra kalemi halka pazarlayan Biro Kardeşler, Justo’nun desteklemesi sonucu Arjantin’de tükenmez kalem fabrikası kurdular ve kısa bir süre sonra bu alanda başarılı oldular. Ladislao Biro, kalemin patentini kendi adına tescilletti. Milton Reynolds isimli Chicago’lu bir girişimci ise Arjantin’de gördüğü tükenmez kalemleri, ülkesi ABD’de perakende olarak satmaya başladı. 40’lı yıllara gelindiğinde kalem üreticileri artık aralarında rekabet etmeye başladılar.

2. Dünya Savaşı döneminde, Amerikan Hava Kuvvetleri de tükenmez kalemi tercih ederek, yaygınlaşmasına olanak sağladı. Çünkü üç bin metre yükseklikte tükenmez kalem dışındaki tüm silinmez kalemlerin mürekkebi akıyordu.

BIC Corp ile Yeni Bir Dönem Başlıyor

Biro Kardeşler, yağmur altında ilk 5000 kişiye yaptıkları tanıtımdan birkaç yıl sonra şirketlerini, bugün dünyanın en büyük kalem üreticisi olan BIC Corporation’a sattılar. Bugün BIC Corp dışında; Avansas, Parker, Caran D’ache, Montblanc, Cross, Copic, Artline, Lamy, Faber Castell gibi sektörün öncü şirketleri, tükenmez kalemin bayrağını taşıyarak, günde milyonlarca tükenmez kalem üretiyorlar.

Mavi, siyah ve kırmızı renkli mürekkebe sahip olanların en yaygın kullanıldığı tükenmez kalemin “tükenmez” unvanını almasının nedeni, neredeyse 2-3 km uzunluğunda bir çizgi çizilebiliyor olmasıdır. Okul ve iş hayatında sıklıkla tercih edilen tükenmez kalemler, çalışan kişiler tarafından yoğun şekilde kullanılır.

Hızlı Soru ve Cevaplar

Tükenmez kalem ilk seri üretime nasıl geçmiştir?

Nazi baskısından kaçıp Arjantin’e giden Biro kardeşlerin tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’nun teşvikiyle gerçekleşti.

Tükenmez kalem ne zaman icat edildi?

ilk olarak takvimler 30 Ekim 1888’i gösterdiğinde ABD’li John Loud tarafından, hayvan derilerini işaretlemek için icat edildi.

 

Kaynaklar:

www.icatlarbuluslar.com/tukenmez-kalemin-icadi-tukenmez-kalemi-kim-buldu.html
tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCkenmez_kalem

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tümünü Görüntüle