İş ve Özel Yaşam Dengesi

 

dengeli-yasamGünümüzde iş ve özel yaşamı birbirinden ayırmak gerçekten çok zor! Özellikle mobil iletişim konusunda yaşanan gelişmeler ile birlikte bu ayrımı yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Akıllı cep telefonları günün her anında yanımızda! Mesai saatlerinde gerek ofis içi gerekse saha çalışanları olsun hemen herkes sosyal mecralardan gelen uyarılara maruz kalıyor. Bunun sonucunda çalışanlar, özel yaşamlarında gelişen olaylardan dolayı çalışma performansı açısından etki altında kalabiliyorlar. Siz çalışırken yakın bir arkadaşınızın sosyal hesabında paylaştığı bir tatil fotoğrafını gördüğünüz anki muhtemel duygularınızı bir düşünün!

denizÖzel yaşamın iş yaşamını etkilemesi gibi iş yaşamı da özel yaşamı aynı ölçüde etkilemektedir. Mesai bitse de işi kafamızda bitiremiyoruz. Çalışma saatleri özel hayatın içine kayıyor ve en dinamik, başarılı çalışan profilleri bile tükenmişlik sendromu ile burun buruna geliyor. Bu şekilde özel hayatımıza özen gösteremiyor sonrasında ise mutsuz oluyoruz. Akşam bir arkadaş toplantısında eğlenceli vakit geçirirken ya da evde keyifle kahve yudumlarken, yöneticimiz tarafından gelen bir telefon veya sms ile irkilip acil bir rapor göndermek durumunda kalabiliyoruz.

evde-yasam

Bu ve bunun gibi daha birçok örnek sıralanabilir. Peki ya bu dengeyi kuramayışımızın altında yatan sebepler nelerdir? İş – özel yaşam dengesini oluşturamamanın sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Etkin zaman yönetimi uygulayamamak,

Organize olamamak,

Hayır diyememek,

Mükemmelliyetçilik,

Başarılı olamama kaygısı,

Üstlenebileceğinden fazla sorumluluk almak,

Belirli alışkanlıklara sahip olmak,

Konfor alanından çıkamamak,

Özel hayat için dar bir sosyal çevreye sahip olmak.

saatUluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF Türkiye) Başkanı Naci Demiral “Yaşantınızda denge kurmak istiyorsanız işinizi bitirdiğiniz zaman ‘dükkânı kapatmanız’ gerekir. Evinize geldikten sonra geceye de yayılan günlük temponuz, bir sonraki güne daha yorgun ve isteksiz uyanmanıza neden olacaktır” diyerek iş ve özel yaşam dengesinin gerekliliği konusunun altını çiziyor. Dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:

Keyif aldığınız aktiviteleri belirleyin ve yapın.

Birlikte olmaktan mutluluk duyduğunuz kişilere zaman ayırın.

İş ve özel yaşamınızdaki “acil-önemli” kavramlarını tanımlayın.

Zamanınızı planlayın.

Ajandanıza not edin ve maksimum oranda buna uyun.

İşlerinizi delege edin, ekibinizi geliştirin.

Kendinizden veya dışarıdan gelecek etkenlere “hayır” deyin.

Mükemmel olmak yerine olduğu gibi kabul edin.

Her işe ‘ben yaparım’ diye atlamayın.

Cesur ve girişken olun.

etkinlik-sosyal-yasamİnsan, hayatının ancak ve ancak kontrol edebildiği kadarına hakim olabilir. İş yaşamında belirlediğimiz hedeflere ulaşırken uygun kontrol mekanizmaları geliştirerek özel yaşamımızdan soyutlamalıyız. Aynı şekilde özel hayatımızın maruz kaldığı etkilere karşı da önlemler geliştirmeliyiz. Çalışanlar bazen bu dengeyi kendi kendilerine sağlayabildikleri gibi, kimi zaman profesyonel destek alarak da çözüme kavuşabilirler.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Reyhan Uranlı dedi ki:

    İş ve özel yaşam dengesini tek yönlü dikkat ederek uygulamak oldukça zor. Çalışana bindirilen iş yükü ile çalışanın üretim-iş kapasitesi uyum sağlamalı. Harika tespitler var yazıda. Keyifle okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir