Ofis programları bir tür uygulama yazılımıdır. Kullanıcıların ofisle ilgili görevleri kolay ve verimli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Bu araçlar, büyük miktarda veri ve belgenin oluşturulmasına, yönetilmesine ve işlenmesine olanak tanır. Ayrıca, sunumlar, raporlar, veri tabanları vb. oluşturmaya da yardımcı olurlar. Dolayısıyla, kullanıcılar bu tür görevleri daha az zaman ve çabayla tekrar tekrar gerçekleştirebilir. Bu araçlar kelime işlemciler, sunum araçları, elektronik tablo veri tabanı sistemleri, e-posta araçları gibi yazılımları içerir.

Ofis Programı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ofis programlarında aramanız gereken özellikle aşağıdaki şekildedir:

 • Özellikler ve işlevsellik: En iyi Microsoft Office programları güçlü belge ve sunum oluşturma özellikleri, kullanıcılar için düzenleme araçları, görev yönetimi sunar ve popüler dosya formatları ile uyumludur. Bu yüzden seçeceğiniz ofis programlarının Microsoft Office gibi özellik ve işlevsellik açısından uygun olup olmadığını kontrol edin.
 • Ekipler arası işbirliği ve iletişim: Etkili bir ofis programı paketi, aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışan ekiplerinizin eş zamanlı düzenleme, yorum yapma ve not ekleme yoluyla gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasını sağlar. Bu yüzden seçeceğiniz ofis programlarının, ekip çalışmasını teşvik etmek ve birlikte daha fazlasını yapmak için e-posta ve mesajlaşma gibi iletişim uygulamaları sunduğundan emin olun.
 • Sezgisel arayüz: Hızlı benimsemeyi teşvik etmek, eğitim süresini azaltmak, üretkenliği ve odaklanmayı artırmak için kullanıcı dostu arayüzlere sahip çevrimiçi ofis araçları arayın.
 • Entegrasyon yetenekleri: Çözüm mevcut teknoloji yığınınızla entegre oluyor mu? Bu soruyu cevapladıktan sonra seçiminizin arka uç sistemleriniz, işletim sistemleriniz ve bulut depolama platformlarınızla entegre olup olmadığını denetleyin.
 • Veri güvenliği: Hassas iş verilerinizi korumak için gelişmiş şifreleme, veri güvenliği, erişim denetimleri ve güvenli paylaşım özelliklerine sahip bir ofis programı paketi seçin.
 • Ölçeklenebilirlik ve uyumluluk: İşletmenizle birlikte büyüyecek ve gelişen ihtiyaçlara uyum sağlayacak bir ofis programı yazılımı seçin.

En Çok Kullanılan Ofis Programları Nelerdir?

Aşağıdaki listede en çok kullanılan ofis programlarının bir listesini bulabilirsiniz:

1. MS Office Programları 

Hem çalışanlar hem de öğrenciler için farklı işlevsel özelliklere sahip olan Microsoft ofis programları, birçok alanda kullanılır. Bu programlar arasında Word, Excel ve PowerPoint yer alır. Diğer ofis programları isimleri ise; Microsoft Team, OneDrive, Outlook ve OneNote’tur. Kendi içlerinde farklı özelliklere sahip bu programlar, farklı ihtiyaçlara hitap eder. MS ofis programları ile tüm ödevlerinizi, projelerinizi ve işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.  

Microsoft Word 

Microsoft Word programı, yazı yazmaya ve düzenlemeye yardımcı olur. Öğrencilerin ödevlerini ve tezlerini hazırlamalarına olanak tanıyan faydalı bir programdır. Editörler ve yazarlar, işlerini Word programını kullanarak yapabilir. Microsoft Word programının en önemli özelliği yazmak gibi görünebilir, ancak program ile üç boyutlu model, simge, tablo, şekil ve resim eklemeleri yapmak da mümkündür.

Microsoft Excel

Genellikle yoğun olarak iş dünyasında kullanılan Microsoft Excel programının en temel özellikleri, tablo ve listeleme yapmaktır. Diğer Microsoft programlarına göre daha karmaşık bir yapıda olan Excel programı, öğrenildiği takdirde son derece işlevsel olarak kullanılabilir. Üç boyutlu grafikler, filtreler, yazı tipleri ve temalar programdaki uygulamalardan yalnızca birkaçıdır. Bunun yanı sıra Excel, formüller yaratılarak hesaplamalar yapılmasına da imkân tanır.

Microsoft PowerPoint

Sunum denildiğinde hiç şüphesiz akla gelen ilk program, Microsoft PowerPoint’tir. Bu program, farklı yazı tipleri ve temalarla sunum hazırlanmasına olanak tanır. İster bir lise öğrencisi olun ister üst düzey bir yönetici, iş ile ilgili raporlarınızı veya okul ödevinizi PowerPoint programını kullanarak bir sunum hâline getirebilirsiniz. Ayrıca slaytlara görsel, ses ve animasyon ekleyebilirsiniz.

Microsoft Outlook

E-posta alıp göndermeyi sağlayan Microsoft Outlook ile e-postalarınızı kolayca organize edebilirsiniz. Tüm e-postalarınızı atlamadan okuyabilir veya ”yok say” seçeneği ile istenmeyen tüm postaları çöp kutusuna taşıyabilirsiniz. 

Microsoft OneNote

Bilgisayar programları arasında yer alan Microsoft OneNote, not tutmanıza ve notları düzenlemenize yardımcı olur. Özellikle çalışanların ve öğrencilerin kullanımına oldukça uygun olan bu program ile notlarınıza bağlantı, resim, ses ve PDF ekleyebilirsiniz.

Microsoft OneDrive

Bir depolama programı olan OneDrive, kullanıcılara arşivleme imkânı sunar. Çevrimiçi kullanımı ile diğer platformlardan bir adım öne çıkan programa her türlü tarayıcıdan giriş yapabilirsiniz. Microsoft OneDrive programına bilgisayarınızın masaüstünden, mobil cihazınızdan veya tabletinizden giriş yapabilirsiniz.

Microsoft Teams

Microsoft Teams, iş yeri toplantılarını, notları ve eklentileri organize eden ve toparlayan bir programdır. Android ve iOS cihazlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler ile kullanabileceğiniz programın kurulumunu kolayca yapabilir. E-posta adresi ve şifreniz ile erişim sağlamanız mümkündür.

2. Google Workspace

Başlangıçta G Suite olarak adlandırılan Google Workspace, web tabanlı bir üretkenlik ve işbirliği aracıdır. Bireylerden kurumsal düzeydeki şirketlere kadar herkes için tasarlanmış, Gmail’in ticari sürümüdür. 

Tüm planlar Google Docs, Sheets ve Slides yanı sıra Google Drive ve Gmail’e erişmenizi sağlar ve işletmeniz için özel bir e-posta da ayarlayabilirsiniz. Daha sonra, paket maliyeti arttıkça kullanıcı başına giderek daha fazla depolama alanına, video konferans başına daha fazla katılımcıya, gelişmiş güvenliğe ve daha iyi teknik desteğe sahip olursunuz. 

Google Workspace’in en iyi özellikleri

 • Herhangi bir web tarayıcısından kolay erişim için ofis dosyalarınızı çevrimiçi olarak saklayabilir ve paylaşabilirsiniz.
 • Google Workspace, Gmail’den daha fazla güvenlik ve daha gelişmiş entegrasyonlar sunar.
 • Toplantı belgelerinizi tek bir yerde tutmak için paylaşılabilir sayfalar Google Takvim ile entegre edilebilir.
 • İşletmeler için kullanıcı başına havuz depolama alanı birçok kullanıcı arasında paylaşılabilir.
 • Destek 7/24 mevcuttur.

Google Workspace sınırlamaları

 • Web tabanlıdır, dolayısıyla internet bağlantınız kararsızsa çevrimdışı çalışamazsınız.
 • Paket başına yalnızca bir alan adı bağlayabilirsiniz, dolayısıyla birden fazla alan adınız varsa ekstra paketler satın almanız ve her birine ayrı ayrı giriş yapmanız gerekir.

3. Apple iWork

Kelime işlemci, elektronik tablo ve sunum uygulamalarına Pages, Numbers ve Keynote adını veren Apple iWork, bu programları Mac, iPhone ve iPad dahil olmak üzere Apple ürün yelpazesinde ve ayrıca iCloud.com aracılığıyla web üzerinde kullanılmak üzere tasarmıştır. Ancak .doc, .xlsx ve .pptx gibi dosya biçimlerine sahip belgeleri açabilir, düzenleyebilir ve dışa aktarabilirsiniz. 

Şablon yelpazesi, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş güçlü, profesyonel ve güzel belgeler oluşturmanıza yardımcı olur. Değişiklikleri takip etme, öne çıkanlar ve ekibinizin geri kalanıyla entegre sohbet sayesinde işbirliği kolaylaşır.

Apple iWork’un en iyi özellikleri

 • Kullanıcı arayüzü çok temizdir ve gözü yormaz.
 • Göz alıcı belgeler oluşturmak için yerleşik grafik tasarım araçlarını kullanmak kolaydır.
 • iPad’iniz üzerinde çalışıyorsanız, Apple Pencil’ınızı kullanarak notlar ve çizimler ekleyebilirsiniz.
 • Çalışmanızı Apple cihazları arasında aktarmak çok kolaydır.

Apple iWork sınırlamaları

 • Bir belge üzerinde çalışan herkesin Apple iWork kullanması gerekir.
 • iWork belgelerini Microsoft Office’te açarsanız biçimlendirme tutarsızlıklarını veya eksik karakterleri kontrol etmeniz gerekir.

4. Dropbox Paper

Dropbox Paper, Dropbox’ın düzenleme aracıdır. Yorumlar aracılığıyla ekibinizle gerçek zamanlı işbirliğini kolaylaştırır ve bir belgenin içinden görevler atamanıza olanak tanır.

Temiz ve basit tasarımlar belge oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca, amacınızı anlatmak ve belgenizi daha ilginç hale getirmek için Google Haritalar, SoundCloud klipleri, YouTube videoları ve GIF’ler dahil olmak üzere çeşitli dosyaları da gömebilir ve ardından otomatik olarak bir sunuma dönüştürebilirsiniz. 

Dropbox Paper’ın en iyi özellikleri

 • Yalnızca bir Dropbox hesabı oluşturarak erişim elde edersiniz; ücretsiz bir hesap bile işlerinizi halletmenize yardımcı olacaktır.
 • Proje planı, sosyal medya planı ve toplantı notları da dahil olmak üzere başlamanıza yardımcı olacak çeşitli şablonlar arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Toplantı gündeminiz, tutanaklarınız ve sonraki adımlarınızla tek bir yerde her şeyi düzenli tutabilirsiniz.
 • Belgeleri Microsoft Word gibi çevrimdışı kullanmak için indirebilirsiniz.

Dropbox Paper sınırlamaları

 • Dropbox Paper’a erişim sağlamak için bir Dropbox hesabına ihtiyacınız vardır; 2 GB’a kadar depolama alanına sahip bir hesabı ücretsiz olarak alabilirsiniz.
 • Bazı kullanıcılar formatların ve proje düzenlerinin Office Paketi ile karşılaştırıldığında biraz sınırlı olduğunu düşünmektedir.

5. WPS Office Free

Kingsoft WPS Office, kelime işlem belgelerini, elektronik tabloları ve sunumları kolayca oluşturmak ve düzenlemek için tasarlanmış bir işbirliği aracıdır. Android, Linux ve Windows için geliştirilmiş ücretsiz bir programdır. Android, Linux ve Windows için geliştirilmiş ücretsiz bir programdır. Bulut senkronizasyon desteği sağlayan program, kullanıcıya hızlı ve kolay dosya paylaşımı imkânı ve ortak bir çalışma alanı sunar. Word, Excel ve PowerPoint gibi başarılı bir arayüze sahip program ile çalışmalarınızı, Microsoft dosya biçimleri şeklinde kaydedebilir. Ayrıca PDF dosyalarını düzenlemek, birleştirmek, bölmek veya dönüştürmek için de kullanabilirsiniz.

İster bir rapor ister bir proje planı, özgeçmiş, çalışma programı veya açılış konuşması yazıyor olun, çeşitli ücretsiz şablon kategorileri arasından seçim yaparak belge formatınızı sıfırdan oluşturmak zorunda kalmazsınız.

WPS Office’in en iyi özellikleri

 • Microsoft Office ve Google Dokümanlar ile uyumludur
 • Windows, MacOS, iOS, Android ve Linux dahil birden fazla işletim sisteminde indirmek ücretsizdir
 • PC, dizüstü bilgisayar, tablet veya cep telefonuyla istediğiniz yerden çalışmanıza olanak tanır; özellikle de aynı anda dokuz cihaza kadar kullanılabilen Pro sürümünüz varsa.
 • Veri izinlerini ayarlayıp düzenleyerek veri güvenliğinizi korumanızı sağlar.
 • PC versiyonu 13 dili desteklerken, mobil versiyonu 46 dili desteklemektedir.

WPS Office sınırlamaları

 • Ücretsiz ofis paketi, siz çalışırken maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için reklamları kullanır.
 • Daha gelişmiş özellikler ve daha fazla depolama alanı istiyorsanız Pro veya Enterprise paketleri için ödeme yapmanız gerekir.

6. LibreOffice

Bu Microsoft Office alternatifi, OpenOffice’ten geliştirilmiştir. Ücretsiz bir açık kaynak ofis paketi olan OpenOffice, paylaşım ve işbirliği ilkeleri üzerine inşa edilmiştir. Kelime işlemcinin yanı sıra elektronik tablo, veri tabanı ve sunum işlevlerine sahip olan bu ofis aracı, profesyonel ve iyi yapılandırılmış belgeleri kolayca oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

En son sürüm, arayüzün parlaklığını ayarlayabilmeniz için karanlık modda iyileştirmeler, grafiklere veri tabloları ekleme yeteneği ve her yönden daha iyi performans ve uyumluluk sunmaktadır.

LibreOffice en iyi özellikleri:

 • Kullanıcı arayüzü çok temiz ve kullanımı kolaydır.
 • Word, Excel ve PowerPoint belgelerinin yanı sıra ODF ile de uyumludur.
 • PDF dosyaları da dahil olmak üzere çok çeşitli farklı formatlara dışa aktarım yapmanıza olanak tanır.
 • Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım üzerine inşa edilmiştir, böylece onu kullanabilir, paylaşabilir ve benzersiz ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz

LibreOffice sınırlamaları

 • Ortaklarından birinden LibreOffice tabanlı bir çözüm satın almadığınız sürece teknik destek sunmaz
 • Şu anda Outlook gibi yerleşik bir e-posta programı yok, bu nedenle Microsoft Office’in yerini tamamen alamaz.

7. Softmaker FreeOffice

Softmaker FreeOffice programı, Microsoft Word ve TextMaker dosyalarını sorunsuz bir şekilde okur ve kaydeder. Bu sayede ePub formatında kitapları ve PDF dosyaları doğrudan oluşturabilirsiniz. PlanMaker sayesinde Excel ile uyumlu otomatik şekilleri kullanarak tasarım ve çizim de yapabilirsiniz.

8. Polaris Office

Akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz Polaris Office; yazılı dökümanları, tablo ve sunumları tek bir ortamda hazırlamanıza olanak tanır. PDF, DOC, DOCX ve PPTX gibi birçok formatı destekleyen program, ücretsiz bir kullanım sunar. Türkçe desteği de bulunan programı; Windows, iOS, Android ve Mac cihazlarda ücretsiz kullanabilirsiniz. Çalışanların işini ciddi ölçüde kolaylaştıran Polaris Office ayrıca belge oluşturma, düzenleme ve depolama servisleri ile entegre çalışabilir. 

9. Open Office

Apache Yazılım Vakfı tarafından kurulan Open Office, yazılım toplulukları ile birlikte geliştirilmiştir. Ücretsiz bir yazılım olan program; sunum, çizim, formül ve hesap tablosu bileşenlerini içerir. Eğitim kurumları, belediyeler, devlet kurumları ve ticari kurumlarda kullanılabilen program tamamen ücretsiz bir şekilde kurulabilir. Mac OS X, Microsoft Windows ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. 

Ofis Programları Nasıl Kullanılır?

ofis programları

Ofis programları, Windows, Mac ve Linux fark etmeksizin her işletim sistemi ile kullanılabilir. Fakat ofis programlarının nasıl kullanıldığına geçmeden önce “Ofis programları nasıl indirilir?” sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır.

 • Microsoft Office programını resmî internet sitesinden indirebilirsiniz. Siteye girdikten sonra eğer üyeliğiniz varsa, Oturum Açın butonuna tıklayın. Üyeliğiniz yoksa ”Ücretsiz Kaydolun” alanından bir hesap oluşturabilirsiniz.
 • Microsoft Office’i cihazınıza ilk defa indirdiğinizde, 1 ay süreyle ücretsiz deneme sürümüne sahip olursunuz. Ayrıca Office’ programlarını çevrimiçi olarak da ücretsiz kullanabilirsiniz.
 • Öğrenci veya öğretmen olmanız durumunda, Microsoft Office 365 Eğitim sayfasından ücretsiz olarak programı indirebilirsiniz.

Diğer ofis programlarını ise, resmi internet sayfalarındaki yönlendirmeleri takip ederek indirebilir ve hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Office programları için seviyenizin yeterli olmadığınızı düşünüyorsanız, öncelikle ofis programları eğitimi almak sizin için faydalı olacaktır. Eğer bilgisayarınız yoksa Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? yazısını okuyabilir, bilgisayar aldıktan sonra ofis programlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Ofis Programlarını Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

ofis programları

 

1. İşbirliği

Teams, SharePoint ve OneDrive gibi araçlar yalnızca çalışmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda dönüştürür.

Çalışanlar gerçek zamanlı olarak birlikte çalışabilir, sanki aynı odadaymış gibi kararlar alabilir, belgeleri düzenleyebilir ve fikirler üzerinde beyin fırtınası yapabilir. 

OneDrive ve SharePoint ile bir bağlantı paylaşabilir, belge üzerinde işbirliği yapabilir ve değişikliklere gerçek zamanlı olarak tanık olabilir.

2. Geliştirilmiş Güvenlik

Microsoft 365 gibi ofis araçları, gelişmiş güvenlik önlemleriyle donatılmıştır, böylece verilerinizin siber tehditlere karşı korunduğundan emin olabilirsiniz.

Google, Microsoft vb. ofis programları sunan şirketlerin çoğu çok faktörlü kimlik doğrulamadan gelişmiş tehdit analizine kadar siber tehditlere karşı gelişmiş bir savunma hattı sunar. 

Ayrıca gelişmiş veri yönetimi gibi özelleştirilmiş denetimler sayesinde işletmenize özelleştirilmiş erişim denetimi sağlayarak verilere yalnızca doğru personel tarafından erişilebilmesi sağlanır.

3. Ölçeklenebilirlik

İşiniz büyüdükçe BT ihtiyaçlarınız da artar. İster yeni kurulan bir şirket ister köklü bir işletme olun, Microsoft gibi şirketler tarafından sunulan ofis programları ile gereksinimlerinizi şekillendirilebilir ve hiçbir zaman ihtiyacınızdan fazlası için ödeme yapmazsınız.

Ayrıca işiniz geliştikçe, hizmet ve kullanıcı eklemek veya kaldırmak çok kolay hale gelir.

4. Sürekli Güncellemeler

Popüler ofis araçları tarafından sunulan bulut modeli, her zaman en son sürümü kullanmanızı sağlayarak sizi rakiplerinizin önüne geçirir ve üretkenliği artırır.

Otomatik güncellemeler en son güvenlik yamalarını içerir ve güvenlik açıklarının derhal ele alınmasını sağlar.

5. Entegre Uygulamalar

Microsoft 365, Microsoft Office uygulamaları paketine temel erişim sağlar. Bu sayede Excel’den Power BI’a veri çekerken veya Teams üzerinden PowerPoint paylaşırken her şey birlikte çalışır.

6. Maliyet Verimliliği

Google gibi şirketler tarafından sunulan ofis programları, sunucu bakımı ve yazılım yükseltmeleri ile bağlantılı genel giderleri azaltmanıza olanak tanır. 

CAPEX’ten OPEX modellerine geçiş, öngörülebilir aylık giderler ve daha düşük ön maliyetler anlamına gelir.

Bu sayede şirket içi sunucuları ve ilgili donanımı en aza indirerek bakım maliyetlerinden ve olası kesinti sürelerinden tasarruf edebilirsiniz.

7. Kolaylaştırılmış BT Yönetimi

Merkezi yönetici konsolları, BT ekibinizin kullanıcı izinlerini yönetmesine, güvenlik protokollerini izlemesine ve hizmetleri kolaylıkla dağıtmasına olanak tanıyarak hem zamandan hem de emekten tasarruf sağlar.

Sezgisel tasarım, teknoloji konusunda daha az bilgili olanların bile ofis programlarında gezinebilmesini ve programlar etkili bir şekilde kullanabilmesini sağlar.

8. İş Analitiği

Verilerinizden eyleme dönüştürülebilir içgörüler elde etmenizi sağlayan Power BI gibi araçlarla analitiğin gücünden yararlanabilirsiniz.

Tek bir platformdan tüketici davranışlarını anlayabilir, satışları takip edebilir ve operasyonları optimize edebilirsiniz.

Ayrıca, CRM’inizden sorunsuz bir şekilde veri çekebilir, böylece iş hamlelerini izlemeyi ve strateji oluşturmayı kolaylaştırabilirsiniz.

9. Mobil Kullanılabilirlik

Popüler ofis araçları tarafından sunulan bulut özellikleriyle, önemli belgelere, e-postalara ve uygulamalara herhangi bir cihazdan ve herhangi bir yerden erişerek iş sürekliliği sağlayabilirsiniz.

Çalışanlarınız, çalışmalarını cihazları arasında senkronize ederek masaüstünde çalışmaya başlayabilir, tablette çalışmalarını inceleyebilir ve telefonlarından tekrar göz atabilir.

10. Güvenilirlik

Microsoft, 365 hizmetleri için %99,9 çalışma süresini garanti eder.

Böyle bir güvenilirlik, iş operasyonlarınızın engellenmeyeceği ve hayati çalışma saatlerini kaybetme korkusu olmadan üretkenliğin zirvede tutulacağı anlamına gelir.

Ayrıca küresel olarak yayılmış veri merkezleri sayesinde veri yedekleme ve kurtarma güvence altına alınarak olası kayıplara karşı koruma sağlanır.

Ofis Programlarını Kimler Tercih Eder?

ofis programları

Ofis programları kullanımı özellikle çalışanlar, öğrenciler, akademisyenler ve yazarlar için çok önemlidir. Forrester araştırma şirketine göre işletmelerin %90’ından fazlası çalışanlarına Microsoft Office programlarını kullandırmaktadır. Çünkü ofis yazılımları ve aralarındaki uyum sayesinde çalışan verimliliği artarken kurumsal maliyet azalmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Microsoft’un öne çıkan ofis programlarından olan Excel’i okul hayatınızda basit tablolar oluşturmak ve hesaplamalar yapmak için kullanabilirsiniz. Fakat Excel bundan çok daha fazlasıdır. Excel kullanarak verileri takip edebilir, kolayca organize edebilir, temel ve karmaşık matematiksel fonksiyonlar yaratabilir, grafik ve çizelgeler oluşturabilirsiniz. 

Ofis programlarının etkinliğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için bilgisayarınızın kalitesi ve hızı da önem arz eder. Eğer bilgisayarınızın yavaş olduğundan şikayetçiyseniz Bilgisayarınızı hızlandırmanın en kolay yolları nelerdir? yazısını okuyarak bilgisayarınızın hızını artırabilir, ofis programlarından daha iyi verim alabilirsiniz. 

En Çok Sorulan Sorular

1. Ofis araçları ne tür yazılımlardır?

Ofis araçları aşağıdaki şekilde ikiye ayrılır:

 • Sistem Yazılım
 • Uygulama Yazılım (Kullanıcıların ofisle ilgili belirli görevleri yerine getirmelerine izin verdikleri için)

2. Farklı ofis araçları türleri nelerdir?

Farklı ofis araçları türleri aşağıdaki gibidir:

 • Kelime İşlemci Aracı
 • Sunum Aracı
 • Elektronik Tablo Aracı
 • Veri Tabanı yönetim sistemi

3. Ofis araçları için en popüler örnekler nelerdir?

Örnekler aşağıdaki gibidir:

 • MS-Word
 • WordPad
 • WordPerfect
 • Google Docs
 • LibreOffice Writer
 • MS-PowerPoint
 • Lotus Freelance

4. En iyi Microsoft Office 365 alternatifi nasıl seçilir?

Sizin için en iyi Office 365 alternatifini seçmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • İhtiyaçlarınızı belirleyin.
 • Uyumluluğu kontrol edin.
 • Kullanıcı dostu bir arayüz arayın.
 • Çapraz platform desteğini göz önünde bulundurun.
 • Maliyet seçeneklerini değerlendirin.
 • Araştırın ve yorumları okuyun.

Bu adımları izleyerek gereksinimlerinize ve tercihlerinize uygun ideal alternatifi bulabilirsiniz.

5. Microsoft Office 365 alternatiflerinin ücretsiz sürümlerinde herhangi bir sınırlama var mı?

Office 365 alternatiflerinin ücretsiz sürümlerinde aşağıdaki gibi sınırlamalar olabilir:

 • Ücretli sürümlere kıyasla kısıtlı özellikler.
 • Sınırlı depolama alanı.
 • Belgelerde reklamlar veya filigranlar.
 • Sınırlı müşteri desteği ve geciken güncellemeler.
 • Diğer uygulamalarla entegrasyon kısıtlamaları.

Bir alternatif seçerken bu sınırlamaları göz önünde bulundurun ve gereksinimlerinize uygun olup olmadıklarını değerlendirin.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster