6 adımda daha çevreci işletme nasıl olunur? Tasarruf nasıl sağlanır?

1- Klima ile su tasarrufu sağlayın!

Hemen hemen her ofiste bulunan klimaları özellikle yaz aylarında çok kullanıyoruz. Yüksek sıcaklık ve nemden kurtulmak için çalıştırdığımız bu klimaların havadaki nemi alıp su olarak tahliye ettiğini biliyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre 9 saat çalışan bir klima yaklaşık 4 lt su üretebiliyor. Bu suyun boş yere klima hortumunda tahliye olması yerine pet şişe içinde toplayıp temizlik yada ufak çaplı sulamalar için kullanabilirsiniz. Maksimum su elde etmek için klimanızı nem modunda çalıştırabilirsiniz.

klima-suyu

2- Yağmur sularından faydalanın!

Yağmur damlalarını depolamak ilk etapta pek akla gelen bir fikir değil gibi dursa da, makul gözükmeyen bu metodu kullanmak çok faydalı olabilir. Öyle ki “Damlaya damlaya göl olur” atasözü boşuna söylenmemiştir.

Basit şekilde açıklamak gerekirse yağmur yağdığı zaman suyun tahliyesini sağlayan ızgara ve PVC borular suyu dengeli ve düzenli bir şekilde zemine ulaştırır. Peki zemine indirilebilen suyu ufak su tanklarında depolamak ne kadar zor olabilir? Yapılması gereken su tankı almak ve suyu buraya toplayacak basit düzeneği kurmak.

Yine basit bir filtre ile iri parça ve yapraklardan kurtulurken biriken bu suyu sulama ve temizlikte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta kompresör yardımıyla suyu tazyikli alabileceğiniz için hortumda kullanabilirsiniz.

yagmur-suyunu-donustur

3- Fotoselli ürünler ve basit yakıt tasarrufları ile fark edilir sonuçlar alın!

Elektrik ve yakıt kullanımında en büyük sorun eksik yalıtımdan ve ihmalden kaynaklanıyor denebilir. Açık bırakılan ışıklar, musluklar, bozuk klozetler… Mesela fotoselli ışıklar ile hareketsiz ortamlarda ışık otomatik olarak kapanacağı için ışığın açık unutulma ihtimali ortadan kalkmış olacak. Fotoselli musluklarda ise su sadece elinizi sensör önüne getirdiğiniz zaman akacaktır, su kullanılmadığı zaman boş yere akmamış olacak. Aynı şekilde sıvı sabun dispenserleri ya da kağıt havlu vericiler size her zaman ihtiyacınız kadar olanı verecektir. Bu ürünler fiyatça daha pahalı olsalar da uzun vadede tasarruf sağlamanıza katkıda bulunacaktır.

Bir başka konu ise iyi bir yalıtıma sahip olmayan binaların ısıtma ve soğutma için fazladan enerji harcamaları. Klima ya da ısıtıcılar çalışır durumdayken pencere açmak yerine oda sıcaklığına uygun giyinmek daha doğru bir hareket olacaktır.

Başka bir çözüm ise duvar ve zemine yapılacak yalıtım ( mantolama ) ile %50’ye kadar enerji tasarrufu sağlamak olabilir.

fotoselli urunler

4- Kullan at ürünlere dikkat!

İş yerlerinde sıklıkla tüketilen çay, kahve, su gibi içecekler için her defasında yeni bardak kullanmayın. Kullan at ürünleri gün sonuna kadar kullanabilir ya da sadece size ait olan cam bardak veya Mug’ları tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha ekonomik, çevreci ve sağlıklı bir çözüm elde etmiş olursunuz.

kullan-at-urunler

5- Geri Dönüşüm Kutuları ile “Çevrelenin”!

Bağlı olduğunuz belediyeden talep edeceğiniz geri dönüşüm kutularını ofisinize koyduktan sonra ataş, zımba, kutu içecek gibi metal atıkları, plastik bardak, çatal, kaşık gibi kullan at ürünleri ya da fotokopi makinelerinde kullanılan A4 kağıt atıklarını bu kutulara atmanız en doğru hareket olacaktır. Böylelikle doğada binlerce yılda yok olan bu atıklar tekrar kullanıma kazandırılıp hem çevreyi temiz tutmuş olup hem de ülke genelinde enerji tasarrufuna katkıda bulunmuş olursunuz.

geri-donusum-kutulari

6- Sular boşuna akmasın!

Bulaşıkları yıkamanın en ekonomik yolu bulaşık makinesi kullanmaktan geçer. Bulaşık makineleri optimum seviyede sıcak su ve deterjan kullanımı ile maksimum seviyede bulaşık yıkayabilirler.

Bir başka su tasarruf yolu ise sıcak su elde etmek için dakikalarca suyun boşa akıp ısınmasını beklemektense musluk altına kova koyarak su ısınana kadar geçen sürede akan suyu tutmak olacaktır. Böylelikle kullandığınız suyun 2 katı kadar daha tasarrufu sağlamış olursunuz. Boşa akmamış bu suyu ister temizlikte ister ufak sulama işlerinizde kullanabilirsiniz.

su-tasarrufu

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Burcu Yenöz dedi ki:

    İşletmelerde ısı yalıtımı için kapı pencere gibi demirbaşların kontrolleri ve bakımı düzgün yapıldığında daha az yakıt tüketimine neden olacaktır. İşletmenin ısınma giderleri düşerken aynı zaman daha az yakıt tüketileceğinden çevreye de dolaylı olarak katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir