Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Okullarda ve iş yerlerinde yaygın bir kullanımı olan tahta kalemi çeşitleri, pratik kullanımı ile her yaştan bireyin tercihidir. Tahta kalemi mürekkebi aktığında ya da bulaştığında temizlenmesi oldukça zor olan tahta kalemi lekesi ortaya çıkar. Özellikle açık renkli giysiler için ciddi bir sorun oluşturur. Bu lekenin temizliği özen ister.

Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Kuru temizlenen tahta kalemi (diğer adıyla marker) çeşitleri, cam, melamin, porselen gibi gözeneksiz yüzeylerden kolayca temizlenirken, içeri sızan tahta kalemi mürekkebi pigmentleri sebebiyle kumaş, ahşap gibi gözenekli yüzeylerden zor temizlenir. Temizlik sürecinde leke çıkarıcılar kadar, evde bulunan diğer temizlik malzemeleri de kullanılabilir. Marker kalem lekesi temizliği; kumaş ve yüzey temizliği olmak üzere iki aşamada ele alınır.

Gömlek ve Beyaz Önlükte Tahta Kalemi Lekesi

Düz bir yüzeye işe yaramayan bir havlu serin (kağıt havlu da olabilir). Lekeli giysiyi, lekeli yüz aşağı bakacak ve leke havluların üzerine gelecek şekilde, serili havluların üzerine koyun. Leke çıkarmak için yüksek oranda alkol içeren dezenfektan olan temizlik ispirtosu (diğer adıyla tuvalet ispirtosu) kullanılır, bu madde birçok saç spreyinde ve el dezenfenktanında mevcuttur. Sünger üzerine dökeceğiniz temizlik malzemesi ile lekeli yüzeyin arkasını ıslatın.

Yüzeyi silmek, lekeyi daha geniş bir alana yayar, bu sebeple yumuşak hareketlerle lekenin ispirtoyu çekmesini sağlayın. Havlu ıslandıkça yenisiyle değiştirin. Leke kayboluncaya kadar bu işleme devam edin. Havlu lekeyi ve kalıntıları çekecektir. Bir kaba; ılık su ve bir miktar sirke koyun. Lekesi yok olmaya yüz tutan giysiyi, bu sıvının içine koyup 15 dakika bekletin ve durulayın. Leke kaybolduktan sonra giysiyi çamaşır makinesine atarak yıkayın.

Öğretmen, öğretim üyesi, laborant, kimyager ve doktorların sık giydiği beyaz önlük üzerinde bu tip lekelerin oluşması diğer giysilere oranla daha olasıdır. Beyaz giysilerde, temizlik sıvısı lekeye çektirilirken lekeyi yaymamaya ekstra özen göstermek gerekir.

Yüzeyde Tahta Kalemi Lekesi

 • Tahta kalemi lekesi, gözeneksiz yüzeylerden daha kolay temizlenir.
 • Marker kalem lekesi yüzeyden temizlenirken, temizleyici madde olarak; jel türü olmayan diş macunu, beyaz sirke / temizlik sirkesi ya da temizlik ispirtosu içeren ürünler kullanılabilir.
 • Tahta ve duvar yüzeylerin temizliği için, diş macununu lekeli yüzeye yayılır.
 • Yüzey nemli bezle silinir. Gerekirse eski bir diş fırçası kullanılabilir.
 • Leke çıkıncaya kadar işeleme devam edilir.
 • Ya da; Temizlik kumaşı, temizlik ispirtosuna batırılır.
 • Tahta kalemi lekesi, ispirtolu bez ile temizlenir.
 • Ahşap temizleyici gibi özel leke temizleyici sıvıları varsa temiz bir kumaşa uygulanır ve yüzey tekrar silinir.
 • Rutubetli temiz bir bez ile yüzeydeki kalıntılar temizlenir.
 • Tüm izler ortadan kaybolunca, yüzey kurutulur.

Avantajlı Leke Çıkarıcı Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Avansas, leke çıkarıcı çıkarıcı çeşitleri ile farklı lekelerin kolayca temizlenmesine yardımcı olur. Avansas marka yağ, kireç ve pas çözücü ürünleri, uygun fiyatlarla lekelerden hemen kurtulmanızı sağlar. Avansas, uygun fiyatları ve kolay sipariş verilebilmesi özelliği kadar avantajlı ödeme seçenekleri ile de tercih edilmektedir. Kolay iade ve değişim olanağı tanıyan Avansas, siparişi verilen ürünü ilgili adrese 1 iş gününde ücretsiz olarak teslim eder. Stoklu çalışmanın sonucu olarak ürün temininde sıkıntı yaşamaz ve müşteriyi bekletmez.

Marker kalem lekesi temizlemek, sunulan yüzey temizleyici alternatifleri ile daha kolaydır. İş yerinde beyaz önlük giyenler için leke çıkarıcılar, ayrı bir öneme sahiptir. Beğendiğiniz marker çeşitlerini ve leke çıkarıcıları, Avansas ayrıcalıkları ile hemen sipariş edebilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

 1. Leyla dedi ki:

  Aldık denedik gerçekten çıkardı, ve ürün 1 günde teslim edildi teşekkürler avansas.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir