Yaz geldiğinde, hepimiz evde veya ofiste serin bir esinti isteriz, ancak bazen klima sizin için en iyi çözüm olmayabilir. Çünkü klima kurulumu vantilatöre göre oldukça maliyetlidir. Ayrıca ılıman bir iklimde yaşıyorsanız ve daha ekonomik bir soğutma çözümü istiyorsanız, bir vantilatöre sizin için harikalar yaratabilir. 

İlgili İçerik: Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Klima Satın Alma Rehberi

Bir vantilatör seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç temel faktör vardır. Bu faktörler aşağıdaki şekildedir:

 • Soğutmak istediğiniz odanın boyutuna göre model tercihleri
 • Hava debisi (50 m3 / 10 m²)
 • Daha fazla kullanıcı konforu için ek seçenekler

Konforu artırmak için ekstra özellikler aşağıdakileri içerir:

 • Gelişmiş soğutma performansı için buğulanma modu.
 • Başlangıç zaman ve modlarını ayarlamak için programlama.
 • Hava temizleme.
 • Havanın kurumasını durdurmak için nemlendirme.
 • Herhangi bir gürültüyü önlemek için sessiz mod.
 • Vantilatörü bir koltuğun rahatlığından kontrol edebilmeniz için uzaktan kumanda.

Odanın Büyüklüğüne Göre Hava Debisi ve Vantilatör Türü

Fan Hava Debisi (m3/dak)  Odanın Büyüklüğü
Masaüstü Vantilatör (Masa Pervanesi) 15 m3/dk 5 m² (sadece yakın alan)
Orta Menzilli Ayaklı Vantilatör 100 m3/min 20 m² (yatak odası, oturma odası)
Yüksek Menzilli Ayaklı Vantilatör 150 m3/min 30 m² (oturma odası, açık mutfak vb.)
Kule tipi vantilatör / Tavan vantilatörü  

350 m3/min

70 m² (atölye, garaj vb.)

Vantilatör Nasıl Çalışır?

Vantilatörler, klima sistemlerinden çok daha basit sistemlerdir. Bu cihazlar temel olarak bir odadaki ortamın havasını hareket ettirmek için çalışır. Cildimizle temas eden sıcak hava, hızlı hareket eden hava ile yer değiştirir ve bu da soğutmaya yardımcı olur.

Yer değiştiren havanın hacmi ne kadar büyük olursa, o kadar soğuk hissedilir. Bununla birlikte, vantilatörün performansı ne olursa olsun, bir klima ünitesi gibi bir odanın sıcaklığını asla düşüremez. Aslında bu cihazlar sadece kendimizi daha havadar hissetmemize yardımcı olur.

Vantilatör Türleri

Vantilatörler üç ana kategoriye ayrılabilir: Eksenel, santrifüj ve kanatsız vantilatörler.

1. Kanatlı Vantilatör veya Eksenel (Fan) Vantilatör

Teknik olarak konuşursak, kanatlı vantilatörler en temel teknolojiye sahiptir. Hava, kanatların etrafında döndüğü mile paralel yani eksenel bir yönde vantilatör boyunca hareket eder. Kanatlar vantilatörün hareketini sağlayan kısmıdır. Kanatlı fanlar, güç açısından yalnızca birkaç watt’tan (W) 200 W’ın üzerine kadar değişebilir. Bu vantilatörler genellikle bir stand veya ayak üzerine oturtulur, ancak aynı teknoloji genellikle atölyelerde veya garajlarda bulunan tavan vantilatörleri ve sirkülasyon fanları için de kullanılır.

Kanatların boyutu, masa fanları için birkaç santimetreden başlarken endüstriyel fanlar için 50 cm’den fazla çapa kadar değişebilir. Genel olarak konuşursak, kanatlı vantilatörlerin çalışması nispeten gürültülüdür. 

Aşağıda en yaygın eksenel veya kanatlı vantilatör türlerinden bazılarını bulabilirsiniz:

Masa vantilatörü

Bir masa vantilatörü hareket ettirmenizi kolaylaştıracak kadar hafiftir ve yakın mesafelerden serinlemenize olanak tanır.

Ayaklı vantilatör

Bu vantilatörler evin içinde hareket ettirilebilir, ancak daha fazla yer kaplar. Bununla birlikte, uzayabildikleri için havayı daha yüksekten hareket ettirebilirler.

Tavan ve duvar vantilatörleri

Tavan ve duvar vantilatörlerinin her ikisinin de bir matkap ile duvar veya tavana sabitlenmesi gerekir. Ayrıca tavan vantilatörlerinin şebeke elektriğinize bağlanması da gereklidir.

Air vantilatör

Air vantilatörler çok güçlüdür ve en geniş alanlar için uygundur. Bu fanlar genellikle metalden yapılır ve fazla yer kaplamazlar, yere bile yerleştirilebilirler.

2. Santrifüj Fan

Santrifüj fanlar başlangıçta endüstriyel kullanım için tasarlanmıştır. Fakat şu an kule fanları tarafından kullanılan bir teknoloji türüdür. Santrifüj veya kolon fanlar, havayı değiştirmek için daha az güç gerektirdiğinden daha az enerji tüketirler. Bu fanlar daha sessizdir, bu nedenle yatak odalarında harika çalışır. Ancak en güçlü modelleri bile geniş odalarda oldukça sınırlı performans sunar.

3. Kanatsız Fan

Kanatsız fanlar, yeni nesil fan teknolojisini temsil eder. Oldukça karmaşık makineler olan bu vantilatörler, ilk olarak Dyson tarafından tasarlansa da, şu an bir dizi üretici tarafından tüketicilere sunulur.

Kanatsız fanlar çok sessiz ve nispeten verimlidir. Ancak, diğer vantilatör türlerinden daha pahalıdır.

Bir Vantilatörde Olmasını İsteyeceğiniz Ekstra Özellikler

blank

Elbette vantilatörler öncelikle havayı hareket ettirmek için tasarlanmıştır. Ancak bu günlerde bazı modeller buğulanma, nemlendirme veya hava temizleme modları gibi bir dizi ekstra özellik ve seçenek de sunar. Bu modların tümü, ortamı soğutmanın yanı sıra ortam havasını bir şekilde değiştirmek için tasarlanmıştır. Seçtiğiniz seçeneklere bağlı olarak, vantilatörünüz yaşam alanınızdaki havayı daha sağlıklı hale getirmek ve hatta astım gibi sağlıksal riskleri azaltmak için de çalışabilir.

1. Buğulanma modu

Buğulanma fanı, daha da fazla soğutma gücü için hava ile aynı anda basınçlı suyu serbest bırakır. Bu fanlar taşınabilir olabilir ve güneş şemsiyesi gibi yapılara da dahil edilebilir.

2. Nemlendirme modu

Nemlendirme moduna sahip bir vantilatör, hareket ederken havanın kurumasını önlemek için odanın nem seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu özellikle astım gibi solunum problemleri olanlar için faydalı olabilir.

3. İyonlaştırma modu

Formaldehit, elektromanyetik alanlar, pişirmeden kaynaklanan dumanlar, solventler ve toz gibi kirleticiler nedeniyle evlerde ve ofislerde iyi bir negatif ve pozitif iyon dengesinin nadiren bulunduğu söylenir. Bu fanlar,  havayı yeniden dengelemek için negatif iyonlarla yüklemeye çalışır.

Sizin İçin Doğru Vantilatörü Nasıl Seçersiniz?

Bir vantilatöre yatırım yapmadan önce kendinize aşağıdaki soruları sormanız gerekir:

1. Fanı kullanacağınız oda ne kadar büyük?

Fan seçiminiz, soğutmak istediğiniz oda tipine göre değişiklik gösterecektir.

Ofis: Düşük güç çıkışına sahip küçük bir masa fanı, ofisinizde mükemmel şekilde çalışacaktır.

Oturma odası veya geniş bir oda: Tavan vantilatörü sabit bir kurulum olarak iyi çalışabilirken, ayaklı vantilatör portatif bir seçenek olduğu için tüm odalar için ideal seçim olabilir.

Yatak odası: Bir odayı nispeten sessiz bir şekilde soğutmak için bir kule fanı kullanılabilir.

2. Ne tür bir hava akışına ihtiyacınız var?

Bir vantilatörün gücüyle doğrudan bağlantılı olan hava akışı, dikkate alınması gereken bir diğer önemli parametredir. Temel olarak, fanınız ne kadar fazla güç üretebilirse, akış hızı o kadar yüksek olur ve bu, saatte metreküp (m3/h) veya dakikada metreküp (m3/dk) olarak belirtilir.

 • Küçük bir masa fanı için 15 m3/dk yeterli olacaktır.
 • 30 m2’lik bir oturma odasında daha etkili havalandırma için 150 m3/dk’ya kadar gidebilirsiniz.
 • Bir atölye için 350 ila 400 m3/dk arasında hareket edebilen endüstriyel fanlar bulabilirsiniz.

3. Hangi seviyede gürültü ile başa çıkabilirim?

Hangi tip vantilatör seçerseniz seçin, bir vantilatör her zaman biraz ses çıkarır. Aslında tamamen sessiz vantilatör diye bir şey yoktur. Burada ne tür bir gürültü seviyesiyle başa çıkabileceğinizi düşünmeniz önemlidir. Serin kalmak özellikle yaz aylarında harikadır, fakat sizi rahatsız hissettirecek bir gürültü ile gelmezse…

Örneğin, yatak odanızı soğutmayı planlıyorsanız, piyasadaki en sessiz modeller olduğundan kule vantilatör almanız gerekir. Bununla birlikte, kule vantilatörün gürültü seviyesi de modeller arasında farklılık gösterir, bu nedenle ürün özelliklerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. 

Gürültü seviyesi desibel (dB) cinsinden ölçülür. Vantilatörü nereye kurarsanız kurun, gürültü seviyesi 60 dB’ye ulaştığında, onunla yaşamanın oldukça imkansız olacağını unutmayın.

Bir Vantilatörün Temel Özellikleri Nelerdir?

blank

Aşağıdaki standart vantilatör özellikleri sizin için gerçekten kullanışlı olabilir, fakat işinize yarayacak seçenekleri bulmak için öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı belirlediğinizde emin olmanız gerekir.

1. Programlama

Programlanma, vantilatör çalışma saatlerini ayarlamanıza olanak tanır. Örneğin, uyumak için bir vantilatöre ihtiyacınız varsa, ancak tüm gece çalışmasını istemiyorsanız bu harika bir seçenektir.

2. Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda gerçekten kullanışlı bir seçenektir. Böylece vantilatörü her ayarlamak istediğinizde ayağa kalkmanıza gerek kalmaz.

3. Hız Kontrolü

Bugünlerde çoğu vantilatör en az üç farklı hız sunar. Ortamı acil soğutmaya ihtiyaç duyuyorsanız, bu harika bir seçenektir.

4. Salınım

Çoğu vantilatör, havayı daha da fazla hareket ettirmeye yardımcı olan bir salınım modu da sunar. Vantilatörlerin çoğu 180° dönerken bazı modeller ise tam 360° dönebilir.

Bir Vantilatör Nasıl Kurulur? Vantilatör Bakımı Nasıl Yapılır?

Vantilatör Kurulumu

 • Özellikle ayaklı bir vantilatör kullanıyorsanız, hava, burun yollarınızı kurutabileceğinden, cihaza çok yakın durmamaya çalışın.
 • Buğulanma veya nemlendirme modlu bir vantilatör kullanıyorsanız, havayı yenilemek ve aşırı nemden kurtulmak için odayı düzenli olarak havalandırmayı unutmayın. Ayrıca su deposunu ve filtreleri düzenli olarak temizlemeniz de önemlidir.
 • Garajınız veya atölyeniz için bir vantilatör yatırımı yapmayı planlıyorsanız, bu yüksek güçlü vantilatörler genellikle en gürültülü olanlardan olduğu için gürültü seviyesi hakkında dikkatli düşünmeniz gerekir.

Vantilatör Bakımı

Genel olarak konuşursak, vantilatör bakımı, çeşitli bileşenleri (filtreler, tanklar, vb.) temiz tutmaktan ibarettir. Bu nedenle, vantilatörlerin bakımı oldukça kolaydır. Ancak vantilatörünüzü tozdan uzak tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Son olarak, vantilatörünüzün yeterli olmadığını fark ederseniz, taşınabilir bir klimaya yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster