Eğitim hayatını vazgeçilmezi olan okul çantaları, her öğrencinin yanında taşıdığı bir eşyadır. Genel olarak kitap ve defter taşımaya yarayan bu çantalar, değişik tasarımlarıyla da öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Siz de okul çantaları ile kendi zevkinizi ortaya koyabilirsiniz!

Her sınıf düzeyi için farklı modellerin bulunduğu bu çantalar, taşıdığı özelliklere ve boyutuna göre değişiklik göstermekte. Peki, bir okul çantasında olması gerekenler neler? Öncelikle bilmelisiniz ki küçük çocukların taşıdığı okul çantalarının içinde kullanılmayacak hiçbir eşyanın yer almaması gerekir. O gün içerisinde gereken ne ise o koyulmalıdır. Okul çantasında olması gerekenler; kalem, kitap ve diğer okul malzemeleri olabilir iken eğitim için lazım olan eşyaların dışındaki ihtiyaçları da düşünmeniz gerekir. 

Mesela çocuğunuzun beslenmesi için çeşitli yiyecek veya içecekler de koyabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz dışarıdan beslenmez ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olur. Tabi bunlara ek olarak bir okul çantasında kimlik ve iletişim bilgileri de yer almalıdır. Özellikle çocuğunuz toplu taşıma ile eve dönüyorsa bu noktaları gözden kaçırmamanız gerekir. Elbete ulaşım kartı ile bir miktar para da koymak doğru olacaktır.

 

Okul Çantasında Olması Gerekenler Listesi

Bir okul çantasında olması gerekenler ihtiyaca göre değişebilir. Ancak bazı detayları atlamamak gerekir. İşte okul çantasında olması gerekenler listesi:

Kalemlik: Kalem, silgi ve kalemtıraş gibi gereçlerin konulduğu bu küçük cüzdanlar, çantanın olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca yedek kalem taşımak için de idealdir.

Defter ve kitaplar: Hafif ve ince defterler her zaman kullanışlıdır. Benzer şekilde iki taraflı kullanılabilen defterler de rahat bir tercihtir. Kitaplar da o günlük ihtiyaca göre seçilebilir.

Kuru ve ıslak mendil: Kişisel bakım için gereken bu mendiller, okul çantasında olması gerekenler olarak acil bir durumda yardımınıza koşacaktır.

Ders programı: Okula giden herkesin bir ders programı vardır değil mi? Planlamanızı doğru yapmanız açısında çantanıza ders programı koyabilir, bu sayede gereksiz ağırlıklardan kurtulursunuz.

Atıştırmalık: İlkokul ve ortaokul döneminde tercih edilen okulda beslenme alışkanlığı için su, poğaça, kek ve meyve suyu gibi gıdaları okul çantasına koyabilirsiniz.

okul eşyaları

İlkokul Öğrencisinin Okul Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

İlkokul dönemi, çocukların kitap ve okul defteri tanıştığı çağlardır. Henüz ilk defa böyle bir ortamla karşılaştığı için çocuğunuz muhtemelen eğitime karşı daha heyecanlı olacaktır. Tabii okul eşyalarına da… 

Küçük çocukların düşkün olduğu ilkokul çantalarının rahat hareket etmeye uygun olmaları gerekir. Bu anlamda en çok tercih edilen çantaların başında gelen çekçekli okul çantaları, yerde rahatlıkla sürüklenebilir. Böylece çocuğunuz olası sırt ağrılarından kurtulmuş olur. 

Oldukça elverişli olan bu eşyalar, özel tasarımları sayesinde hareket alanını genişletir ve anne-babaların da işini kolaylaştırır. Çocuklar için okul çantasında olması gerekenler; yiyecek-içecek, kalemlik, kitap, defter ve mendil olarak sıralanabilir.

Birinci sınıftaki çocuklar için önemli olan, seçecekleri çantanın heves ve mutluluklarını yansıtmasıdır. Örneğin, erkek çocukların gözdesi olan Spiderman gibi süper kahramanların bulunduğu okul çantaları, son derece motive edici ürünlerdir. Oldukça eğlenceli görünen bu ürünlerle birlikte Harry Potter gibi film karakterleri de ilham verici seçimlerdir. 

Şunu asla unutmayın; alacağınız okul çantasını ne kadar çocuğunuzun talebine göre seçerseniz o kadar onu motive etmiş olursunuz. Bizden söylemesi! Bu sayede onu okul için de cesaretlendirebilirsiniz.

İlkokul çantaları çocukların neredeyse sahip olduğu ilk kişisel aksesuarları olmaktadır. Bu anlamda her zaman için hatırlanacak eşyalardır. Her ayrıntı, çocuğunuz için önemli olabilir. Aynı şekilde birinci ya da ikinci sınıf okul çantalarında seçim yaparken çocuğunuzun hareketli dünyasını göz ardı etmemelisiniz. Bu sebeple kaliteli ve sağlam ürünler seçilmelidir. 

Ailelerin özellikle su geçirmez çanta tercihinde bulunmalarının nedeni de aslında budur. Su geçirmeyen okul çantaları hem geniş gözlü olmakta hem de uzun dönem kullanım imkanı vermektedir. Böylece çocuğunuz ayrı olarak bir beslenme çantası da taşımak zorunda kalmaz ve yemek saatleri çok daha zevkli hale gelir. Siz de Avansas’ın kapınıza kadar getirdiği bu kaliteli markaların ürünlerini tercih edebilir ve hemen sipariş verebilirsiniz.

 

Ortaokul Öğrencisinin Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Ortaokul dönemine ait pek çok okul çantası modeli bulunmaktadır. Artık çocukluk döneminden yavaş yavaş gençlik çağına erişilen bu önemli adımda, çocuğunuz bir birey olmanın zevklerini yaşayacaktır. Bu anlamda kendine göre tercihlerini yapması, bu yaş grubu için önemlidir. 

Ortaokul çantaları genelde daha stil sahibi imajlarıyla dikkat çeker. Çeşitli özel koleksiyonun yer aldığı bu çantlarda, daha keskin çizgiler ve düz renkler ortaya çıkar. Tabii sınıf değişimiyle beraber çantanın içinde konulacak yük de artacaktır. Bu sebeple biraz daha büyük modellerin seçilmesi en doğrusu olacaktır. Çünkü okuldan çıkan çocuklar genelde dershaneye ya da kursa geçmektedir. 

Bu anlamda bir ortaokul öğrencisinin okul çantasında olması gerekenler; kitap, defter, ders programı, su ve ulaşım parası olmaktadır. Ayrıca yoğun bir ders temposuna girilen bu dönemde zihin açıklığı için çocuğunuzun çantasına çeşitli atıştırmalıklar koymak iyi bir fikir! Tabii her yerde lazım olabilen ıslak ve kuru mendiller de hijyen için gereklidir.

okul çantasında olması gerekenler

Lise Öğrencisinin Okul Sırt Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Lise dönemine geçen bir öğrenci için artık özgürlük timsali çantalar önemli olacaktır. Genç olarak adlandırılan çocuğunuz için pek çok okul çantası modeli bulunmaktadır. Bu yaş grubundaki bireyler hem dış görünümüne fazlasıyla önem verir hem de kendi zevklerine göre bir imaj yaratmak ister. Bu noktada bazı gençler için sade okul çantaları yeterli iken bazıları daha havalı modeller tercih etmektedir. 

Siz de dinamik bir görüntü için renkli ürünleri seçebilir ya da sade bir okul çantasıyla da çocuğunuzun ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bir lise öğrencisinin okul çantasında olması gerekenler genelde defter, kitap ve kalemlik olmaktadır. 

Ancak diğer eğitim dönemlerine ek olarak cetvel ve pergel gibi gereçler de okulda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebeple okul sırt çantasında olması gerekenler arasında yer almaktadır.

Tabii artık birer genç olan çocuğunuz, kendi kişisel eşyalarını da bu çantada taşıyacaktır. Sadece su veya atıştırmalık değil, cüzdan ve telefon gibi ihtiyaçlar da bu çantaya koyulmalıdır. Siz de çocuğunuz için en kaliteli okul çantalarına Avansas üzerinden ulaşabilir ve hemen siparişinizi oluşturabilirsiniz!

 

Okul Eşyaları Almanın Güvenilir Adresi Avansas

Yıllardır e-ticaret alanında hizmet veren Avansas, okul eşyaları ürünleriyle tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor! İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere çocuğunuzun tüm eğitim dönemlerine destek çıkan firmamız ile siz de siparişinizi verebilir ve güvenli alışverişin tadına varabilirsiniz. Bu anlamda TOBB Güven Damgası’na sahip olan avansas.com, herhangi bir üründen memnun kalmamanız halinde 30 gün içerisinde değişim ve iade hakkı tanımaktadır. 

Böylelikle tüketicilerin haklarını koruma altına alan firmamız, tamamen müşteri memnuniyeti odaklı bir çalışma politikasına sahiptir. İade işlemi başlatmak için aldığınız ürünü faturasıyla birlikte Yurtiçi Kargo’ya teslim etmeniz yeterli olacaktır. Üstelik tamamen ücretsiz!

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster